Strona główna Fora Foto Technika fotografowania praca z lampą i uzyskany efekt

praca z lampą i uzyskany efekt

Technika fotografowania

Member

Witam
Mam zapytanie odnośnie pracy z lampa. Posiadam nissin 622 która posiada po za ttl 6 skoków mocy błysku. Stąd chciał bym się dowiedzieć jak ustawić lampę bądz aparat aby uzyskać dany efekt :

1
podobnie jak w technice HDR tło ciemniejsze a główny element ładnie rozjaśniony nie mam konkretnego przykładu w necie ale w książce “fotografia ślubna w praktyce” na str 29 jest para która jest właśnie tak doąwietlona jak ustawić lampę i aparat aby uzyskać podobny efekt ???

2
tu całkiem odwrotnie osoba ciemna a tło jasne jak tu
http://forum.28dni.pl/discussion/241/114/galeria-nasze-brzuszki-i-na-usg-maluszki/
(w połowie strony wypowiedz wilmy 27 tydzień ciąży)
tu raczej nie użyjemy lampy ale jak ustawić aparat ???

Za pomoc dziękuję

Member

Ad1. Nie do końca rozumiem, bo nie mam książki, jednak nie możesz po prostu walnąć trochę “po oczach” doświatlając pierwszy plan? Zmniejszasz jednak moc lampy niż tak jak normanie naświetlanie, żeby nie wycinać tak dyrastycznie fotografowanych. Najlepiej z jakimś dyfuzorem, żeby zniwelować “ostrość” błysku.

Ad2. Na ciekawych forach zdjęcie można znaleźć widzę…
Według mnie zdjęcie zostałe wykonane zwykłym kompaktem więc ktoś nie ingerował w parametry, oznaczać to może, że po prostu aprat ustawił ekspozycje żeby dobrze naświetlić jasne tło (najprawdopodobniej na zdjęciu jest to zasłonięte okno przez które wpada światło), a model będąc niedoświetlony jest ciemny.
Mówiąc prościej ustawiasz w takiej sytuacji parametry na tło i robisz zdjęcie modela.
Lampe do tego da się użyć jednak błysk musiałby być z tyłu, czyli musiałaby być to lampa sterowana zdalnie.

Member

Przy tym drugim po prostu ktoś kliknął małpką a swiatłomierz nie wiedział co ma zrobić i tyle.

Jak chcesz jasne tło a postacie same zarysy np tak https://www.dfv.pl/gallery/members/Maciekpsuj.html?g2_itemId=2116962 to musisz ustawić ekspozycję w trybie manualnym na tło, albo w trybie półautopmatycznym/automatycznym na tło i użyć przycisku AE LOCK (blokada ekspozycji). Oczywiście bez lampy.

Jak chcesz mieś tło i osoby “widoczne” a różnią się jasnością, to ustawiasz ekspozycję na tło (możesz wtedy naświetlić prawidłowo, albo lekko niedoświetlić – będzie ciemniejsze) i doświetlasz lampą. O na przykład tak https://www.dfv.pl/gallery/members/Maciekpsuj.html?g2_itemId=2116968 – ekspozycja ustawiona na nasłonecznione podwórko a osoby w pomieszczeniu doświetlone lampą z poziomu podłogi

molp mnie wyprzedził :D

Member

ad 1
tu mam przykład który powiedzmy tez mnie interesuje czyli słoneczny dzień i ładnie doświetlona para
http://www.we-dwoje.pl/fotografia;slubna,artykul,14.html
i domyślam się że trzeba zmniejszyć błysk ale na ile jak mam 6 skoków to od najmniejszego licząc to na 2 ,3 czy 4 żeby tylko doświetlić ???
ewentualnie 2 przykład inna sceneria
http://najwspanialsze-fotografie.blogspot.com/2010/07/przygotowania-pary-modej-przed-slubem.html
widać że młodzi są lekko doświetleni

ad2
ok ale jak ustawić ekspo na tło po przez pola AF ?? jeżeli tak zrobię to włączy mi się lampa a jak ustawię AF na tło to otrzymam zamazany główny element :) z tym manualem to się jeszcze zgodzę ale jak chcę powiedzmy bez manuala??

Keymaster
Nikon40 wrote:
ad 1
tu mam przykład który powiedzmy tez mnie interesuje czyli słoneczny dzień i ładnie doświetlona para
http://www.we-dwoje.pl/fotografia;slubna,artykul,14.html
i domyślam się że trzeba zmniejszyć błysk ale na ile jak mam 6 skoków to od najmniejszego licząc to na 2 ,3 czy 4 żeby tylko doświetlić ???

Zupełnie źle kombinujesz. Myślisz w jakiś dziwnych kategoriach pstryczków na lampie i magicznych ustawień, które powinny działać w każdej sytuacji niezależnie od tego, co mówi światłomierz. Naucz się co nieco o ekspozycji i użyciu selektywnego pomiaru światła. Metoda tu jest taka sama, jak napisał Ci wcześniej Maciek – mierzysz światło na zastane i dobłyskujesz pierwszy plan. Od Twojej decyzji zależy, czy chcesz mieć tło ciemniejsze, a pierwszy plan jaśniejszy, czy odwrotnie. Odpowiednio do tego ustawiasz w aparacie czas naświetlania i moc lampy.

Quote:
ok ale jak ustawić ekspo na tło po przez pola AF ?? jeżeli tak zrobię to włączy mi się lampa a jak ustawię AF na tło to otrzymam zamazany główny element :) z tym manualem to się jeszcze zgodzę ale jak chcę powiedzmy bez manuala??

Fotografujesz w trybach programowych? Zrób sobie przysługę i nie korzystaj z nich więcej. Za to poczytaj w instrukcji o funkcji blokowania ekspozycji. Nikony mają do tego specjalny przycisk :)

Member

Proponowałbym więcej prób i błędów niż próbowanie sztywnego trzymania się jakiś ustawień.

Member
Nikon40 wrote:
ok ale jak ustawić ekspo na tło po przez pola AF ??

Przekręcasz pokrętło na symbol M, przestawiasz na pomiar punktowy światła, celujesz w tło, na początek ustawiasz przesłonę na f8 lub f11 (rozumiem, że tło będzie jasne) i czas regulujesz tak żeby “drabinka” światłomierza w wizjerze była na środku. Przekadrowujesz na postać na pierwszym planie, wciskasz spust do połowy, AF ustawia ostrość i … pstryk. Tło jasne – postacie ciemne. Ta sama wersja z lampą błyskową (najlepiej zewnętrzną) działającą w trybie TTL – tło jasne – postacie tez jasne. Jeśli osoby na zdjęciu za ciemne to na lampie dajesz np +1EV, jeśli za jasne to -1EV. Korekcją lampy regulujesz jasność osób na pierwszym planie, korekcją czasu lub przesłony jasność tła.

Member

to punkt 2 mamy załatwiony z pozytywnum skutkiem daje rade :):)
natomisat punkt pierwszy cały czas nie został wyjaśniony dość dobrze
tu mam konkretny przykład
https://www.dfv.pl/gallery/v/slub/IMG_2090ks.jpg.html&g2_page=14
https://www.dfv.pl/gallery/v/slub/kop2.jpg.html?&g2_page=6
https://www.dfv.pl/gallery/v/slub/resizeObrobione+103.jpg.html
na obu zdjęciach osoby są doświetlane najbardziej mi zależy na wytłumaczeniu tego pierwszego i drugiego przykładu

podejrzewam że Piotr posiada książke o której wspominałem to może opisze jak coś takiego wykonać

Keymaster

Ano tak samo – mierzysz światło na tło, tylko tym razem tło niedoświetlasz – ustawiasz krótszy czas ekspozycji np. o 1 EV od wskazanego przez światłomierz dla poprawnego naświetlenia. To masz ciemniejsze tło. Teraz bierzesz lampę i błyskasz tak, żeby osoby z przodu były naświetlone poprawnie. W Nikonie może to wymagać silnej korekcji dodatniej na lampie, jeśli na tle ustawiłeś korekcję ujemną w trybie priorytetu przysłony. Jeśli ustawiłeś sobie tryb manualny, to korekcja nie koniecznie będzie duża.

Keymaster

Ja bym jeszcze tutaj sugerował zdjęcie lampy z aparatu i puszczenie jej przez sofboks lub parasolkę, ale dla różnicy jasności tła i pierwszego planu to nie będzie miało znaczenia – tylko na jakość oświetlenia pierwszego planu wpłynie.

Viewing 9 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.