Strona główna Fora Foto Sprzęt problem z autofocusem Pentax k10d

problem z autofocusem Pentax k10d

Sprzęt

Member

witam. mam problem z autofocusem. wiedomo, że nie zawsze jest czas, na ręczne ustawienie ostrości i w takich sytuacjach przydaje się szybki autofocus. ale nigdy jeszcze nie udało mi się zrobic zdjęcia ostrego przy urzyciu tego jakże cudnego udogodnienia. coprawda aparat sygnalizuje już optymalne wyostrzenie, ale zdjęcia te nie sa zadowalające. co może bys przyczyną? czy da się to naprawić?

Keymaster

Sprawdź, czy naprawdę masz problem – aparat na statyw, w miarę jasno, wyceluj na coś płaskiego i kontrastowego (tzn. nie będącego przestrzenną bryłą, a zawierającego rysunek o różnej jasności – graffiti na murze lub znak drogowy są idealne :), użyj tylko centralnego punktu pomiaru ostrości, samowyzwalacz i pstryk. Wyłączyć AF, przeostrzyć, włączyć AF i znowu. O zobacz, czy dalej jest konsekwentnie nieostro.

Member

ok. spróbuję. dziekuje za radę.

Keymaster

Jeśli konsekwentnie będzie nieostre, to w następnym kroku sprawdź, czy nie masz front- albo backfokusa. Ustaw sobie statyw po skosie do np. barierki mostu, linii latarń ulicznych itp. – pionowe wąskie rzeczy w różnej odległości, które ustawiasz tak, żeby co najmniej kilka mieściło się w kadrze. Powinny być dość blisko siebie, ale jednak w pewnej odległości jedno od drugiego. Celujesz znowu centralnym punktem AF w wybrany i tak samo kilka razy sprawdzasz, czy masz ostrość na wybranym słupku. Jeśli konsekwentnie jest ostrość na bliższym – to frontfokus, jak na dalszym niż byś chciała – backfokus. Front- i backfokus jest serwisowalny.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.