Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć problem z kolorem w LR

problem z kolorem w LR

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Może ktoś mi podpowie o co chodzi, bo ja nie mam pojęcia. Pracowałem nad zdjęciem w Ps. Zdjęcie było w kolorze. Zapisałem. Otworzyłem w LR i było w kolorze, więc ok. Postanowiłem zrobić wersję bw w Ps. Wykonałem wirtualną kopię w LR, następnie otworzyłem w Ps i przerobiłem do bw. Zapisałem. Otworzyłem w LR i tam w miniaturkach wszystko się zgadza, wersja pierwsza kolor, wersja druga bw, ale kiedy kliknąłem na wersję która miała być kolorowa na podglądzie zamieniła się na bw. Histogram też. I o co chodzi? Żeby było ciekawiej, z zakładki wywoływania przeszedłem do przeglądarki i tam na podglądzie ( na miniaturce też ) wyświetla sie wersja kolor, ale histogram ma mono???? Myślę sobie czary. Postanowiłem zapisać w osobnym folderze. Otworzyłem i niestety zapisała się wersja bw. Czy ktoś mi to może wyjaśnić?

Member

Kluczowym jest tu słowo: „otworzyłem”.
Otóż w Lr niczego nie da się otworzyć. Do Lr się importuje.
Załóżmy, że zaimportowałeś do Lr zdjęcie, po czym utworzyłeś wirtualną kopię. Po naciśnięciu prawego klawisza myszy z menu kontekstowego wybierasz: Edytuj w>Edytuj w Adobe Ps. Zdjęcie otwiera się w Ps i tam też robisz go na B&W, po czym z menu Plik wybierasz polecenie „Zapisz” (Ctrl+S) .W tym momencie w Lr masz trzy zdjęcia-oryginał, wirtualną kopię i B&W z kopii.

Member

No zgoda. Zazwyczaj tak właśnie było, ale nie rozumiem tego zamieszania z kolorami w Lr. Dlaczego ikonka pokazuje zdjęcie kolorowe, a kiedy klikam na nią zamienia się na czarno białe??? Co jest nie tak? czy coś się nadpisało?

Member

Tak jak napisałeś. Mam oryginał. Właściwie to oryginały, bo zdjęcie w Ps robiłem z kilku, mam ich kopie i mam zdjęcie po obróbce. Zrobiłem kopię zdjęcia po obróbce i przekonwertowałem w Ps do czerni bieli. Zapisałem pracę. Chciałem wrócić do wersji kolorowej i spotkała mnie niespodzianka. Wersja kolorowa w miniaturze kolorowa jest, ale na podglądzie dużym już nie. histogram też mono. Dalej nie rozumiem.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.