Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć problem z RAWami

problem z RAWami

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam wszystkich

Otwierając RAWa w RawShooter Essentials (tak samo miałem w Photomatix) otrzymuję obrazek lekko różowy :-):

raw.jpg

Czy to wina monitora, karty, czy jeszcze czegoś innego?

Dodam jeszcze, że:
– kolor: truecolor 32bity. Przy 16bitach RawShooter się nie uruchamia, 24 bitów nie da się u mnie ustawić.
– karta GeForce 2 400MX
– monitor Samsung SyncMaster 753dfx
– Sterowniki do obu powyższych przeinstalowałem, ale nie pomogło.
– profil kolorów sm783df

Pomóżcie proszę :)

Member

Powiedz jeszcze, jaki dokładnie masz aparat i jakie ustawienia w nim? Sprawdzałeś, jak ten RAW wygląda w innych programach? Czy masz do niego JPEGa z aparatu i jak ten jpeg wygląda?

Member

Mam Nikona D50, fotografowałem w trybie RAW + jpg. Jpg wychodzi dobrze. Z innych programów próbowałem Photomatix i też jest różowe.

Znajomy testował mojego RAWa u siebie, na tej samej wersji programu i u niego działa poprawnie.
Może pomocna będzie informacja, że uruchamiając Photoshopa (CS) pojawiało się ostrzeżenie o braku lub błędnym profilu. Nie przytoczę dokładnie, bo zaznaczyłem opcję, żeby mi więcej nie przypominał :/

Member

Hmm, może to kwestia profilu monitora, choć aż tak duże przekłamanie wydaje mi się dziwne. Profil w systemie z tego smcośtam zmień na sRGB. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale powinno dawać poprawny obraz. Znajdź program Adobe Gamma i wytnij go, żeby się nie ładował przy starcie. Powiedz czy pomogło, jeśli nie to będę myśleć dalej :)

Member

Ha! pomogło :))))
Dzięki wielkie!

Powiedz mi jeszcze czemu sRGB nie jest rozwiązaniem idealnym? Zależy mi na dobrym odwzorowaniu kolorów.

Member

sRGB to standard, który teoretycznie powinien być dobrze odwzorowywany przez wszystkie monitory. No ale monitory jak ludzie, każdy trochę inny. W sytuacji idealnej monitor powinien mieć swój własny, indywidualny profil, wykonany z użyciem sprzętowego kalibratora. Jeśli nie masz dostępu do takiego kalibratora, sRGB to najlepsze co możesz zrobić. Znowu – teoretycznie profil dostarczony przez producenta sprzętu (to sm…) powinien być takim idealnym, indywidualnym profilem, no ale jak widzisz nie działa poprawnie.
Jeśli tylko nie zajmujesz się profesjonalnie drukowaniem katalogów mody, sRGB będzie wystarczająco dobre. Jeśli nawet będą jakieś przekłamania, to na tyle małe, że niezauważalne.

Member

Dziękuję, pozdrawiam!

:)

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.