Strona główna Fora Foto Inne problemy z ustawieniem ostrości w D90

problemy z ustawieniem ostrości w D90

Inne

Member

Witam
Jestem posiadaczem Nikona D90 + Obiektyw AF-S DX 18-105/3,5-5,6G ED VR. Zestaw nabyłem na początku grudnia 2009 r. Do tej pory nie miałem żadnych problemów. Po ostatnim naładowaniu akumulatora (ładowanie w ładowarce) aparat nie robi zdjęć z Auto fokusem po prostu nie ustawia ostrości po wciśnięciu spustu migawki do połowy na żadnym z trybów, a po wciśnięciu spustu do końca nie wykonuje zdjęcia. Wcześniej miałem tylko raz taki sam problem, ale w instrukcji doczytałem że jeżeli obiektyw jest wyposażony w redukcję drgań VR należy ją wyłączyć przed wyjęciem akumulatora, jeżeli się tego nie zrobi, po włożeniu akumulatora obiektyw po potrząśnięciu może grzechotać, instrukcja zaleca zdjęcie obiektywu i ponowne założenie, u mnie tak nie było (brak grzechotania obiektywu) ale zdjąłem obiektyw żeby pozbyć się mojego problemu, no i pomogło, znowu mogłem robić zdjęcia z AF. Natomiast teraz zdjęcie obiektywu i ponowne założenie nic nie pomaga. Zdjęcia mogę jedynie robić dopiero po wyłączenie AF – na jednym z urządzeń – albo zmiana wybieraka trybu w aparacie na M, albo przestawienie przełącznika na M w obiektywie. Żeby znaleźć przyczynę usterki, założyłem inny obiektyw z AF-to samo, aparat nie robi zdjęć na załączonym AF. Swój obiektyw założyłem na Nikona 3000 i nie było żadnego problemu z robieniem zdjęć z AF. Z tego wynika, że obiektyw jest sprawny, a coś jest nie tak z aparatem (żebym tylko się mylił). Czy mieliście do czynienia z takim przypadkiem? Co mam zrobić żebym znowu mógł strzelać foty z AF? Niedługo wyjeżdżam na urlop, i nie wyobrażam sobie wakacji bez mojego Nikonika. Pomocy

Member

z tego co piszesz to rzeczywiście chyba coś z body. Spróbuj jeszcze poprzełączać kilkakrotnie przełącznikiem ostrości na korpusie, może tam coś nie kontaktuje. Ja mam to samo szkło co Ty + D80 i nigdy vr przed wyjęciem aku nie wyłączam. Jakoś mu nie zaszkodziło. Sprawdź też czy nie ma jakiś paprochów na bagnecie, szczególnie przy stykach procesora obiektywu.

Keymaster

Sprawdź, czy ten obiektyw na innym korpusie ruszy i sprawdź, czy inny obiektyw na tym korpusie nie będzie miał takich problemów. To z wyłączaniem VR przed wyjęciem baterii to chodzi o to, żeby VR nie było aktywne w momencie odcięcia zasilania – jak wciśniesz spust do połowy i puścisz, to stabilizacja jeszcze przez chwilę pracuje i w zaleceniu chodzi o to, żeby w tym momencie nie wyłączać jej brutalnie przez odcięcie baterii. Problem niekoniecznie musi mieć cokolwiek wspólnego z VR czy nawet z obiektywem, dlatego warto sprawdzić czy aparat z innym obiektywem będzie się zachowywał poprawnie.

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.