Obróbka i archiwizacja zdjęć
Witam
Mam problem z wyborem odpowiedniego papieru do mojej drukarki. Wiem powiecie, że takie pytania na forum już padały. przejrzałem wszystkie ale żadne nie pomogły mi znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
Kupiłem drukarkę Epson stylus photo 1500W..może nie najwyższa półka ale zdjęcia wychodzą ładnie..Na papierze epsona. Chciałbym jednak sprawdzić jak sprawdzą się wydruki na papierach bardziej profesjonalnych czy będzie jakaś różnica w wyglądzie zdjęcia.
Jest tylko jeden problem z tymi profilami. Piszecie na forum, że przy zmianie papieru należy zmienić profil drukarki. Skąd go wziąć i na czym on w ogóle polega?
Może głupie pytanie ale jeśli chodzi o druk jestem jeszcze na początku drogi. Dzięki za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam!
Nie profil drukarki, tylko profil papieru dla danej (w tym przypadku Stylusa Photo 1500W) drukarki. Profile przygotowują producenci papieru, przy czym niektórzy przykładają się do tego bardziej, inni mniej – w przypadku papierów Epsona profile robi oczywiście Epson, więc masz je razem ze sterownikiem drukarki. Co do innych producentów – musisz sprawdzić, czy dla danego papieru jest profil dla Twojej drukarki. Przy Innovej możesz nie szukać
Właśnie zajrzałam do Ilforda – nie ma profili papieru dla Twojej drukarki. Ilford zaleca sterowanie kolorem przez drukarkę z opcjami odpowiednimi dla rodzaju papieru (mat, luster, glossy itp) i przeważnie kolorystyką Epson Vivid.
Ale… przeważnie w przypadku dobrych papierów można z powodzeniem stosować profile Epsona (czyli te, które musisz już mieć), domyślne dla danego rodzaju papieru (czyli znowu: glossy, archival itp). Rodzaj papieru albo będzie napisany na pudełku, albo wywnioskujesz sobie z nazwy.
Dziękuje za odp:) ale tutaj rodzi się kolejne pytanie:) jak znajdę na papierze profil do drukarki to co..? wejść na stronę producenta i ściągnąć sterownik? może uznasz mnie za delikatnie przygłupiego ale w tym temacie jak już mówiłem za dużo nie wiem i chciałbym jakby ktoś wyjaśnił mi co dalej, w jak najprostszy sposób;P
a tak btw to znasz jakieś papiery, które polecasz? już wiem co sprawdzać to będę szukał. Mieszkam w okolicach w-wy więc myśle że sklepów z papierami nie brakuje. Aha jeszcze jedno ludzie rozpisują się o papierach firmy Kodak czytałem o nich nawet w książce, o fot. ślubnej. Masz może doświadczenie przy pracy z nimi?
Pozdrawiam!
Profilu nie znajdziesz _na_ papierze tylko na stronie producenta – jeśli będzie w ogóle dla Twojej drukarki, co wydaje mi się coraz bardziej wątpliwe. Wymyślasz sobie jaki papier chcesz, wchodzisz na stronę producenta, sprawdzasz czy mają profil. Jeśli mają, ściągasz i umieszczasz w odpowiednim miejscu (w zależności od systemu; najprościej będzie znaleźć, w jakim katalogu masz pliki o rozszerzeniu ICM albo ICC i tam dorzucić ten nowy). Potem już i drukarka, i PS powinny taki profil widzieć, wystarczy przy drukowaniu wybrać z listy.
Co do rodzaju papierów – kupuje się je zazwyczaj w internecie Na pewno nie powinien to być Kodak, a ta książka o fotografii ślubnej miała pewnie swoje lata
Ale powiedz najpierw, jakich dokładnie papierów używałeś do tej pory?
Problem w tym, że w drukowaniu zdjęć nie mam zbyt dużego doświadczenia, a jedyne jakie mam to włąśnie papier dedykowany epsona. czytam własnie Wasz artykuł “Praktyczne zarządzanie kolorem – pytania i odpowiedzi” wciągną mnie i muszę przyznać, że wszystko jest ładnie wyjaśnione..idealnie dla mnie:)
Mówisz, że masz wątpliwości co do znalezienia profili..czyli mam rozumieć, że albo moja drukarka jest tak mało popularna albo po prostu jeszcze za mało profesjonalna do tych lepszych papierów?
wcześniej na glossy photo paper ostatnio na premium glossy ten drugi miał większą gramaturę 255/m2 ten pierwszy 225g/m2.
Eh załamałem się tym co napisałaś.. w sumie to się tego spodziewałem po 6 tuszach ale na R3000 nie było mnie teraz stać, a drukarkę musiałem mieć na zaraz:)
Premium Glossy? Coś tam na nim kiedyś drukowałam okazyjnie i była to bardzo przyzwoita jakość “domowa” – do pokazywania zdjęć znajomym i ogólnie chwalenia się. Dokładnie nie testowałam, ale też nie było rzucających się w oczy zastrzeżeń. Jeśli po prostu chcesz drukować zdjęcia do pokazania tam i siam – można spokojnie przy nim zostać.
Natomiast jeśli marzą Ci się jakieś większe wrażenia estetyczne, to pozostając przy Epsonie, to piękny i gruby papier jest ten: http://www.epson.pl/pl/pl/viewcon/corporatesite/products/consumables/overview/paper/gphp/tpp
a na specjalne okazje Epson ma też papiery artystyczne: http://www.epson.pl/pl/pl/viewcon/corporatesite/products/consumables/list/paper/gfap W większości są one matowe, naprawdę pięknie matowe i teksturowane, a jak Ci ktoś taki wydruk weźmie nonszalancko w łapy, to masz ochotę mu je poutrącać.
Acha, a jakby Cię naszło na eksperymentowanie, to Medikon miewa różne fajne papiery w paczkach próbnych – arkusze różnego gatunku w jednej paczuszce. Tu: http://www.sklep.medikon.pl/Papiery_do_druku_atramentowego_w_arkuszach-k404-0–default.html
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź sprawdzę na pewno te papiery, a dokładnie zamówię już dzisiaj te próbne:) jeszcze jedno:) Sprawdziłem stronę Harman, bo widziałem tutaj na forum, że polecali papiery tej firmy, że ma profile do Epsona 1400:)Z tego co się orientuje to moja drukarka jest po prostu drugą generacją tej drukarki:). Myślisz, że profile od 1400 pasowały by do mojego 1500? Nawet na tuszach piszą “1400/1500W”
Jedwabistych To po prostu rodzaj powierzchni, coś jak półmat, ale gładsze i takie bardziej jakby miękkie w połysku. Fajne, przeważnie.
Jeśli ta “druga generacja” drukarki ma wszystkie tusze takie same, to profile powinny mniej więcej pasować. Najbezpieczniej byłoby maila napisać do Harmana z pytaniem, bo jeszcze mogą być różnice w nafarbieniu, wielkości kropli i takie tam.
od razu sprawdziłem:) Jeśli chodzi o wielkość kropli to jedna i druga ma takie samo min. 1,5pl(cokolwiek to znaczy) sprawdziłem też tusze dedykowane do tych drukarek jest to “SOWA” od Epsona:) Ale teraz mam problem bo czytałem test jednej i drugiej drukarki i teraz widzę, że na teście 1500W piszą, że używa pigmentowych tuszy epson claria, a w teście 1400 na fotopolis jest napisane, że używa tuszy barwnikowych…zgłupiałem. chyba że coś się zmieniło od 2005 roku i do 1400 dają teraz pigmenty:)?
Chyba znalazłem rozwiązanie braku profili do epson stylus photo 1500W:) Otóż;p drukarka weszła na rynek na początku tego roku. Widziałem zapowiedź z marca:) a jak na razie z tego co byłem na stronach papierów, aktualizacje profili mieli albo na początku roku albo jeszcze w 2011:)Może wystarczy poczekać to w końcu zrobią aktualizację
Tusze Claria z całą pewnością są barwnikowe, czyli wodne, w przeciwieństwie do pigmentowych, czyli inaczej żelowych.
Nie da się załadować tuszu pigmentowego do drukarki przystosowanej do barwnikowego i odwrotnie. Znaczy da się w sumie, ale tylko raz i na krótko A potem kupuje się nową drukarkę.
Pigmentowe też są wodne.
No nie wszystkie. Ale te które Ewa miała na myśli rzeczywiście tak – bazą jest woda. Jak w większości żeli… Przy czym formalnie rzecz biorąc to raczej nie są żele. Ewa raczej miała na myśli to, że tusze pigmentowe są gęstsze.
Edytował Pan w międzyczasie pomyłkę, więc sprecyzujmy:
Barwnikowy, inaczej atrament, to roztwór barwnika w rozpuszczalniku. Pigmentowy, inaczej tusz, to koloid (zawiesina) cząstek stałych pigmentu w nośniku. Nie jest to żel, choć żel faktycznie jest specyficzną formą koloidu. Z uwagi na to, że pigment zawiera cząsteczki stałe, jest bardziej ryzykowny dla drukarki niż atrament, gdyż może nie tylko wysychać i zatykać jak atrament, ale i pigment może się wytrącać z nośnika. Szczególnie kiedy tusz jest niskiej jakości, choć zdarza się i w dobrych, np Lysonie, kiedy długo stoi.
W drukarkach fotograficznych rozpuszczalnikiem atramentu i nośnikiem tuszu jest z reguły woda. W zastosowaniach przemysłowych może to być też alkohol lub inne rozpuszczalniki organiczne. Ostatnio też pojawiły się materiały na bazie lateksu, który sam również jest koloidem
Może ktos coś mi podpowie: zaczynam bawic sie w drukowanie i “zarządzanie kolorem”. Kupiłem papier Ilforda, sciagnalem z ich strony profil do tego papieru i mojej drukarki (Epson L800), zainstalowalem go (sprawdziłem jeszcze dla pewnosci czy sie prawidłowo zapisał we wskazanej lokalizacji) no i dalej wg instrukcji załaczonej przez Ilforda do profilu – próba wydruku z PSE 7 (żeby nie było wątpliwosci – instrukcja Ilforda mówi literalnie jak w PSE 7 wybrac i uzyc ten zainstalowany profil) – a w momencie gdy w oknie Drukuj w obszarze Zarządzanie kolorem mam wybrac odpowiedni profil drukarki, to otwiera sie tam lista z wszystkimi dostepnymi, no ale… tam NIE MA tego mojego niby zainstalowanego, ani zadnej opcji znalezienia go czy wpisania! Sa za to jakies inne o których nie mam zielonego pojecia. Czy ktos z fachowców może wie o co chodzi i jak w takim razie uzyc taki profil ściagniety od producenta papieru? Będę wdzięczny za pomoc:)
Jest zapisany tak jak mówi instrukcja Ilforda dla Windows XP jak u mnie, czyli w C:WINDOWSsystem32spooldriverscolor , no a jesłi mówisz ze moze byc inna nazwa wyswietlana w oknie Drukuj, to jak sie kapnąć który to ewentualnie ? Tam sie kilkanascie co najmniej profili wylistowuje ale zadna nazwa mi sie nawet nie kojarzy ani z drukarka ani z papierem…
Trzeba zajrzeć do profilu. Jeśli nie ma Pan czym, proszę mi go pokazać: biuro@mastiff.pl
Własnie wyslalem profil na wskazany adres biuro@mastiff.pl ale przyszła odp. ze mail nie dotarł na skutek błedu serwera odbiorcy. Cos nie dziala tam. Spróbuje ew. jeszcze w późniejszym terminie
A możesz powiedzieć jaki to konkretnie jest papier (wszystkie oznaczenia z pudełka)?
A druga rzecz: być może nie wszystkie, ale te Ilfordy które mam mają od spodu pudełka w takiej jakby ramce oznaczenia typu: IGPLP11EU (to akurat Galerie Premium Lustre). To oznaczenie powinno dać się znaleźć na liście profili przy drukowaniu. No i… zrestartowałeś PSE po zainstalowaniu profilu w systemie, prawda?
No tak, jasne zrestartowalem i program i wszystko… i dalej nic:).
Papier to Ilford Galerie Prestige Smooth Pearl. Z tyłu pudełka oznaczenie jest GPSPP12EU CAT2001746.
Nic podobnego w nazwach na otwieranej liscie nie ma niestety. Wkleiłbym tu screenshota tej listy ale nie bardzo wiem jak to sie tu robi;)
Nadpisałem ten przyslany mi teraz profil na poprzednim pliku, zresetowałem PSE i … dalej b.z. niestety. Nic nowego sie na liscie profili drukarki nie pojawiło. Wysyłam mailem widok ekranu z otwarta listą.
Moze ten mój PSElements jakis felerny?
I dziękuje za fatyge.
Byłam właśnie na wycieczce pod moim starym systemem XP, gdzie jest zainstalowany Elements 10. 7 nie mam i nie pamiętam czy kiedyś miałam, ale akurat obsługa profili to nie jest coś co się powinno specjalnie zmienić. I ten Elements ma na liście wszystkie profile jakie są w systemie, łącznie z drukarnianymi. Aczkolwiek warto sprawdzić, czy inny program (na przykład duży PS) będzie go widział – jeśli nie, to wiadomo, że błąd jest w profilu, a nie w programie.
Nigdy nie miałam sytuacji, żeby prawidłowy profil nie pojawił się na liście. Natomiast zdarzył mi się kiedyś błąd w trakcie pobierania – plik się źle zapisał czy coś takiego. Ponowne pobranie pomogło. Ale to chyba nie ten przypadek, skoro plik jako taki dał się otworzyć.
Acha, takiej sytuacji też osobiście nie miałam, ale słyszałam że jeśli w katalogu jest dużo profili, to XP miewa kłopot z ich aplikacją. Ponoć wtedy pomaga skasowanie zbędnych, np. jakichś cmyków, których raczej nie będziesz potrzebować. Ale jak mówię – to tylko wiedza zasłyszana, nie sprawdzona.
No a u mnie sie toto nie wyswietla, a najbardziej mnie dziwi ze pliki icc jakie sa zapisane w odpowiednim folderze w Windows (w tym tez ten profil icc oczywiscie o którym mówimy) to sa kompletnie inne niz nazwy profili jakie sie pokazuja na liscie profili drukarki w PSE w oknie Drukuj. Nie ma ani jednego podobnego do tych które widze w folderze, i na odwrót, zadnego z listy nie ma w folderze (zupełnie jakby to w jakims innym folderze było zapisane??)
Bo nazwa profilu i nazwa pliku różnią się często bardzo. Podobnie jak z czcionkami. Szukam płyty z Windows XP, żeby spróbować odtworzyć twój problem, ale przyszła mi do głowy jedna rzecz – czy jak pobrałeś profil na dysk wrzuciłeś go po prostu do katalogu z profilami, czy zainstalowałeś (prawy klawisz myszy na profilu, “zainstaluj profil”). Jeśli tylko wrzuciłeś spróbuj tego drugiego sposobu. Nie pamiętam czy XP instaluje profile, więc mogę cię wpuszczać w maliny, ale może to właściwy trop.
XP “instaluje” prawym klawiszem profile, czyli kopiuje gdzie trzeba, ale potwierdzam, że zdarza się że po “zainstalowaniu” nie ma go fizycznie w katalogu profili. Problem dotyczy tylko XP. W Viście/7/8 kopiowanie działa poprawnie.
- You must be logged in to reply to this topic.