Strona główna Fora Foto Oprogramowanie Program do HDR-u.

Program do HDR-u.

Oprogramowanie

Member

Mam ogromną prośbę. Czy mógłby mi ktoś doradzić jaki wybrać program do HDR-ów. Ideałem byłby darmowy, dobry, na którym mógłbym się łatwo nauczyć, a efekty byłyby zadowalające i najlepiej w języku polskim. Oczywiście to ideał, ale chętnie posłucham podpowiedzi na temat programów które będą odbiegać od ideału. Dodam, że jestem amatorem, który nigdy nie miał do czynienia z takim programem(trochę zdjęć obrabiam w PSE 6). Większość zdjęć przygotowuję pod kątem prezentacji w internecie, ale ciekawsze zdjęcia wywołuję w dużych formatach i wieszam na ścianę w domu. Dodam, że większość zdjęć robię w RAW-ach. Proszę o pomoc w tej sprawie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
P.S. Czy PS CS3 ma możliwość obróbki HDR-ów?

Member

Photomatix, tylko photomatix (niestety, nie jest darmowy, ale warto się wykosztować. Nie jest tez przetłumaczony – obsługa bardzo intuicyjna + kilka świetnych tutoriali po polsku w sieci)

Member

Dzięki. Jaka cena jest tego programu? Pozdrawiam

Member

Poleciłbym Dynamic-Photo HDR co prawda nie jest tak dobry jak photomatix ale ma duży plus , gdyż już można z jednenego zdjecia zrobić HDR-a ( no i też nie jest w wersji po polsku ale tak jak photomatix jest intuicyjny )

Pozdr

Member

Tak z ciekawości -czy to się przypadkiem nie mija z celem robienie hdr’a z jednego zdjęcia?

Member

Dzięki alfa. Donnia, jeżeli zdjęcie jest zrobione w RAW-ie można go wywołać z różnymi parametrami ekspozycji, zapisać jako JPG i mamy trzy różne zdjęcia, które można połączyć. Znam to tylko z teorii i nie wiem czy daje taki sam efekt jak wykonanie kilku różnych naświetleń. Ma natomiast jeden niewątpliwy plus, mianowicie taki, że masz identyczne zdjęcia. Pozdrawiam.

Member

Photomatix ma darmową wersję, ale jej “okrojenie” jest spore – możliwości ingerencji w mapowanie tonów (czyli decydowanie, co ma być jaśniejsze a co ciemniejsze) są w niej niewielkie. Dynamic Photo też ma darmową wersję – po prostu starszą niż aktualna, a mapowanie tonów w tej darmowej wersji daje spore możliwości. Więc jeśli nie masz ochoty płacić, to raczej ten drugi program.
“HDR” z jednego zdjęcia ma sens, jeśli nie ma się do dyspozycji więcej zdjęć ;) Można wtedy po prostu wyciągnąć cienie albo dostać tak zwany “efekt HDR” z mocnym kontrastem miejscowym i specyficzną kolorystyką. Oczywiście, efekt z kilku różnie naświetlonych ujęć będzie miał lepszą jakość niż z jednego.
CS3 ma możliwość obróki HDR, choć i algorytmy, i możliwości ingerencji w efekt nie są najlepsze.

Member
puchacz10 wrote:
Jeżeli zdjęcie jest zrobione w RAW-ie można go wywołać z różnymi parametrami ekspozycji, zapisać jako JPG i mamy trzy różne zdjęcia, które można połączyć. Znam to tylko z teorii i nie wiem czy daje taki sam efekt jak wykonanie kilku różnych naświetleń.

Trzykrotne wywoływanie nie ma sensu, chyba że masz pecha i program do HDR-ów nie czyta akurat Twoich rawów. Zwykle można po prostu rawa wczytać.
Wykonanie kilku różnych naświetleń da lepszy efekt. Raw wywołany na +2 to nie to samo, co zdjęcie zrobione przy +2 EV.

Member

Ewa, bardzo serdecznie dziękuję za informacje. Pozdrawiam.

Member

…a tak poza tym to bardzo dziękuję za lekcje PS-a, dzięki nim już trochę poduczyłem posługiwać się tym programem. Będąc przy HDR-ach to może jeszcze lekcje z tej dziedziny. Pozdrawiam.

Member

W kwietniowym numerze był tekst o pseudo-HDRach zrobiony na podstawie Dynamic Photo. Postępowanie przy “prawdziwych” HDRach będzie podobne, tylko trzeba oczywiście wczytać na początek więcej zdjęć :)
Pozdrawiam również.

Member

Mam prenumeratę i mam ten numer więc poczytam. Pozdrawiam

Member

Zobacz Corela Paint Shop Pro Photo X2 po polsku – ta wersja umożliwia składanie HDRów,a oprócz tego jest to bardzo dobry program do obróbki zdjęc .
Możesz ze strony producenta pobrac wersję 30-dniową i wypróbowac.

Member

Corel jest niezłym programem, owszem.
Ale narzędzie do HDRów w X2 jest dość kiepskie i ubogie… Może wyewoluuje w kolejnych wersjach…

A może zamiast HDRów popróbuj z DRI? Jak dla mnie o wiele lepsze efekty daje (także pod względem jakości) i wystarczy do tego jakikolwiek program obsługujący warstwy i maski. Masz większą kontrolę nad procesem i mniejszą szansę, że wyjdzie efekciarsko (jak w przypadku wielu HDRów)… Tyle, że więcej narobić się trzeba ;)

Member

Johnas, Świstak, dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam.

Member

To jaki program wybierzesz zależy tylko od Ciebie … Moim zdaniem czy bedzie to Dynamic-Photo HDR czy photomatix to da Tobie dużo możliwości do obróbki HDR-a . Proponuję żebyś sam spróbował i jeden i drugi .

Pozdrawiam

Member

Alfa, Photomatixa już próbuję(trial), a skąd można ściągnąć na próbę Dynamika? Pozdrawiam

Member

Tak jak wyżej Ewa podała dokładnego linka :) pozdrawiam

Member

Ewa, dziękuję.

Member

A co sądzicie o funkcji PS CS3 Merge to HDR?? Ja składałemzdjecia Photomatixem Pro 3.0 i PSem i na tych samych zdjęciach PS sobie lepiej poradził (oczywiście według mojej subiektywnej oceny).

Viewing 20 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.