Prośba o film

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam.Ewa mam do Ciebie taka prośbe.Czy mogla bys dac jakis film jak zrobic HDRa w CS3? Robie robie i nic mi z tego nie wychodzi :(

Member

HDR jest robiony prawie całkiem automatycznie, tylko potem trzeba się ostro nakombinować, żeby było widać obrazek, a nie sprasowane tony. Ok, zamówienie przyjęte, tylko nie mogę obiecać że to będzie szybko. Jak chcesz poradę na już, to napisz dokładniej co nie tak wychodzi.

Member

Hmm poprostu nie wychodzi jak HDR tak jak to wyglada u innych :) Przewaznie albo jest za jasno albo za ciemno i nie wyglada tak bajecznie jak u innych-poprostu wychodzi mi albo przepalone albo niedoswietlone zwykle zdjecie

Member

Zapewne nie robisz mapowania tonów. Po połączeniu w HDR PS wyświetla go w okienku z histogramem i suwaczkiem. Dosuwasz ten suwaczek w prawo do końca wykresu (tak żeby nic nie było przepalone), większość masz czarną, ale to nic. Wybierasz 16 bitów i OK. Potem dopiero się zaczyna. HDR otworzy się razem z okienkiem konwersji. Wybierasz u góry z rozwijanego menu ostatnią pozycję, Local Adaptation. U dołu możesz sobie włączyć krzywe z histogramem – zrób to. No i tą adaptacją lokalną się bawisz, aż będzie dobrze ;) A potem to już dostajesz 16-bitowy plik, który się obrabia normalnie albo konwertuje bez kłopotu na 8 bitów.

Member

Aha a ja zacowaniec myslalem ze trzeba tylko polaczyc te zdjecia tak faktycznie wyswietla sie taki histogram ale ja zawsze dosuwalem tez suwaczek od lewej :) Ok sprobujemy :) DZIEKi WIELKIE :)

Member

Ewo, może jakieś szybkie tutoriale na Forum DFV, a nie tylko w miesięczniku?! Wszyscy początkujący z PSem bedą Ci napewno wdzięczni… :D

Member

Z tymi „szybkimi” to może nie być łatwo, bo mamy sezon urlopowo-wysyłkowy, ale tak w ogóle to będą się pojawiać…

Member

Ewa a jak najlepiej przygotowac pliki z jednego rawa do hdr? Na co patrzec w momencie idtawiania ekspozycji?? Aha prubowalem tak jak mowilas i cos zaczyna mi wychodzic ale na razie nie bede wklejal do galerii bo „smiech na sali” :) W jaki sposob najlepiej ustawic te dwa suwaczki i krzywe?

Member

Uzywam CS3

Member

Nie ma sensu przygotowywać plików do HDR z jednego rawa, chyba że specjalnym programem do hdr chcesz uzyskać efekty specjalne (vide Dynamic Photo, był o tym artykuł parę DFV do tyłu. Całkiem przyjemny program do HDRów zresztą.) W PS po prostu robisz z tego rawa hdr od razu: wczytujesz go do Camera Raw i kombinujesz z suwaczkami, cieni i świateł głównie. Warto też skorzystać z tych na dole – vibrance i clarity.
Nie ma jedynie słusznej metody ustawiania suwaczków i krzywych – co zdjęcie to inaczej. Daj na początek oba suwaczki na środek, a krzywą spróbuj uzyskać przyzwoitą jasność (tak żeby całe zdjęcie było widoczne). A potem patrz, co się dzieje jak zmieniasz parametry. Te efektowne HDR-y które widzisz, to jest efekt długiej pracy. Nie tylko mapowania tonów, ale też potem różne sztuczki… bardzo różne… Więc się nie dziw, jeśli od razu nie bedzie ideału.

Member

Rozumiem.A na co zwracac uwage robiac do hdr kilka zdjec z roznymu ustawieniemi? Chodzi mi o to wedlug czego ustawiac ekspozycje? Wedlug pomiaru punktowego swiatel i cienie danej sceny?

Keymaster

Zaczynasz od zmierzenia najjaśniejszego punktu sceny, na którym Ci zależy (nawet w HDR-ach próba poprawnego naświetlenia latarń ma średni sens). Możesz to robić punktowo, możesz chodzić i mierzyć, możesz stosować do pomiaru dłuższą ogniskową. Później ten pomiar najjaśniejszego miejsca ustawiasz jako punkt wyjścia do ustawień manualnych, robisz pierwsze zdjęcie, a później wydłużasz czas ekspozycji o 1 EV co zdjęcie aż naświetlisz poprawnie najciemniejsze miejsca. Zerknij tutaj:
https://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=109

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.