Strona główna Fora Foto Sprzęt proszę o pomoc Nikon s 550 czy p 80?dzis po 15 musze wybrac.

proszę o pomoc Nikon s 550 czy p 80?dzis po 15 musze wybrac.

Sprzęt

Member

Witam,
Tak jak w temacie. Zalezy mi aby kupić aparat który choć trochę zbliży mnie jakością fotek do lustrzanki.
Jestem amatorem a aparat będzie służył mi głownie do fotografowania synka.
Za s 550 przemawia jego nieduża wielkośc- zmieści się w torebce :).
Czym tak naprawdę różnią się od siebie.
Dziekuje

Keymaster

A jak duży synek? Bo w fotografii dzieci kompakty sprawdzają się najsłabiej – dzieci są za szybkie, a przy zdjęciach we wnętrzach słabe światło sprawia, że zdjęcia z kompaktów wypadają dużo gorzej niż z lustrzanek w tych samych warunkach. I jeszcze co do zdjęć we średniojasnych wnętrzach – tutaj zbyt wolny autofokus może być szczególnym problemem.

Member

dziekuje za odpowiedz. Synek 1,5 roku i fakt jest dość energiczny.
Nie chcę póki co lustrzanki ze wzlędu na jej wielkość i cenę a przede wszystkim ze względu na to, ze w pełni nie skorzystam z jej możlwiości.

Keymaster

Z ograniczeniami budżetowymi trudno dyskutować. Fotografowanie dzieci to czasem ekstremalna odmiana fotografii reporterskiej i tutaj każdy kompakt będzie rozczarowaniem. Inna sprawa, że nawet sportowe lustrzanki nie gwarantują sukcesu.
Nie ma czegoś takiego, że się “nie wykorzystuje możliwości aparatu”. Po pierwsze, nie ma obowiązku korzystać ze wszystkich funkcji, jakie daje aparat, bo po drugie w pewnych sytuacjach – a ruchliwe dzieci do takich należą – możliwości aparatu to właśnie: zdążę zrobić zdjęcie czy nie? będzie ostre czy poruszone? Ostrzegałem :)
Życzę satysfakcji z dokonanego wyboru i udanych zdjęć.

Member

Narodziła nam się nowa forma szantażu emocjonalnego “pomóżcie mam 5 minut żeby wybrać…” Mnie się klawisze w komputerze mylą z pośpiechu w odpowiedzi :-)

Member

Pisząc nie miałam zamiaru nikogo szantażować.
Jestem tu nowa, dość późno odkryłam to forum-w ferworze gorączkowych poszukiwań na ostatnią chwilę :( po prostu zamierzałam mieć nowy aparacik przed weekendem.
Niestety nadal poszukuję. Teraz nie ma już pośpiechu także nie ma pośpiechu z Waszymi odpowiedziami :)
Pozdrawiam

Keymaster

Ingo, Marek raczył żartować, broń Boże nikt Ciebie nie będzie traktował jako szantażystkę.
Nie jestem osobą nawracającą wszystkich na lustrzanki, ale obawiam się, że fotografowanie dziecka kompaktem będzie dużo trudniejsze i efekty będą znacznie rzadziej udane. Poszukaj może jakiegoś starszego modelu lustrzanki Canona. Może być 300D (choć on jest nieco duży), idealny byłby 350D z drugiej ręki, bo dość mały i tani. Do tego obiektyw stałoogniskowy EF 50/1.8. Ten zestaw pozwoli Ci znacznie szybciej ustawić ostrość niż jakikolwiek kompakt, a przede wszystkim da szansę na akceptowalne zdjęcia w niezbyt jasnych pomieszczeniach i wówczas, gdy dziecko jest w ruchu. EF 50/1.8 nie jest ideałem na największym otworze przysłony, ale lepiej mieć zdjęcia nieco mydlane niż rozmazane. A jak poszukasz, to z pewnością znajdziesz torebkę, do której taki zestaw sie zmieści. Do damskiej torebki mieści się słoń. Sam widziałem.

Member

Piotrze dziękuję za szybką i szczegółową odpowiedź. Tak, wiem, że lustrzanka zawsze będzie the best.
Jako amatorka nie brałam jej pod uwagę -jak dla mnie to już wyższa szkoła jazdy.
Kusi mnie a owszem ale póki co chyba poprzestanę na kompakcie.
P 80 jak dla mnie jest duży …a s 550 taki w sam raz do małej torebeczki ;)

Nie ukrywam, że jeśli nie byłoby większej różnicy w fotkach to skłaniałabym się ku s 550.
No ale nic … zobaczymy…
Pozdrawiam

Member

Inga ! duzy nie duzy ! daj spokój jakość się liczy ! kiedyś kustrzankę dwuobiektywową marki START nosiło się na szelkach jak plecak ! ale jakie fot robiła !!! – lepiej kup używaną lustrzankę jesli limituje cie kaska, kompaktem będziesz szybko rozczarowana niestety!! – porównując swoje fot z innymi lepszymi jakościowo prezentowanymi w galerii………..

Keymaster
inga wrote:
Piotrze dziękuję za szybką i szczegółową odpowiedź. Tak, wiem, że lustrzanka zawsze będzie the best.
Jako amatorka nie brałam jej pod uwagę -jak dla mnie to już wyższa szkoła jazdy.
Kusi mnie a owszem ale póki co chyba poprzestanę na kompakcie.
P 80 jak dla mnie jest duży …a s 550 taki w sam raz do małej torebeczki ;)

Nie ukrywam, że jeśli nie byłoby większej różnicy w fotkach to skłaniałabym się ku s 550.
No ale nic … zobaczymy…
Pozdrawiam

Nie, to nie o to chodzi, że lustrzanka jest de best. Czasem jest różnica jest między zdjęciem zrobionym a niezrobionym. Tak w skrócie. S550 ma zoom o zmiennej jasności, na krótkim końcu mamy f/3.5. P80 ma nieco szerszy zakres ogniskowych i na krótkim końcu nieco jaśniej, bo f/2.8. Robienie dziecku zdjęć szerokim kątem (nawet takim odpowiednikim 27-38 mm, jak oferują te kompakty) daje mało eleganckie rezultaty (przerysowania), więc warto nieco wydłużyc ogniskową – tak do odpowiednika 50 mm. Przyjmijmy, że oba kompakty zachowują przy odpowiedniku 50 mm tę samą jasność, co mają na krótkim końcu (trochę wątpię, ale niech im będzie). To teraz masz sytuację średnio jasnego pokoju i trzy aparaty (ISO za każdym razem 400):
Canon 350D + EF 50/1.8 na f/1.8 – czas naświetlania 1/100 sekundy
P80 – f/2.8 (1,5 EV ciemniej niż poprzednio, czyli czas naświetlania 1,5 raza dłuższy) – 1/40 sekundy
S550 – f/3.5 (2/3 EV ciemniej niż P80, czyli czas naświetlania znowu się wydłuża) – 1/25 sekundy
Może utrzymasz z ręki 1/40 sekundy przy ogniskowej 50 mm, ale czy dziecko będzie tak miłe i zamieni się na chwilę w kamień? Przy 1/25 sekundy problem oczywiście staje się wyraźniejszy.
To nie koniec – przy tej czułości ISO 400 zdjęcia z kompaktów będą albo mocno zaszumione, albo odszumione przez mechanizm aparatu, ale przy okazji pozbawione detali – przypominają wówczas malarstwo farbami wodnymi :) Tymczasem lustrzanka na 400 ISO daje rezultaty nadal bardzo dobre. Co więcej, w razie potrzeby podniesiesz ISO do 1600 i w lustrzance nadal zdjęcie nadaje się do użytku, a w kompaktach to czysta impresja.
To wszystko przy założeniu, że już złapałaś ostrość, bo tutaj znowu lustrzanki są sprawniejsze niż kompakty, zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Po prostu zanim kompaktem złapiesz ostrość, to dziecko już sobie pójdzie.

Nie namawiam na lustrzankę, ale dobrze mieć świadomość różnic praktycznych. Kompakty nie tylko są mniejsze niż lustrzanki – także różnią się sposobem działania wielu podsystemów.

Viewing 9 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.