Strona główna Fora Foto Sprzęt Proszę o poradę A 300

Proszę o poradę A 300

Sprzęt

Member

Dwa dni temu żona sprezentowała mi A300. Ogólnie jestem zadowolony z aparatu, ale do tej pory używałem kompaktów i niestety pojawiła się funkcja w nowym nabytku, której nie mogę załapać. Proszę o poradę jak w A300 korzystać z ustawienia czasu migawki B. Wiem, że można ten czas zaprogramować , ale niestety nie wiem jak. Proszę o pomoc i nie śmiejcie się ale jest to mój pierwszy kontakt z lustrzanką cyfrową.

Member

Masz na myśli BULB, tak?
BULB to jest czas „nieograniczony”…Ty GO kontrolujesz, czyli decydujesz kiedy ma sie otworzyć migawka, a kiedy zamknąć po przez naciśnięcie przycisku spustu, bądz za pomocą wężyka spustowego [zalecane] lub pilota [zalecane]!!!
Czy wystarczająco jasno?
Na pewno w instrukcji o tym jest…
Także: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_na%C5%9Bwietlania

Member

Czas migawki B można włączyć jedynie w trybie robienia zdjęć M (Manual).Ale wtedy wszystkie inne parametry też trzeba ustawić samemu,a to nie jest wcale takie proste,szczególnie dla kogoś używającego kompaktów bez manuala.
W pozostałych trybach najdłuższy czas jaki można ustawić to chyba 30 sekund.
Napisz do czego jest Ci potrzebny czas B,bo jego główne zastosowanie to chyba zdjęcia nocne.

A przy okazji gratuluję żony – teraz jej wytłumacz,że przy lustrzankach najważniejsze są obiektywy.W systemie Sonego są świetne szkła Carl Zaissa – może też sprezentuje ;)

Member

azaki dziękuję, oczywiście instrukcja jest ostatnią, którą się czyta, ale tak jest zawsze, że najprostsze rzeczy są zbyt oczywiste aby do nich zaglądać. Jeszcze raz dzięki.

Member

johnas dziękuję za życzenia dla żony. Ja miałem już kompakt wyposażony w manuala, ale z „BULB” spotkałem się po raz pierwszy i stąd moje pytanie. Oczywiście potrzebuję go do zdjęć nocnych, ale również burze (pioruny). Trochę pojęcia o innych ustawieniach mam, ale brakowało mi wiedzy o „BULB”. Dziękuję za podpowiedzi…

Member

Co do piorunów na B, to jednak prawdopodobnie będziesz musiał mniejswzym czasem robić zdjęcia (chodzi mi jeśli na B powyżej 30s), bo Ci przysłon braknie. Jak walnie piorun to jest potwornie jasno i na takim czasie duże prawdopodobieństwa prześwietlenia.

Member

Tak na marginesie, w instrukcji A700 wydrukowano czas BLUB, nie BULB, co stało się niezłym tematem do dowcipów (można sprawdzić w słowniku).

A co do tematu zasadniczego, to przy długich czasach naświetlania stosuj najmniejsze możliwe ISO, bo lustrzanki cyfrowe z uwielbieniem łapią hotpikselki – matryca się zaczyna grzać i dostajesz rozgwieżdżone niebo! Ponadto używaj zatyczki do wizjerka. Czas B plus lustrzanka cyfrowa to temat rzeka…

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.