Strona główna Fora Foto Sprzęt Przebieg matrycy laptopa. Zna się ktoś w tym temacie?

Przebieg matrycy laptopa. Zna się ktoś w tym temacie?

Sprzęt

Member

Witam!

Wątek nie założony przypadkowo i nie z czystej ciekawości. Napiszę od początku.

Otóż na dniach kupiłem lustrzankę, nową, ale dziś dopiero skopiowałem zdjęcia z karty pamięci i na tych ciemniejszych zauważyłem delikatne, cienkie poziome paski, ledwo widoczne. Przyznam, że zmartwiłem się cholernie, że to coś ze sprzętem, ale sprawdziłem także inne zdjęcia na komputerze, nie wykonane tym aparatem, a fotki, które wchodzą w skład systemu operacyjnego, czyli te przykładowe i na nich jest to samo, czyli całe szczęście, to nie aparat.

Na sprzęt foto jak i komputerowy, producent udziela gwarancji. W przypadku mojego laptopa wynosi ona 2 lata.
Natomiast jeśli chodzi o sprzęt foto, producent także zapewnia o żywotności migawki i wynosi ona np. 100 tys. uderzeń.
Wiecie może coś na temat żywotności matrycy laptopa?

Mój laptop nie został stworzony do gier, gdyż ma za słabą grafikę, nawet w stare gry nie pogracie. Jest to sprzęt typowo biurowy, a więc zakładając, że miałby być użytkowany tylko służbowo w pracy 8 godz. dziennie w dni powszednie, to wychodzi, że w ciągu okresu gwarancyjnego jego matryca świeciłaby się ok. 4 000 godzin.
Przeliczyłem, że ja od dnia zakupu (listopad 2008) siedziałem przed nim już około 4 700 godz., więc o 700 więcej niż z powyższych wyliczeń, a jeszcze 3 miesiące do końca gwarancji.

Moje pytanie brzmi: Czy moje założenia są prawidłowe oraz czy paski na mojej matrycy są uzależnione od jej przebiegu (?)

Proszę o odpowiedź, sugestie czy własne zdanie osób, które miały/mają podobną sytuację, spotkały się z czymś takim lub po prostu posiadają wiedzę na ten temat.

Pozdrawiam

Member

Jeśli jesteś pewny że są to paski na matrycy (czyli widać je nie tylko na zdjęciach, ale wszędzie – na Pulpicie i w przeglądarce sieciowej też), to na pewno warto się zainteresować gwarancją. Dwa lata to dwa lata, w gwarancji nie ma raczej zastrzeżenia że tyle a tyle godzin świecenia kończy gwarancję – no chyba że w Twojej jest, sprawdź sobie, ale byłby to ewenement.

Member

tak, wszędzie są, ledwie widoczne. Jak nie wiesz o tym, to nie zauważysz, ja zauważyłem, bo kupiłem nowy aparat, więc zwracałem uwagę na jakość zdjęć. Są białe, ledwie widoczne, ale jednak je widać. Zrobię screena i wstawię na chwilę do galerii jako zdjęcie poglądowe.

Member

A i jeszcze pytanko, bo się na tym nie znam. Czy po obróbce zdjęć na komputerze i wrzuceniu ich do galerii dfv, będzie widać te paski u Was? U mnie wiadomo, bo będę je widział wszędzie, ale czy ten defekcik zapisze się także na zdjęciu?

Member

Pasków na Twojej matrycy nikt poza Tobą nie zobaczy. Na zdjęciach ich nie ma. W plikach ich nie ma. Karta graficzna o nich nie wie, więc na zrzutach też ich nie ma. Są tylko artefakty jpeg, ale to inna historia :)
To tak jakbyś oglądał film na zaciapanym telewizorze. Ty widzisz plamy, ale sąsiad u siebie widzi film normalnie.

Member

Dobra, dzięki bardzo za kluczową informację. Temat jakości zdjęć uważam za zakończony, jednak zostawiam wątek, aby inni jak się obudzą :) wypowiedzieli się na ten temat. Może ktoś jest bardziej zorientowany od nas na temat żywotności matrycy :)

Member

jesli to ACER to nawet ci nie wymienia matrycy jak bedzie ewidentnie rozlana :P stwierdza ze to twoja wina. i tylko otwartym procesem mozna sie upomnieć o gwarancje

Member

nie nie, nie Acer. Mam tego
http://cokupic.pl/Szczegolowy_podglad_opinii/Swietny-laptop-za-niewielkie-pieniadze/4397407/1

Opinia należy do mnie, avatar też – ładny jestem?? :)

Member

Jako, że kategoria “Sprzęt” ma dotyczyć wyłącznie sprzętu fotograficznego, a ja tu pytam o laptopa, to dla wyjaśnienia napiszę, że w tej kategorii wątku nie założyłem, a został on przeniesiony z kategorii “Inne”
Wiadomość ta tyczy się w pierwszej kolejności SHARK, która lubi się mnie czepiać :)

Keymaster

To ja zaświadczam, że przeniosłem tutaj wątek i tu ma być. Jest to sprzęt, jest to sprzęt użytkowany w związku z fotografią (i problemy też wynikają z oglądania zdjęć), więc ma być w tym dziale. Jak ktoś będzie pytał o laptop do obróbki wideo, to właściwym działem jest wideo/sprzęt.

Member

A więc tak, zdjęcie zrobiłem telefonem komórkowym, jakość słaba, ale chodzi mi o temat, czyli owe paski.
https://www.dfv.pl/gallery/members/jorddekroy.html?g2_itemId=2633951
Teraz widzicie?

Member

Widzę. Fatalnie! Reklamuj!

Member

Poczekam aż będzie źle lub na kilka tygodni przed końcem gwarancji.
Bez laptopa zwariuję!

Viewing 13 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.