Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Przeróbka zdjęcia

Przeróbka zdjęcia

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

W jaki sposób (i jakim programem; a najlepiej Corelem) mogę przerobić zdjęcie na odcienie szarości tak aby zaznaczony element pozostał kolorowy; tzn mam zdjęcie róży, i chce aby kwiat pozostał czerwony a reszta zdjęcia była czarno-biała

Member

Można to zrobić dowolnym dużym programem. Nie wiem, o którego Corela chodzi, ale z grubsza robi się to tak: zaznaczasz różę, zmiękczasz trochę krawędzie zaznaczenia. Odwracasz zaznaczenie (zaznaczone powinno być tło). Bierzesz z menu Mikser kanałów. Zaznaczasz opcję Monochromatyczne i tak kombinujesz suwakami, żeby tło wyglądało tak jak chcesz. Gotowe.

Member

Ja coś takiego w Corelu Paint Shop Pro Photo robiłem w inny sposób.
Z narzędzi umieszczonych po lewo wybierałem pędzel nasycenia (“zmniejszanie/zwiększanie nasycenia”),wtedy na górze ustawiałem parametry tego pędzla (rozmiar,twardośc,gęstośc…) i zaczynałem klikac po zdjęciu tam gdzie miało byc w czerni i bieli.Kiedy zbliżałem się do elementu mającego pozostac w kolorze zmniejszałem rozmiar pędzla oraz zdjęcie powiększałem do 100% dla dokładności.Przy takim powiększeniu i niewielkim rozmiarze pędzla można idealnie obrobic krawędzie w miejscu gdzie kolor styka się z szarościami.

Member

Najprościej w PICASA2 w zakładce EFEKTY/ZOGNISKOWANE cz-b :)

Member

Przypuszczam, że KamilP liczy na coś ciekawszego niż kolorowe kółko na środku zdjęcia.
Metody są różne, co kto woli: można zaznaczać (przy ostrych krawędziach), malować pędzlem tło (jak się ma dużo czasu ;), namalować sobie szybką maskę (przy łagodnych przejściach to najlepsza metoda) albo skorzystać z filtra Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation). To ostatnie może się sprawdzić, jeśli róża jest jedynym czerwonym obiektem na zdjęciu. Wystarczy wybrać kolejno zielenie i żółcie (i być może błękity) i zdjąć im nasycenie do zera. Nie trzeba wtedy nic zaznaczać.

Member

Hej a w jaki sposób możba zrobić w Photoshopie C3S???

Member
Tomasro wrote:
Hej a w jaki sposób możba zrobić w Photoshopie C3S???

Najprościej to tak:

1.powielasz warstwę
2. nową warstwę przekształcasz dowolnym sposobem na B&W
3. tworzysz maskę na tej warstwie
4. pędzlem odkrywasz to co chcesz by było w kolorze
5. spłaszczasz obrazek i zapisujesz

Member

jaką maskę?

Member
molp wrote:
jaką maskę?

Maskę warstwy >> Add Layer Mask

Member

tak, ale w jakim trybie mieszania najlepiej? I chyba nie jest konieczna?

Member
molp wrote:
tak, ale w jakim trybie mieszania najlepiej? I chyba nie jest konieczna?

Molp ale świrujesz:) w trybie normal i podlałem sposób według mnie najszybszy i najskuteczniejszy… są oczywiście setki innych i modyfikacje ale użytkownik który pytał chciał chyba wiedzieć jakikolwiek więc podałem taki co podałem… a jak masz wątpliwości to zanim jeszcze coś napiszesz proponuję włączyć PS’a (jak posiadasz oczywiście) i smemu sprawdzić.

Member

no wiem, ale się właśnie zacząłem zastanawiać dlaczego podałeś że trzeba tą nową maskę dodać:)
Świruję, wiem… 10h w szkole robi swoje… :)
Przepraszam za zamęt

Member

maskę dodajesz po to, żeby odkryć kolor i to jest chyba najważniejsza czynność w sposobie, który podałem…Nic się nie dzieje forum jest po to by pytać ale czasem lepiej sprawdzić samemu zanim się zapyta (korzyści są oczywiste) Pozdrawiam

Member

Dzieki, Sprobuje Czy Sie Uda,:)

Viewing 13 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.