Strona główna Fora Foto Sprzęt Pytanie o kartę SDHC

Pytanie o kartę SDHC

Sprzęt

Member

Planuję dokupienie kolejnej karty i myślę o SanDisk’u Extreme III SDHC 4GB, jednak zauważyłam że są dwie wersje tej karty: jedna czarna (na karcie pojawia się oznaczenie C6) i druga srebrno-czarna bez tego oznaczenia. Czy jest między nimi różnica a jeśli tak to jaka?

Member

Witam,

Cyfra umieszczona przy dużej literze “C” oznacza minimalną gwarantowaną prędkość zapisu. Spotyka się obecnie najczęściej cyfry 2, 4 i 6, czyli karty SDHC należące do jednej z tych trzech klas. Class 2 oznacza, że minimalna gwarantowana prędkość zapisu to 2 MB/s, Class 4 – 4 MB/s itd. Czyli po prostu – im wyższa klasa, tym lepiej.
Pomysł jest niezły, ale te minimalne transfery wyznaczane są przez producentów często z dużym zapasem. Bywa tak, że dobra karta klasy niższej jest znacznie szybsza od swojego minimum, a nawet – że jest szybsza od karty wyższej klasy.
Test kart (m.in. SDHC, jak i wyjaśnienie spotykanych na nich oznaczeń) zamieściliśmy w DFV nr 2/2007
polecam ;-)

Member

Informacje o oznaczeniach kart z DFV 2/2007 przestudjuję po powrocie do domu (ale w tym celu muszę się fizycznie przemieścić “jakiś (spory)kawałek), stąd pytanie na forum:-)). Zresztą o ile dobrze pamiętam to tych akurat kart nie udało mi się w testach odszukać(ale mogę się mylić).
Natomiast zależy mi na informacji o różnicach między tymi dwiema konkretnymi kartami (z oznaczeniem i bez), o ile taka różnica istnieje? czy o którejś z nich można powiedzieć że jest lepsza? Bo chciałabym którąś z nich zamówić i mam mały dylemat teraz.

Pozdrawiam :))

Member

Niestety żadnej z tych kart nie mieliśmy jeszcze w testach. To w ogóle ciekawa sprawa, że znalazła Pani kartę SDHC bez tego oznaczenia, tym bardziej takiej firmy jak Sandisk. Na pewno SDHC, nie SD?
Na stronie producenta (tutaj) widnieje wersja srebrno-czarna z oznaczeniem C6, natomiast Pani napisała o srebrno-czarnej bez oznaczenia oraz o czarnej z oznaczeniem. To daje razem 3 wersje ;-) A tak bardziej poważnie, zdecydowanie wybierałbym kartę z oznaczeniem, coś mi nie pachnie ta wersja bez oznaczenia (jeśli to SDHC). SanDisk i Kingston to dwaj producenci pamięci najchętniej podrabiani w Chinach.

Member

Poszukałem chwilę w sklepach internetowych i już rozumiem. Wersja czarna (u Pani) i srebrno-czarna u mnie to to samo. Na tych kartach są oznaczenia C6, czyli minimum 6 MB/s przy zapisie. Natomiast wersja z dominującym kolorem srebrnym nie ma oznaczenia, przynajmniej nie jest ono widoczne na zdjęciach. Mówiąc szczerze, to pierwsza karta typu SDHC bez oznaczenia, jaką spotykam. Postaram się wyjaśnić bezpośrednio u SanDiska, czemu tak jest.

Member

Cytat bezpośrednio ze strony http://www.sdcard.org:

“SDHC must have both the SDHC and the Speed Class logo.”

Member

Na koniec – obie te karty rzeczywiście są SanDiska i obie mają klasę 6 (Class 6). Innymi słowy, obie są tak samo wydajne. Nie rozumiem tylko, czemu SanDisk nie umieścił tego oznaczenia na wersji (głównie) srebrnej.

Member

Będę bardzo wdzięcznA :) za ewentualną informację na temat tych kart bez oznaczeń (przyznam, że do tej pory w sklepach internetowych i na allegro natknęłam się przede wszystkim na karty bez oznaczenia(na obu za to widnieje oznaczenie SDHC), stąd moje zdziwienie kiedy na jednej z kart jednak znalazłam dodatkowe oznakowanie. Co ciekawsze karty bez oznaczenia sprzedawane są w podobnych zestawach jak SD SanDisk Extreme III (oprogramowanie, materiałowe etui i o ile wiem taki zestaw w przypadku SD też jest wymieniany na stronie producenta).

Pozdrawiam :)

Member

dziękuję za pomoc i rozwiązanie moich wątpliwości:-)

Viewing 8 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.