Strona główna Fora Foto Tips & Trics Pytanie: Obiektywy i uszczelnienia

Pytanie: Obiektywy i uszczelnienia

Tips & Trics

Member

Mam takie pytanie do ludzi, którzy nie boją się taśmy klejącej.

Intryguje mnie taka jedna rzecz. Prawdopodobnie zakupię uszczelniony korpus i w związku z tym przydałby mi się uszczelniony obiektyw. No ale wiadomo, że nie wszystkie takie są, a i producenci jakoś nie kwapią się z informowaniem który jest uszczelniony, a który nie.

Wobec tego, chciałbym zapytać, czy istnieją jakieś wypróbowane, domowe sposoby uszczelniania(!) bądź chociaż prowizoryczne zabezpiecznia przed np. obwitym deszczem (np. takiej SIGMY 24-70 2.8 EX DG MACRO)?
I czy to faktycznie jest tak, że taki obiektyw zaraz mi zassie 2 litry deszczówki i zaparuje, czy to może bardziej chodzi o dmuchanie na zimne?
I na co wogóle szkła są bardziej uczulone, na wodę czy kurz?
I czy z tak załatwionym słoikiem da się ewentualnie coś jeszcze zrobić, czy już można go tylko wyrzucić?

Wszelkie pomysły, nawet najbardziej szalone i fantastyczne mile widziane (realizacja założeń to już mój problem).
Również za “Wasze-mnie” uświadomienia się gniewać nie będę (może czegoś nie wiem)

P.S.
Podpowiedź – ja z parasolką biegać zamiaru nie mam i błota się nie boję.

Keymaster

Sam obiektywu nie uszczelnisz, zwłaszcza zooma, bo musiałbyś plastrami zakleić także pierścienie zmiany ogniskowej, ostrości, no i przylepić aparat do obiektywu. Problemem może być też szczelność przedniej soczewki, bo przecież nie okleisz plastrem krawędzi szkła.
Najproście aparat pakować w worek foliowy, a przynajmniej owinąć nim obiektyw i z obu stron spiąć gumką recepturką. Możesz też taki worek przycisnąć do przedniej soczewki obiektywu dociskając go filtrem UV. Na normalny deszcz to powinno wystarczyć, gorzej jak jedziesz do dżungli na dwa tygodnie w porze deszczowej.
Zassanie kurzu sprawia, że obiektyw jest gorzej odsprzedawalny. Trzeba solidnie zakurzyć w środku obiektyw, żeby to miało znaczący wpływ na zdjęcia. Bardziej szkodliwa jest wilgoć, bo od tego może Ci się w obiektywie zalęgnąć pleśń czy grzyb, a to nie tylko fatalnie wygląda przy odsprzedaży, ale też może doprowadzić do uszkodzenia elektroniki obiektywu.
Obiektyw da się rozebrać i wyczyścić, ale poskładanie go z powrotem w taki sposób, żeby dalej poprawnie ostrzył, wymaga raczej specjalisty.

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.