Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Pytanie odnośnie RAW’a

Pytanie odnośnie RAW’a

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam,
Dopiero co zacząłem zabawę w wywoływanie zdjęć i czy to jest normalne że jak ładuje zdjęcie do wywołania ma takie bezpłciowe kolory. Np. jak otwieram w przeglądarce zdjęcie to najpierw pokazuje mi się tak jak było naświetlone a potem właśnie kolory stają się wyblakłe. Czy to tak właśnie powinno być? Jeśli zdjęcia przeglądam w aparacie to wszystko jest oki.
Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam :))
Piotr

Member

Przypuszczam, że chodzi Ci o sytuację, kiedy po wykonaniu zdjęcia z zapisem w RAW, przekopiujesz plik do komputera i w jakieś przeglądarce widzisz ładne zdjęcie a po wczytaniu do rawera (czyli programu wywołującego RAW) masz bryję barw co z nóg zwala…
Chyba rzeczywiście stanąłeś na początku drogi… czeka Cię jazda bez trzymanki… ;))
Twój aparat wykonując RAW’a wykonuje również niewielki plik zapisując go sobie w jpg’u. Ten plik widzisz na wyświetlaczu aparatu, jak również w onej przeglądarce. Do rawera wczytujesz już plik RAW. To taki negatyw cyfrowy, inaczej by nie namieszać… zrzut tego co zarejestrowała matryca Twojego aparatu. I tu zaczyna się Twoja rola. Lub, jeśli wolisz spokój we śnie, tudzież stabilizację układu trawiennego… to przestaw sobie zapis zdjęcia na powrót do JPG.

Member

Aha czyli to normalne. Bo myślałem że wtedy bym dokonał tylko korekt na zdjęciu elementów które aparat niepoprawnie zarejestrował.
A jest sposób żeby ustawienia z pierwszego wywołania zastosować do pozostałych RAW’ów? A i jeszcze po wywołaniu w jakim formacie najlepiej zapisać zdjęcie?

Na razie efekty nie są ciekawe z tych wywoałań :/

Member
ati701 wrote:
Aha czyli to normalne. Bo myślałem że wtedy bym dokonał tylko korekt na zdjęciu elementów które aparat niepoprawnie zarejestrował.
A jest sposób żeby ustawienia z pierwszego wywołania zastosować do pozostałych RAW’ów? A i jeszcze po wywołaniu w jakim formacie najlepiej zapisać zdjęcie?

Na razie efekty nie są ciekawe z tych wywoałań :/

Jak najbardziej możesz dokonać zapisu ustawień dokonanych w pierwszej pracy swojej w pliku, którego w następnej z poziomu rawera wywołasz i z automatu do wszystkich swych RAW’ów zaaplikujesz ;)) W ten sposób wówczas breją barwną cieszyć się będziesz, a i satysfakcji jakowejś odczuwania wątpliwości doznasz…. Rób zdjęcia z zapisem w Jpg. Tam gmeraj i kombinuj. Na RAW’ach ćwiczenia sobie jakieś próbuj, jest tu dział – “wołaj tego rawa” gdzie wspaniałe opisy prac, krok po kroku znajdziesz. Popróbuj…
Po wywołaniu RAW zapisu dokonuję w tif’ie. To format bezstratny. Drugi zapis ku celom multimedialnym co pięknie się nazywa… tudzież do celów galerii onej, po sformatowaniu w inszym już katalogu zapisu dokonuję w JPG z kompresją na potrzeby one…

Member
ati701 wrote:
A jest sposób żeby ustawienia z pierwszego wywołania zastosować do pozostałych RAW’ów?

Tak, jest taka możliwość różne programy róznie to rozwiązują, więc nie będę się skupiał na samej metodzie. Ważne jest natomiast to, żeby “wczytane” ustawienia stosować do zdjęć zrobionych w podobnych warunkach (najlepiej nadaje się to do zdjęć studyjnych) bo ustawienia, które się sprawdzą na jednym zdjęciu, na drugim mogą wyglądać tragicznie.

Quote:
A i jeszcze po wywołaniu w jakim formacie najlepiej zapisać zdjęcie?

To zależy :) jak pracujesz w PS z wieloma warstwami dobrze jest czasem zostawić w formacie PSa czyli psd, bo zachowuje on warstwy i możesz dokonać korekt np za kilka dni jak wpadniesz na jakiś dobry pomysł;
Dobrze jest zapisać w Tiffie bo zdjęcie nie jest kompresowane – do dobry material gdybyś chciał jeszcze obrabiać to zdjęcie; Gdy jesteś już zadowolony z rezultatu to najlepiej zapisać w jpg z uwagi na stosunkowo niedużą wagę pliku;
Zawsze warto mieć oryginały czyli RAWy zapisane na płytach lub dyskach zewnętrznych a najbezpieczniej tu i tu.

Member

Aha dzięki za odpowiedzi :))
Jak wywołuje swoje RAW’y to zieleń jest straszna :/ o wiele lepiej wygląda w przypadku zdjęcia zapisanego w apracie jako JPG. Jeszcze muszę popracować nad tym.
A gdzie właśnie w Camera RAW w PS’ie wykorzystać poprzednie ustawienia wywołania? A w aparcie jak lepiej ustawić RAW’y – AdobeRGB czy sRGB?
Chyba nie za dużo pytań ale mam jeszcz jedno :))
To np wtedy przy wywoływaniu zdjęć ma jakikolwiek wpływ pora robienia zdjęcia (tzw “złota godzina”)?
?
I tak może z innej beczki jak robicie zdjęcia to robicie wszystkie w RAW’ach?

Member

Po kolei, Jeśli zieleń jest straszna to jeszcze wywołania nie ukończyłeś, tak długo męczysz plik, aż zadowolenie odczujesz. Ewa ma filmiki na temat wywołania rawów. Koniecznie od tego zacznij:
https://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=759
https://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=761
https://www.dfv.pl/warsztaty-photoshop-2.html?id=758
Co do wykorzystania poprzednich ustawień to ostrożnie. Inferno odpowiedział na to. Zmienisz odrobinę warunki i masz breję po wczytaniu żmudnie wypracowanych ustawień. Jednak nie staraj się za wszelką cenę zautomatyzować wszystkiego w komputerze. Raczej decydując się na zapis w RAW, decydujesz się jednocześnie na obróbkę zdjęcia każdego z osobna.
W aparacie na pewno ustaw sobie sRGB, to jest niezależne w przypadku gdy przestawisz zapis z JPEG’a na RAW. RAW niejako zignoruje podpięty profil sRGB i przekaże Ci go w postaci nie przerobionej przez aparat. Gdy powrócisz do zapisu na JPEG’a on profil sRGB będzie dalej z JPEG’iem współpracował.
Co do pory i dnia wykonywania zdjęć, to gdy będziesz w studio… lub na urodzinach u cioci…w jej mieszkaniu, lub w szkole w budynku… nie będzie miało znaczenia ;) Ale jeśli będziesz chciał mieć ładne światło, wynikające z nisko nad horyzontem położonego słońca, a zdjęcia wykonać planujesz w plenerze, to jak najbardziej. Gdy słońce stoi np w Zenicie, jest tak ostre, że cienie rzucone przez nie, mogą nie ładnie wyglądać na np. twarzach osób fotografowanych. Przy ostrym i mocnym świetle tak położonego słońca, matryca Twojego aparatu może nawet mieć problem z przekazem tej informacji o barwie, którą ty zapamiętałeś. Ale gdy właśnie zamyślisz sobie robienie zdjęć z podkreśleniem powiedzmy elementów architektury ostrymi cieniami to to będzie odpowiednia pora… ;)
Co do zapisu zdjęć w aparacie to w zależności od przeznaczenia danego zdjęcia. Jak masz czas i ochotę baw się RAW’em, jak Ci nie zależy na własnej ingerencji w plik ze zdjęciem, dokonuj zapisu w aparacie w JPEG’u.

Member

Ja np robię w RAW-ach i równolegle aparat zapisuje w jpeg w najwyższej rozdzielczości. Na karcie 8 Gb mieści się około 500 fotek. Można wtedy się bawić. Jedyny problem to prędkość zapisu sekwencji. Widoczny jest spadek prędkości.

Member

a czym wywoływać RAWy ??? podkreślam że nie mam photoshopa . posiadam corela paint shop pro photo X2.

Member

Sieku w ostatnim DFV były przykładowe programy do wywoływania RAW’ów ,np. Capture One 4 LightZone 3.7 RAW therapee 2.4 PhotoStudio Darkroom 2 itp.

Member
Sieku wrote:
a czym wywoływać RAWy ??? podkreślam że nie mam photoshopa . posiadam corela paint shop pro photo X2.

Program to rzecz gustu. Do podstawowej obróbki wystarczy obojętnie jaki. Jeśli obróbka to przecież na pliku .TIFF.
Nie przywiązywał bym aż tak wielkiej wagi do konkretnego programu.

Member

To ja rowniez mialem zagwozdke w LR – po zgraniu RAW’ow na PC i dodaniu do bioblioteki LR oraz kliknieciu na zdjeciu (by powiekszyc miniaturke) to przez chwile zdjecie jest nieostre, po sekundzie jest juz dobre z ladnymi kolorkami itp., a po kolejnej te ladne kolorki gina, blakna i potem musze w temp. grzebac by znow byly ladne.

Member

ale wy kombunujecie prawda jest taka:

plik raw to obraz prosto z matrycy wiec jak ustawiacie w aparacie kontrast , jasnosc nasycenie to przy wrzucenieu do lightrooma dostajecie surowe zdjecia bez tych ustawień , dlatego przez moment program czyta zawarte informacje w rawie z ustawieniami typu kontrast na 2, jasnosc na 1 ale nie potrafi ich obliczyc i dolaczyc stad przeskakuje na wersje prosto z aparatu:
Rozwiazanie jest NIKON CAPTURE NX 2 zaladowujemy zdjecie ladnie czyta dane zawarte o kontrascie jasnosci i innych przypominam ze to progrm nikona ktory posiada odpowiednie algorytmy do zast.w/w . Jezeli jestesmy zwolenikkami obróbki w innych programch zapisujemy jako jpg( zapisanie jako jpg. powoduje uwzglednienie wszystkich inf. w/w jasnosc , nasycenie , kontrast( pictur control nikon) ) i mozemy juz bawic sie w innym programie

Viewing 12 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.