Strona główna Fora Foto Sprzęt Ram

Ram

Sprzęt

Member

Mam takie pytanko: czy zwiększenie ilości RAM-u z 2 do 4 GB przy systemie 32 bitowym w jakimś zauważalnym stopniu poprawi komfort pracy z Lightroomem?

Member

Z tego co się orientuję, to 32bitowy system i tak nie zauważy 4GB ramu a jedynie 3
Wiec dołożenie 2 gb spowoduje zwiększenie jedynie o 1 GB

Keymaster

Dokładnie 3,2 gigabajta. A resztę do tych 4 GB można przerobić na RAM-dysk i tam zrobić plik wymiany LR czy dowolnego innego programu, który dużo danych mieli.

Member

Ja natomiast się zastanawiam czy 8 giga poprawi jakość pracy z LR3 po zmianie z 4 ;) (win7pro64)
Przy pełnych RAWach z 50D nie jest tak chyży jak bym chciał…

Member

Witam,
eksperymentowalem z RAMem na Windows XP 32. Udalo mi sie nawet wlozyc 4Gb, tylko w jednych z plikow windowsowych trzeba bylo dodac linijke tekstu. Niestety nie dalo to oczekiwanych efektow tj. wykorzystania 4Gb i przyspieszenia pracy komputera. Wrecz odwrotnie komputer wolniej sie ladowal i wolniej chodzil. Zrezygnowalem w koncu z tego eksperymentu.

Moim zdaniem zwiekszenie RAMu z 2 do 3Gb niewiele da, przypuszczam ze nie da sie powiedziec, czy komputer szybciej chodzi. Szybciej za to moze ladowad duze pliki w Photoshopie np o wadze 50-100-200Mb.

Member

Czyli generalnie najlepiej wymienić komputer:-) Nic dziwnego, że do gier kupuje się konsole:-)

Member

Generalnie, pod systemami 32-bitowymi, tak jak np. Win XP prof. 32 bit, nie można wykorzystać więcej niż 3,2 GB RAM-u. Jeśli mamy w takim komputerze zainstalowane np. 4GB RAM-u, pozostałe 800MB jest nie do wykorzystania.
Chyba Że:
Komputer może, za pomocą kombinacji odpowiedniego sprzętu (procesor/płyta główna, po prostu to ma albo nie) oraz odpowiednich sterowników MOŻE sięgnąć po tą pamięć, ale nie jako operacyjną, ale np. można tam utworzyć RAM-dysk – do trzymania pliku wymiany lub innych zastosowań (katalog /temp do trzymania śmieci i innych pośrednich etapów obróbki danych). Czy komputer może sięgnąć po tą pozostałą pamięć, można sprawdzić w: Mój komputer -> prawy klik -> Właściwości -> Ogólne. Jeśli na dole karty znajdujemy tekst: “Rozszerzenie adresu fizycznego” – można ją użyć.
Oczywiście pamiętajmy, że wszystko z tej pamięci zniknie po wyłączenia komputera.

Member

Jeśli chodzi o samo wykorzystanie RAMu to nie wiem czemu panuje przekonanie, że jak mam teraz 8GB RAMu i jakiś program korzysta z 5,9GB to zmiana na 6GB RAM nic nie zmieni. Komputer wykorzystuje tak swoje zasoby by móc je w pełni wykorzystać więc tym samym im mamy mniej RAMu tym mniej programy go wykorzystują (to jest logiczne). Dokładając więc RAM ten sam program z tym samym plikiem może brać go więcej (to już chyba mniej logiczne ale tak jest). Jednak jeśli samo dołożenie RAMu ma pomóc to trzeba wiedzieć czy dany program tak bardzo tak czy tak go wykorzystuje przy obrabianiu plików, a nie np. procesora.

Jeśli chodzi o więcej niż 3GB na systemie 32bit to komputer widzi ten RAM ale nie może z niego korzystać, bo takie są ograniczenia tego systemu. Tym bardziej nie widzę sensu na zmianę na 4GB nie zmieniając OSu.

Co do nowych procków to właśnie nie wiem jak to działa, bo te podziały na ilość rdzeni i wątków nie do końca rozumiem co kiedy jak bardzo jest używane. W sumie na moim i5 też się nigdy chyba nie zdarzyło żeby mi brał 100% mocy nawet renderując obraz w Premierze…

A na Twoim miejscu Powel sprawdziłbym ile RAM uciągnie Twoja płyta i tyle bym go wpakował jeśli chcesz poprawę wydajności oraz oczywiście zmiana na 64bity. Sam używam tego systemu i nie ma się czego bać jak w czasach Win XP 64:)

Member

to w Adobe Effects spokojnie można zobaczyć maksymalna moc i7 2600k

Viewing 8 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.