Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Raw 12bit a 14bit bez kompresji.

Raw 12bit a 14bit bez kompresji.

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Od długiego czasu korzystam z dobrodziejstw jakie daje RAW. Do tej pory mogłem używać RAWów 12 bitowych z kompresją. Nabądłem jednak ostatnio puszkę z RAWami 14 bitowymi i z opcją “bez kompresji”. Co da mi korzystanie tych opcji i jaka jest różnica (oprócz wagi pliku)?

Member

Raw 14bit w zasadzie jest lepszym wyborem przy scenach o wysokiej rozpiętości tonalnej. Przy wołaniu takiego usyskasz trochę więcej informacji z cieni. Raw bez kompresji w porównaniu z kompresją bezstratną jest tylko marnotrawieniem miejsca na dysku twardym. :)

Gdybyś obrazowo chciał porównać 12 vs. 14bit warto zajrzeć tu.

Member

Bardzo obrazowe. Dzięki. Jeśli tak to działa jak w linku, to w pełni uzasadnia wybór 14 bitów. A jeśli kompresja nie psuje fotografii, to faktycznie zostawię włączoną. Nawet jeśli procek w aparacie ma z tym więcej pracy, to mnie i tak na oszałamiającej prędkości nie zależy.

Member

Nie do końca uzasadnia. Trzeba wiedzieć kiedy to 14bitów da jakąś tam przewagę. Różnic w szybkości między 14 a 12-bit nie zauważysz. Jeśli zależy Ci na szybkostrzelności to raczej trzeba w 8bit jpega celować(tu różnicę zdecydowanie zobaczysz).

Member
luczywo wrote:
Różnic w szybkości między 14 a 12-bit nie zauważysz.

No, w przypadku Nikona D300s różnica jest kolosalna. Duuużo większa niż między 12-bitowym rawem a jpegiem.

Member

Fakt, nagmatwałem. Jednak różnica między 14 a 8bit jest jeszcze bardziej zauważalna.

Member

No właśnie zakupiłem D300s. Jak pisałem, na szybkości mi nie zależy, ale często mam do czynienia ze scenami o wysokiej rozpiętości tonalnej. Jeśli stosowanie 14 bit mi pomoże, to oczywiście będę używał (już przestawiłem puszkę). Zostawiłem tylko “bez kompresji”, bo nie wiem czy kompresja nie degraduje to pliku.

Member

Pomoże troszeczkę. Nie licz na jakieś kolosalne różnice. No ale zawsze to lepiej w trudnych warunkach mieć troszeczkę niż nic.
W rawach jest kompresja bezstratna, nie degraduje. To nie jpegi.

Member

Bezstratna mówisz? No właśnie mnie to zastanawia. Mam do wyboru a) bez kompresji b) kompresja i c) kompresja bezstratna. Skoro jest do wyboru bezstratna to chyba ta druga w jakiś sposób stratna jest ?!

Member

Chodzi o algorytm. W przypadku kompresji bezstratnej ów jest odwracalny i tu masz 20-40% zysku na wadze pliku (bez wpływu na jakość). Zwykła kompresja charakteryzuje się zmniejszeniem pliku o 40-55%, choć przy nieodwracalnym algorytmie(tu jakość spadnie…niemal niezauważalnie).

Member

Czyli mogę użyć stratnej? Przy próbach zauważyłem, że w przypadku bezstratnej kompresji,ilość dostępnych na karcie praktycznie się nie zmienia w stosunku do braku kompresji. Gdy zmieniłem na tę stratną, pojawiło się jakieś dodatkowe 20%.

Member
McKelich wrote:
Przy próbach zauważyłem, że w przypadku bezstratnej kompresji,ilość dostępnych na karcie praktycznie się nie zmienia w stosunku do braku kompresji.

Należy pamiętać, że rozmiary plików zmieniają się w zależności od fotografowanej sceny.
Jednak zależność powinieneś mieć taką:
-RAW 12bit kompresja bezstratna ~ 13,6MB
-RAW 14bit kompresja bezstratna ~ 16,7MB
-RAW 12bit kompresja ~ 11,3MB
-RAW 14bit kompresja ~ 14,2MB
-RAW 12bit nieskompresowany ~ 19,4MB
-RAW 12bit nieskompresowany ~ 25,3MB

Keymaster

Rozmiar skompresowanego pliku będzie się też bardzo różnił w zależności od tego, co jest fotografowane oraz od zastosowanej czułości ISO. Równe gładkie powierzchnie się dobrze kompresują, im więcej detali, tym mniej efektywna kompresja. Szumy na wysokich czułościach też stwarzają takie trudno kompresowalne “detale”.

Member

Czyli można bezpiecznie używać kompresji czy nie?

Member

Nie wyczytałeś tego z poprzednich postów? :) Włącz bezstratną. Jakość będziesz miał taką samą jak bez kompresji a zawsze trochę zaoszczędzisz miejsca na karcie czy hdd.

Member

Literalnie: “kompresja” nie “kompresja bezstratna”.
Czy można bezpiecznie używać “kompresji” (nie pytam o “kompresję bezstratną”)?

Member
McKelich wrote:
Literalnie: “kompresja” nie “kompresja bezstratna”.
Czy można bezpiecznie używać “kompresji” (nie pytam o “kompresję bezstratną”)?

Stawiam na NIE.

Member

Pytanie o bezpieczeństwo dotyczyło karty pamięci, puszki czy oczu oglądającego? ;)

Na wszelki wypadek pozwolę sobie zacytować fragment własnego wpisu:
“Zwykła kompresja charakteryzuje się zmniejszeniem pliku o 40-55%, choć przy nieodwracalnym algorytmie(tu jakość spadnie…niemal niezauważalnie).”

Participant

There were rumblings on an obscure local Twitter campaign, calling for the premiere to be staged in angliasquarenotleicestersquare generic cialis cost Seven percent of patients withdrew before the 6 month endpoint

Viewing 18 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.