RAW w PS CS2

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam wszystkich i proszę o pomoc. Do edycji zdjęć używam PS cs2 i do dziś nie miałam z nim żadnych problemów.
Aż nagle… chcę otworzyć plik, a tu mi wyskakuje okienko “Opcje formatu photoshop raw” i chce, by mu podać rozmiary w pikselach. Próbowałam różnie, za każdym razem informuje, że albo plik jest za duży, albo za mały, a gdy klikam, by mimo tego otworzyć, pokazuje się kasza pikseli (tak myślę), a obrazka ni widu ni słychu. Próbowałam w preferencjach coś ustawić, ale nic nie pomogło.

Błagam, poradźcie, bo póki co, wszystkie moje rawy są bezużyteczne.

Pozdrawiam, Anka

Member

Spróbij reinstalke

Member

A jaką masz wersje Camera Raw i jaki aparat?

Member

Camera Raw 3.0, aparat Panasonic FZ50. Ale wszystko pieknie grało do wczoraj, dziś zaczął wymyślać te numery z podawaniem rozmiarów.

Member

A co to reinstalke? Przeinstalować od nowa całego Photoshopa?

Keymaster

Tak, reinstalka to odinstalowanie programu i zainstalowanie go od nowa. To raczej ostateczność i nie zawsze pomaga, bo winne mogą być jakieś ustawienia, które przetrwają reinstalację programu.

Member

Coś się zmieniło w komputerze od wczoraj? Ktoś w jakichś ustawieniach grzebał może? (niekoniecznie w samym Photoshopie).
Wersja CR i aparatu nie powinny sprawiać problemów, są prawidłowe :)
Nie znalazłam w Photoshopie żadnych opcji, które mogłyby na to wpływać. Pierwszy raz słyszę o takim problemie. Z drugiej strony, kiedyś u mnie Photoshop przy próbie otwarcia plików TIFF wyświetlał absurdalny komunikat “Nie mogę otworzyć tego pliku, ponieważ jest to TIFF.” Pomogło dopiero odinstalowanie programu, wyczyszczenie rejestru i zainstalowanie od nowa…

Member

Nie, nie było żadnego grzebania, ale stwierdziłam coś takiego: w folderze Explorera zdjęcia raw z panasonica figurują pod czerwoną ikonką Irfan View i tam po kliknięciu w miniaturę otwiera się w IV, chcąc otworzyć poleceniem “otwórz przy pomocy PS” zaczynają się schody. Natomiast mam również fotki z Olympusa, też raw, i one otwierają się już normalnie. Przypomniałam sobie, że przed kilku dniami przeglądałam cały folder z tymi pechowymi fotkami właśnie przeglądarką IV, a ona otwierała wszystko, i jpgi i rawy – pewnie od tego czasu tak zostało. Może da radę to odkręcić? Bo chyba wtedy pokazały się te ikonki, na szczęście rawy pozostały rawami. Sama w sprawach komputerowych jestem raczej mikro i pojęcia nie mam, jak się do tego zabrać.

Member

Wygląda na to, że Irfan “przypiął” się do rawów. Teoretycznie nie powinno to wywoływać problemów, ale kto je tam wie…
Może próbuj tak:
1. Otwórz samego, pustego Photoshopa. masz pewnie jakąś ikonę do tego na pulpicie albo w menu start. Przeciągnij na niego takiego problematycznego rawa. Jeśli się nie otworzy, to:
2. Wejdź w Edit | Preferences (Edycja | Preferencje) i wybierz 3 pozycję od góry, czyli File Handling (sory że po angielsku, nie mam polskiego PSa pod ręką, a z jakiego właściwie korzystasz?). Otworzy się okno w którym są 3 ramki. W środkowej są 4 krateczki. Z tego w drugiej od góry powinien być ptaszek (w czwartej też, ale to inna kwestia). U mnie się ona nazywa “Prefer Adobe Camera Raw for supported RAW files”. To powinno przypisać rawy z powrotem do PSa.
3. Można jeszcze w Eksploratorze, prawym przyciskiem na rawa i wybrać “Otwórz przy pomocy” i nie konkretny program, tylko ostatnią pozycję: Wybierz program czy jakoś tak. Wyświetli się lista, z której wybierasz PS i zaznaczasz na dole, żeby takie pliki zawsze były otwierane tym programem.
Daj znać jaki efekt.

Member

Dzięki za porady, ale nic nie zadziałało. Gdy próbowałam upuścić miniatyrę na okno PS, od razu podniósł on krzyk, że nieodpowiedni plik. Sam PS przedstawia się jako CS2, ale gdzieś tam mignęło mi, że to 9-ka. Wspominam, bo Preferencje wyglądają zupełnie inaczej – obsługa plików jest na drugiej pozycji, zaś wewnątrz, w środkowej ramce, są tylko trzy krateczki i nie ma mowy o RAW-ach. Zrobiłam zrzuty całego zestawu Preferencji wraz z zawartością, niestety nie mam jak dołączyć.
Domyślam się, że tak życzliwie radzi mi Pani Ewa P. z FV, ale magazyn nie podaje bezpośredniego kontaktu, by móc te zrzuty wysłać.
Co do trzeciej propozycji, to od tego sposobu zaczęłam, gdy tylko wtrącił się Irfan – to wtedy otwiera się okno z pytaniem o rozmiary obrazka. I to wtedy mam tę kaszę, nawet gdy wklepię najprawdziwsze, co do jednego piksela, rozmiary. Zrzut tego okna też przygotowałam.
Pozdrawiam serdecznie
Anka

Member

9-ka to jest CS2, w porządku. Ja namieszałam – popatrzyłam na moje CS3, preferencje mogą być faktycznie trochę inne.

Member

A tak mi jeszcze przyszło do głowy – jeśli zrobisz nowego rawa tym Panasonikiem, to czy on zostanie odczytany normalnie?

Member

Istnieje taki format Photoshop RAW. Ma rozszerzenie RAW i jest… no, czymś dziwnym, pośrednim między obrazkiem a pdf-em. Wygląda na to, że Twoje rawy są traktowane właśnie jako Photoshop RAW. No i oczywiście nie
mogą zostać odczytane cokolwiek wpiszesz, bo format jest rozpoznawany mylnie.
Z aparatem powinien być dostarczony Silkypix Developer Studio. To dobry program do rawów. Czyta je bez problemu?

Member

Jak otworzyć zdjęcie w pliku RAW w PS CS 2 ?
Są lepsze programy do obróbki RAWów?

Keymaster

Jeśli to RAW z jakiegoś względnie nowego modelu aparatu, to w CS2 już go nie otworzysz. I ten rawer z CS2 nie był nadzwyczajny, spróbuj Capture One albo Lightzone’a.

Member

Ok, dzięki.
Wcześniej używałem programu z płytki dodanej do aparatu.
Chodzi mi o możliwość zmiany ustawień kolorów/światła itp. w wybranych strefach kadru.
W poprzednim programie mogłem zmienić temperaturę barw lub EV na całym zdjęciu :/

Keymaster

Zerknąłem do Twojej galerii – CS2 nie będzie obsługiwał RAW-ów z A200, bo A200 pojawiła się na rynku długo po tym, jak CS2 przestał być rozwijany. Jeśli jesteś zadowolony z CS2 to nie ma sensu wydawać kasy na nowszego PS tylko po to, żeby mieć obsługę RAW-ów. Za znacznie mniejsze pieniądze kupisz specjalizowany rawer, który zresztą może dawać lepsze efekty niż to, co wypluwa ACR. Spróbuj od tego: http://www.phaseone.com/en/Software.aspx – tam jest wersja próbna do pobrania, a jak Ci się spodoba, to wersja zwykła (nie Pro) powinna Ci wystarczyć (choć Pro ma co najmniej jedną fajną funkcję).

Viewing 16 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.