Strona główna Fora Foto Sprzęt rozdzielczość canonów 50D i 500D

rozdzielczość canonów 50D i 500D

Sprzęt

Member

1.W teście Canona 500D z ostatniego numerunapisano “większa rozdzielczość matrycy niestety nie przekłada się na szczegółowość zdjęć. Z obiektywu 50/1.4 udało się uzyskać zaledwie2500 liniina wys. kadru” – czyli prawie tyle samo co 450D z obiektywem 18-55/3.5 (czerwiec 2008). 50D z obiektywem 50/1.4 (listopad 2008)uzyskuje 3035 linii przy tej samej matrycy i procesorze. Proszę o wyjaśnienie dlaczego?

2.W tytule testu 500D jest określenie “maszynka na początek” – czy to oznacza że mający jakieś pojęcie o fotografi niezawodowiec lubiący fotografować ale z braku czasu fotografujący okazjonalnie powinien mierzyć w wyższą półkę
jeśli tak to dlaczego- może ma to związek z p.1
Bardzo proszę o wyjaśnienie
pozdrawiam projs

Member

Trudno powiedzieć dlaczego 50D wypadł lepiej, prawdopodobnie dlatego, że w 50D dokonaliśmy najpierw korekty ftontfocus/backfocus, której 500D po prostu nie ma. Dodatkowo zdjęcia z 500D obrabialiśmy w Canon DPP, a z 50D w Lightroomie, bowiem Adobe Lightroom jeszcze nie obsługiwał Canona 500D w momencie robienia testu. Zapewne różne rodzaje obróbki RAW mają wpływ na finalny efekt, proszę zwrócić uwagę, że MTF30 w 500D jest na poziomie 3129 lph, bardzo blisko tego co daje 50D. Różne algorytmy interpolacji danych RAW mogą dawać różne wyniki MTF. (Polecam uwadze rysunki ze strony 68)

W tekście napisałem, że zawodowiec może użyć 500D jako drugiego korpusu. Natomiast niezawodowiec powinien rozważyć czy to czego brakuje w 500D jest dla niego istotne czy też nie. Albo inaczej czy funkcje 50D których brakuje w 500D są warte różnicy w cenie.

Member

korekta ftontfocus/backfocus -niby nic a jak wiele

Member

a jak by zrobić test przy użyciu Live view ??

Member

Test na FF i BF w LV? (fajnie się mówi takimi skrótami:)) Powinny być takie same pomiary, chociaż pomysł ciekawy i sam jest zainteresowany wynikiem. Jednak jak był kalibrowany to chyba to działa na oba tryby pracy AF.

Member
molp wrote:
Test na FF i BF w LV? (fajnie się mówi takimi skrótami:)) Powinny być takie same pomiary, chociaż pomysł ciekawy i sam jest zainteresowany wynikiem. Jednak jak był kalibrowany to chyba to działa na oba tryby pracy AF.

Podejrzewam, że kolegu piotrekjazda2 chodziło o test rozdzielczości przy ostrzeniu LV.
A korekta ff/bf działa tylko na af metodą detekcji fazy (czyli koryguje błędy optyki/mechaniki/czujników), na LV i detekcję kontrastu nie ma wpływu (wszak ostrość ustawiana na danych z matrycy).

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.