Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Rozjaśnianie cieni – GIMP, a nie PS ;)

Rozjaśnianie cieni – GIMP, a nie PS ;)

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam.
Obejrzałem ciekawy filmik instruktażowy na temat rozjaśniania cieni. Jako jednak, że nie posiadam Photo Shopa, a jedynie GIMPa (przymierzam się do PSP XI), chciałbym zapytać o co chodzi ze skrótem klawiaturowym Ctrl+Alt+~ – jaki to rodzaj zaznaczenia i czy można je jakoś zrealizować w GIMPie ? Co do odwrócenia maski – ja robię “Dodaj maskę -> Kopia warstwy w odcieniach szarości -> Inwersja maski” – czy to jest ten sam efekt, co wspomniane w filmie “Odwrócenie maski” ?
A tak w ogóle to czy w GIMPie da się zrobić wszystko, to co opisane jest w filmikach dla Photo Shopa, czy raczej jest to słaby program ? Przyznam, że staram się go poznać jak najlepiej, ale nie jest on intuicyjny i mam z nim nieco problemów :-)

Member

Tak, to co robisz to jest ten sam efekt i właśnie tak należy przystępować w GIMPie do rozjaśniania cieni.
GIMP jest całkiem niezły i da się nim zrobić prawie wszystko to co w PS. Poznawanie nowego programu zawsze wiąże się z “nieco problemów”, niestety. Nie przejmuj się, to minie. GIMP nie jest mniej intuicyjny niż dowolny inny program na etapie poznawania.

Member

Aha, to będę próbował z tym narzędziem, choć przyznam, że na razie nie wychodzi mi tak fajnie jak na filmie ;-) Pomimo zastosowania tej maski i ustawieniu krzywych na aktywnej masce wciąż jasne partie też nieco się rozjaśniają. Myślę jednak, że metodą prób i błędów sobie poradzę. Dziękuję za odpowiedź.

Member

Zawsze jeszcze możesz wziąć pędzel i podmalować trochę na masce te jasne partie na czarno.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.