Sprzęt
Witam, zakładam nowy watek, bo w wątku DTV 01/2012 nie ma postów o NX 200.
Tomaszu, mam kilka pytań:
1. NX 200 ma tryb seryjny 7kl/s ( i nawet jest w stanie tyle wyrobić na RAWach, potem dochodzi do siebie, nie mniej jest w stanie naświetlic 3 RAWy z tą prędkością). Natomiast tryb autobracketingu jest umieszczony w menu DRIVE i ma prędkosć o połowę mniejszą – czy za tak przedziwny układ (autobracketing, jak sama nazwa wskazuje jest nam potrzebny w szybkim trybie seryjnym) odpowiada oprogramowanie aparatu (czy można to jakoś zmienić?) czy to prostu opcja sztywna i nie do dyskusji?
2. Zmiejszenie rozdzielczości z tego co wiem poprawia szumy. Np. 5D Mk II w trybie sRAW bardzo zyskuje na poziomie szumów na wyższych czułościach. W Samsungu jest tylko RAW. I znów: czy to opcja oprogramowania, czy też nic nie można z tym zrobić?
3 I jeszcze odnośnie obiektywu. W 09/2011 opisujesz obiektyw Samsung 50–200 mm f/4–5,6 ED OIS II. Niestety cena 700 zł dotyczy starszej wersji I. Wersja testowana przez Ciebie to wydatek ok. 1000 zł. To nadal nie jest ekstremalnie dużo, ale tak sie skłąda, ze w sprzedaży są dostępne oba modele. Czy warto kupic wersję II?
Dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam serdecznie
Krzysztof
No poprawia, ale bardzo toporną metodą. Wywołanie i odszumienie pełnego RAW-a, a później zmniejszenie rozdzielczości daje lepsze efekty. Już nie mówiąc o tym, że masz pełną rozdzielczość, gdybyś jednak jej potrzebował.
No poprawia, ale bardzo toporną metodą.
Aha, czyli? Bo juz myślałem że to cudowne panaceum na tą bolączkę – często 10Mp jest wystarczające na potrzeby publikacji…
Nie no, zmniejszenie rodzdzielczości pliku surowego nie jest mi do niczego potrzebne, wręcz przeciwnie, warto wykorzystać potencjał matrycy. Myślałem tylko, że to sztuczka, która poprawia szumy, wtedy wybieramy mniejsze zło:niższe szumy przy niższej rozdzielczości…
Szumy znikają przez uśrednianie pikseli przy zmniejszaniu. Co oczywiście zmniejsza też szum, ale nie jest najbardziej efektywną metodą – no chyba, że brzydzisz się komputera i chcesz od razu z aparatu mieć zdjęcia ze zredukowanym szumem.
A! To takie buty. Zwiodły mnie rysunki w opracowaniu szumów w matrycy 5D Mk II na jednym z portali testujących sprzęt. I obrazki były takie, że poziom szumów na RAW i czułości 1600 był taki sam (wg obrazków), jak poziom szumów na sRAW i 6400.
Chodzi o to, że RAWy zrobione na 6400 często nie dają się odszumić skutecznie, nawet przy zastosowaniu opracowanych do tego programów (jak np. Neat Image) i pomyślałem, że jak na wejściu dostanę sRAWa zrobionego na czułości 6400 z poziomem szumów z 1600, to łatwiej będzie mi go odszumić w NI.
Ale mówisz, że to tak nie działa i lepsze wyniki osiagnę odszumiając RAWa na ISO 6400, niż odszumiając sRAWa na tej samej czułości?
W najgorszym razie, jeśli nie będziesz w stanie odszumić pełnego RAW-a na ISO 6400 możesz zmniejszyć sobie obrazek do rozdzielczości sRAW-a, co da efekt nie gorszy niż od razu wzięcie sRAW-a.
NI, Noise Ninja itp. to nie są najlepsze programy do usuwania szumów jeśli dysponujesz plikiem RAW. W ogóle najlepiej stosować algorytmy usuwania szumu bezpośrednio w programie do wywoływania RAW, gdzie algorytmy nie muszą zgadywać co jest szumem, a co artefaktem interpolacji.
To znaczy, mówisz o przeskalowaniu w PS??? I w tak prosty, żeby nie poowiedzieć prymitywny sposób można zmniejszyć szumy? Albo czegoś nie łapię…
NI, Noise Ninja itp. to nie są najlepsze programy do usuwania szumów jeśli dysponujesz plikiem RAW. W ogóle najlepiej stosować algorytmy usuwania szumu bezpośrednio w programie do wywoływania RAW, gdzie algorytmy nie muszą zgadywać co jest szumem, a co artefaktem interpolacji.
Aha, ale np. odszumianie w ACR 5.7, którego używam do wywoływania RAWów, wygląda przy NI jak zabawka. Raptem dwa suwaki:kanał jasności i kanał koloru. Naprawdę można w ten sposób uzyskać lepszy efekt odszumiania?
Z tą interpolacją to nie łapię, bo do NI wrzucam tifa w pełnej rozdzielczości, nie skalowanego. To znaczy w rozdzielczości bezpośrednio z aparatu – w ACR zapisuję plik TIF bez zmiany rozdzielczości.
?
PS: fajnie, że numer już w dystrybucji
Aha, nie wiem czy pisaliscie już o nowym firmware do NX 200, chyba, że przeoczyłem…
Znalazłem taką informację:
http://forum.photozone.de/index.php?/topic/2119-firmware-updates-for-the-nx200-ver104/
z marca 2012.
Problem w tym, że strona Samsung Polska jak na razie nie odnotowała faktu istnienia w ofercie modelu NX 200.
Nie chcę ściągać z niewiadomego źródła, możecie coś poradzić?
***
No i stąd nadzieja, że Samsung zdecyduje się zrezygnować z absurdalnego pomysłu, żeby AEB było 2x wolniejsze niż tryb seryjny który “normalnie” aparat oferuje…
Nie chcę ściągać z niewiadomego źródła, możecie coś poradzić?
OK, znalazłem na stronie UK. Tylko teraz: czy mam po kolei aktualizować oprogramowanie (1.01, potem 1.02, potem 1.03, potem 1.1), czy od razu do wersji 1.1? Jeszcze nie wykonywałem nigdy aktualizacji, więc nie wiem z czym to sie je…
W większości przypadków najnowsza aktualizacja zawiera wszystkie wcześniej wprowadzone poprawki. Jeśli tak nie jest, to jest wyraźne ostrzeżenie, że przed instalacją 1.1 trzeba zainstalować najpierw 1.01, później 1.02 itd. Naładuj baterie do pełna. Powodzenia!
Nie chcę ściągać z niewiadomego źródła, możecie coś poradzić?
OK, znalazłem na stronie UK. Tylko teraz: czy mam po kolei aktualizować oprogramowanie (1.01, potem 1.02, potem 1.03, potem 1.1), czy od razu do wersji 1.1? Jeszcze nie wykonywałem nigdy aktualizacji, więc nie wiem z czym to sie je…
Ja nie mam Sansunga jeno Pentaxa i kiedyś miałem taki sam dylemat.
Ale najnowsza wersja firmware posiadała wszystkie poprzednie wersje.
Dobra, szczerze mówiąc w ogóle nie rozumiem tego aspektu. W wolnej chwilce prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienie zagadnienia
Thx
Witaj
Jestem na 99% przekonany, że nic się z tym nie da zrobić. Ale nie mam teraz aparatu pod ręką, postaram się go wydobyć od Samsunga i sprawdzić.
Piotr i Marcin są znacznie szybsi ode mnie w odpowiadaniu. I bardziej kompetentni Cóż mogę dodać…
Moim zdaniem nie warto dopłacać do rzymskiej cyfry II i przycisku iFn na korpusie. Chodzi o iFunction, czyli możliwość sterowania wybranymi parametrami aparatu z poziomu pokrętła obiektywu, przy czym jeszcze na dodatek w zależności od obiektywu zmienia się liczba parametrów, które można regulować. Moim zdaniem to dość kiepski pomysł. Poza tym oba obiektywy niczym się nie różnią – ta sama budowa wewnętrzna, ten sam napęd AF. Mało tego, między premierami wersji I a wersji II nie minął nawet rok
Ano, to rzeczywiście bez sensu. Po aktualizacji nic się nie zmieniło?
Jestem na 99% przekonany, że nic się z tym nie da zrobić. Ale nie mam teraz aparatu pod ręką, postaram się go wydobyć od Samsunga i sprawdzić.
Może planują jakąś kolejną wersję firmware’u – może zebrać wszystkich użytkowników NX 200 i napisać petycję?
Jak zapytałem Piotra o przyczyny (zwiazane z budową matrycy) szumów na wyższej czułości to, cytuję: “W tej sprawie to do Tomka” )
To bardzo cenna (dosłownie!) dla mnie informacja! iFn i tak jest dla mnie tajemniczy w 20-50 i nie korzystam z niego.
Więc jak można taniej to super!
Ano, to rzeczywiście bez sensu. Po aktualizacji nic się nie zmieniło?
Nic
Natomiast waga RAWa spadła a już myślałem, że Samsung jakieś tajne dane w pliku umieszcza, co to potem można wykorzystać …
Podepnę się pod temat NX200. Kochani, dopiero co zakupiłem drogi polar do moich sigm a już myślę nad zmianą kieszonkowca. Ot poszukiwanie świętego Gralla. Sigma jest wspaniała, ale kuszą mnie dobre naleśniki oraz rozdzielczość NX200. Coś tam poszukałem, poczytałem… ale wiele sprzeczności w testach. Może są inni posiadacze porównanych sprzętów tudzież, czytelnicy testów. Oto kwestie:
1. Dynamika. Jak człowiek się przyzwyczai do takiego kolosa dynamiki jak foveon lub K-5, to jak wygląda przesiadka na NX200.
2. Kolorystyka. Pentaxy i Sigma z automatu dają wspaniałe kolory. Nie chcę grzebać za dużo by mieć fajne rezultaty. Czy kolorystycznie nie odczuwacie spadku satysfakcji w porównaniu z pentaxami lub np sigmami? Wiem, że są sample ale jakoś tak jednoznacznie nie mówią mi wiele.
3. NX1000 vs. NX200Postęp edycji NX20, NX210, NX1000. W najnowszym DFV piszą, że poprawa w szumach, mimo teoretycznie tej samej matrycy, jest zauważalna. Jak sobie porównałem na http://www.dpreview.com/reviews/samsung-nx210/6 to nie zauważyłem różnicy w szumach. (nie ma nx1000 ale jest nx210) Czy są jakieś istotne różnice w tych modelach? Niczego szczególnego się nie dopatrzyłem a ceny podobne.
4. Rozdzielczość. Ważne dla mnie! Niektórzy tu piszą o papce, ale optycznie odpowiadają, ze tak piszą ci co oglądają jpgi (ja robię w rawach) W FOTO wyrażają się bardzo dobrze o tym parametrze. Czy obiektywy 16, 20, 30 dadzą wyraźny przyrost względem matrycy 16 mpx? Najbardziej interesuje mnie 16 mm, bo trzydziestka raczej ok.
5. Jakość. Pojawiają się informacje o dużym rozrzucie jakościowym obiektywów – czy waszym zdaniem to faktycznie taka loteria?
Podoba mi się w tym sprzęcie, fakt, że jest lekki, daje dużą jakość w sytuacjach pejzażowych przy małej uciążliwości transportowej, może stanowić reporterski zapas dla k-5, czego nie można powiedzieć o sigmach. Będę bardzo wdzięczny za rady. Może przydadzą się też innym forumowiczom.
- You must be logged in to reply to this topic.