Strona główna Fora Foto Sprzęt Samyang 85mm f/1.4 dla Pentaxa

Samyang 85mm f/1.4 dla Pentaxa

Sprzęt

Member

witam,
mam Pentaxa K-30,
do zdjęć portretowych używam obecnie Jupitera 9 85mm M42 z przejściówką.
Ogólnie podobają mi się zdjęcia z tego obiektywu, ale denerwuje mnie zdecydowany brak precyzji i nieszczególnie dobra ostrość (o czym wiedziałem od początku).

Rozejrzałem się i wstępnie zainteresowałem obiektywem Samyang 85mm f/1.4 dla Pentaxa.
Ale mam pytania:

1) widzę wersję video DSLR opisaną tu: http://www.optyczne.pl/2449-nowo%C5%9B%C4%87-Obiektywy_Samyang_do_zastosowa%C5%84_Video_DSLR.html
i bez “wersji video”

Są w tej samej cenie. Czy jest jakiś minus wersji video? Czy tym się nie przejmować i ją po prostu wziąć, zwłaszcza, że czasem filmuje, choć nie jest to jakiś priorytet – więc jeśli są jakies argumenty, aby nie kupować tej wersji, dajcie znać.

2) drugie pytanie dotyczy potwierdzenia ostrości.
Czy w tym obiektywie coś takiego istnieje? Np. w Nikonie D40, jak mialem wspomnianego Jupitera 9, to widziałem na ekranie potwierdzenie ostrości (zapalająca się kropeczka).
W pentaxie, z Jupiterem Jupitera 9 tego nie mam. A czy będzie z Samyangiem?

3) pewnie nie będzie mnie stać, ale czy są jakies godne polecenia, jasne obiektywy w okolicy 2000 zł w okolicach 70-85mm z autofokusem?
Szukałem i widzę to: Pentax DA 70mm f/2.4 Limited … ale czy godne polecenia?

pozdrawiam

Maciej

Member

Odpowiem tylko na 2 pytanie, bo mam wersję nie do filmowania.
Aparaty Pentaksa potwierdzają ostrość. Jak masz włączone, to centralny punkt zaświeci się na chwilę i słychać dźwięk.
Może się jednak zdarzyć, że zrobi to przed lub za punktem na który chciałeś ustawić. Z tego co widzę w instrukcji K-30 (na str. 110 w wersji angielskiej pdf http://c758710.r10.cf2.rackcdn.com/files/support/manual/1340052607_Manual_K-30_EN.pdf) jest tutaj możliwość skorygowania AF dla obiektywu, więc możesz to ustawić. Przy tak płytkiej głębi ostrości przyda się na pewno.
Jeśli bardzo wolno kręcisz pierścieniem odległości na obiektywie, to może się zdarzyć, że jednak potwierdzenie nie zadziała.
Jeśli masz ustawiony tryb automatycznego, a nie ręcznego ustawiania ostrości, to możesz skorzystać z pułapki ostrości. Tj. wcisnąć spust migawki i kręcić pierścieniem odległości. W momencie gdy aparat uzna, że jest dobrze ustawiona ostrość, wyzwoli migawkę. Są 2 szkoły kręcenia. Jedna mówi, żeby kręcić od bliska do daleka. Druga, odwrotnie.
Jeśli masz czas na ustawianie ostrości i warunki, to możesz to robić w trybie Live View. Włączasz ręczne ustawianie ostrości, tryb Live View, a potem guzik dzięki któremu powiększasz obraz (nie wiem który to w K-30, w K-5 jest to guzik Info, kolejne jego wciskanie zmienia powiększenie), potem guzikami wokół przycisku OK możesz przesunąć obraz do wybranego fragmentu, który chcesz żeby był ostry i kręcisz pierścieniem odległości, aż wyda Ci się że jest ostro. Pomniejszasz obraz i robisz zdjęcie.

Member

O ile dobrze pamiętam i o ile dobrze zrozumiałem wyjaśnienie, jakiego mi kiedyś udzielono, wersja wideo polega na tym, że przysłonę zmienia się płynnie, a nie skokowo, jak w wersji foto.

Member

Niestety w Pentaksie nie ma za wielkiego wyboru szkieł tak zwanych portretowych. Jest bardzo drogi 77mm f/1.8 i wspomniany przez Ciebie 70mm f/2.4, który posiadam, więc o nim napiszę parę słów. Czy warto? Z jednej strony na pewno tak. Jest ostry od pełnej dziury, a do tego to bardzo mały obiektyw, zazwyczaj tego typu instrumenty mają większe gabaryty, a ten jest mały, lekki i fajnie pracuje, ale… To jednak nie jest 1.4 czy nawet 1.8, owszem jest wspomniane 77, ale to już wydatek ponad 3500zł. Wszystko zależy gdzie i jak chciałbyś go wykorzystywać, jeśli f/2.4 Ci wystarczy to warto (wiadomo, chodzi też o GO), jeśli nie to masz trudniej, bo do 2000zł będzie chyba ciężko znaleźć coś innego z AF.

Member

A jakieś rozwiązania kombinowane? W miarę tani, jasny AF niekompatybilny z Pentaxem + przejściówka?
Czy to ma sens i czy wtedy warto zainteresować się jakimś obietywem 85 mm z AF?

Member

Ja osobiście nigdy nie testowałem takiego rozwiązania i nie jestem jego zwolennikiem. W tym wypadku wolałbym kupić Samyanga. Z AF jest jeszcze Sigma 85mm, ale to też nie jest specjalnie tanie rozwiązanie.

Member

Dzięki za odpowiedzi. Z tym potwierdzeniem ostrości to mam kłopot. W wydaniu specjalnym DFV 1/2013 jest napisane, że powinienem mieć… a nie mam. Muszę zbadać ten problem. Bo może to by wystarczyło i nie kupowałbym nowego obiektywu.

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.