Strona główna Fora Inne Ciekawostki, plotki, fakty, dowcipy Siedem poziomów fotografów

Siedem poziomów fotografów

Ciekawostki, plotki, fakty, dowcipy

Member

Duchowy przewodnik (satyra) © Ken Rockwell.com http://www.kenrockwell.com/tech/7.htm
(Tłumaczenie maja 2003 przez Magdalena Wajda-Kacmajor )

(Uwaga: posługuję sie Zachodnia konwencją językowa, wedlug której “on” oznacza obydwie płcie).

Artysta: Najwyższy POZIOM 7 (odpowiednik “Nieba” w mitologii chrześcijańskiej)

Pozioma, aby Najwyższy Jaki mozna osiągnąć.

Artysta przelewa SWOJĄ wyobraźnię w materialną forme, ktora nazywamy fotografią. Zatrzymuje w Tej fotografií duszę miejsca, Prawdziwa LuB wyobrażoną, na ktora reaguje widz.

Artysta w pełni panuje nad używanymi przez Siebie narzędziami. Tworząc, artysta wykracza Poza zwykłe, przyziemne istnienie, gdyż Jégo dusza ulatuje ABY spotkać sie z dusza, ktora on chce ukazać. Artysta Moze uczyć sie i ćwiczyć kiedy nie nie tworzy. Kiedy jednak tworzy, aparat staje sie przedłużeniem Jégo umysłu. GDY żartować zaangażowany W PROCES twórczy, Nie poświęca Ani jednej świadomej Myśli kwestiom technicznym, które tak doskonale opanował.

Używając muzycznego porównania, pianista Moze nieustannie ćwiczyć gamy, ale kiedy występuje, nie nie zastanawia sie nad układem palców na klawiaturze. Zatraca sie w nastroju chwili.

Podobnie Jak profesjonalni surferzy, mający po kilkanaście desek, Czy się Gitarzysta Z. Kolekcja 23 kostek, artysta moze posiadać Wielka Ilość Aparatów – z kazdy nich służy do innego celu.

Inny artysta moze miec TYLKO jeden aparat, LuB nie nie miec go wcale. Nie ma znaczenia do.

Artyści czasem ubierają sie dziwacznie, często BARDZO późno Klada sie spac.

NIKT Nigdy nie nie ogląda Ich Prac, ponieważ NIE SA ZBYT dobrzy w autopromocji. Ci, którzy potrafią sie wypromować, spadają na POZIOM Dziwki. Niestety, o paradoksie, oznacza się, ZE NIE zobaczysz Nigdy zdjęć prawdziwego Artysty – chyba ZE znasz go osobiście. Dobrzy artyści na ogół wstydzą sie pokazywać swoje Drużyna prace komukolwiek – chyba ZE BARDZO dobrze Ich znasz – ponieważ wkładają w nie nie SWOJĄ duszę.

Artysta moze posługiwać sie dowolnym rodzajem aparatu, także otworkowym Czy się jednorazowym, Albo kamera wielkoformatową. Posługują sie takim instrumentem, Jakiego potrzebują by stworzyć do, czego chca.

Dziwka: POZIOM 6

Dziwka się artysta, ktory sprzedaje SWOJĄ duszę, przyjmując ZA swoje dzieła Pieniadze LuB narkotyki.

Ponieważ zniża sie do Tego poziomu, Jégo Wizja twórcza zapewne NIE JEST szczera.

Dlaczego? Jeżeli musisz sprzedawać SWOJĄ duszę, ABY miec kase na jedzenie i Mieszkanie, Nie pieprzysz SIE DLA przyjemności – co oznacza, ZE NIE próbujesz niczego nowego.

Jeżeli dziwce UDA SIE po latach starań zarabiać Tyle, by wystarczyło na opłacanie rachunków, do raczej Mało prawdopodobne, ABY próbował nowego Stylu, dopóki potrzebuje pieniędzy.

Artyści mający swojego “przedstawiciela” (co oznacza, Ze reprezentuje Ich galeria środek Czy się – cos w rodzaju Alfonsa) Moga go utracić, zmieniając styl.

Dlatego Też Sztuka wystawiana na Sprzedaż przez jedną osobe raczej nie nie bedzie Ani lepsza, Ani inna.

Jedyne, czego chca od dziwki Jégo Alfonsi (pardon, przedstawiciele) na styl, dzieki któremu Jégo ZDJĘCIA sprzedają SIE. Przeczytaj książkę Barnbauma o artyzmie. Naprawde rzadko zdarza sie, ABY odnosząca sukcesy dziwka zmieniła styl, ktory juz został zaakceptowany.

Amator: POZIOM 5

Amatorami SA LUDZIE, którzy mniej Niz polowe swoich zarobków osiągają z fotografií. Nie ma do chorus wspólnego Z jakością robionych przez nich zdjęć.

Tacy LUDZIE kochają tworzyć fotografie. Dobrzy o czystych duszach Amatorzy Moga przeskoczyć Pozostale POZIOMY I STAC SIE artystami.

LUDZIE, którzy Poza Swoim normalnym zajęciem w weekendy zajmują sie fotografowaniem slubow ITP. nie nie przestają byc amatorami – Po prostu BIORA Pieniadze ZA swoje ZDJĘCIA.

Amatorzy, którzy sadza, ZE Lepszy aparat sprawi Iż Beda robili lepsze ZDJĘCIA, ryzykują spadek na najniższy POZIOM – onanisty sprzętowego. ZBYT wielu amatorów daje sie zwieść producentom Aparatów i wierzy, ZE muszą miec Dobre Aparaty ABY Robić Dobre ZDJĘCIA. Takie myślenie zabija tworzenie Sztuki.

Amatorzy, którzy potrafią zatracić sie w tworzeniu świetnych obrazów, znajdują sie na Dobrej Drodze do uzyskania Oświecenia.

Dobrze żart byc amatorem – z Tego poziomu łatwo mozna wznieść sie na POZIOM Artysty.

Amatorzy Prawie ZAWSZE używają lustrzanek Canona.

Pstrykacz: POZIOM 4

Pstrykaczem żart moja mama, wraz z Nia większość ludzi. Takie osoby chca Wspomnienia miec, NIE wyniki Czy się Aparaty.

Pstrykacze, którzy SA grafikami, Badz Po prostu posiadają zdolności plastyczne, BARDZO często tworzą Fantastyczne ZDJĘCIA, zadziwiając innych. Tacy pstrykacze SA artystami, nawet nie nie zdając sobie z Tego sprawy. Na ogół także ubierają sie lepiej Niz artyści, którzy uważają SIE ZA Artystów.

Uwierz mi: to fotograf, jak się robi zdjecie NIE aparat.

Pstrykacze używają zwykłych “małpek” Albo Aparatów jednorazowych, osiągając tak Samo doskonałe rezultaty Jak pozostali, korzystający z “Lejków”, Nikonów, Canonów Czy się Contaxów.

Zawodowiec: POZIOM 3

Zawodowy fotograf na Ktos, Kto utrzymuje sie wyłącznie (w 100%) z fotografií.

Zawodowcy nie nie tworzą Sztuki ABY żyć – tworzą Komercyjne OBRAZY. Zwykle dobrze opanowali technikę i potrafią wygenerować calkiem porządne ZDJĘCIA, jednak umiejętność przekazywania swoich wizji NIE ZAWSZE JEST im dana.

Oczywiscie, zawodowcy Moga tworzyć wspaniałe ZDJĘCIA W czasie, kiedy nie nie pracują.

Zawodowcy poświęcają BARDZO niewiele Czasu na zastanawianie sie nad Swoim Sprzętem – Poza sytuacjami, kiedy muszą go naprawić. Spędzają większość Czasu na poszukiwaniu zleceń i narzekaniu, Ze wszyscy Inni fotografowie w miescie obniżają ceny.

Zawodowcy wydają na klisze i USŁUGI Laboratorium WIĘCEJ W ciągu miesiąca NIZ NA swój sprzet wag ciągu całego Roku.

NIE istnieją profesjonalni fotografowie Przyrody. Fotografowie Przyrody Maja Jakis Inny etat, Albo SA utrzymywani przez zony.

Zawodowcy robią ZDJĘCIA lustrzankami Nikona, średnioformatowymi Mamiyami LuB aparatami wielkoformatowymi Calumet 4×5 ‘”. NIE STAC Ich na tak Dobry SPRZĘT, Jaki kupuje większość poważnych amatorów.

Jeżeli nie nie jestes profesjonalnym fotoedytorem, pewnie Nigdy nawet nie nie słyszałeś o Zawodowych fotografach – chyba ZE przyjaźnisz sie z jednym z nich. Faceci występujący w reklamach Aparatów, którzy twierdza, ZE używają Tego Czy się tamtego aparatu, aby TYLKO wynajęci Modele.

Prawdziwi zawodowcy nie nie maja swoich Stron Internetowych i nie nie publikują biuletynów Technicznych. Tacy LUDZIE SA zwykle amatorami.

Bogaty Amator: POZIOM 2

Aby Amatorzy, którzy – posiadając ZBYT Kalwaria pieniędzy – kupują mnóstwo Sprzętu. Ma on uwolnić Ich Swobodnej ekspresję. W Tej grupie znajdziemy przeważnie mężczyzn, większość z nich żart W podeszłym Wieku Lub na emeryturze.

Bogaci Amatorzy robią ZDJĘCIA aparatami Marki Leica, Contax, Alpa, Hasselblad oraz kamerami wielkoformatowymi Linhof (4×5 ”) SA niewątpliwie świetne Aparaty. Ale ZDJĘCIA uzyskiwane Nimi niczym sie nie nie różnią od Tych zrobionych Zenitem, Pentaxem, Bronica Czy się Tachihara.

Biedniejsi bogaci Amatorzy robią ZDJĘCIA lustrzankami Nikona – czasem Też Canona.

Ostatnio ci kretyni kupują Cyfrowe lustrzanki, przeznaczone DLA reporterów gazetowych, takie Jak Canon EOS-1D Czy się Nikon D1X. Aparaty te Daja gorsze rezultaty techniczne Niz Aparaty, którymi posługują sie pstrykacze. Naprawde głupi LUDZIE czekali na pojawienie sie Contaxa N Cyfrowy, ktory kosztuje 7 thousands dolarów. Żart mniej użyteczny Niz Cyfrowe lustrzanki Nikona Czy się Canona, ZDJĘCIA Robi technicznie gorsze Niz tania lustrzanka na zwykłe klisze.

Bogaci Amatorzy Myśli, ZE nieostre Czarno-Białe ZDJĘCIA pokazujące Ubogich ludzi do szt.

Niektórzy bogaci Amatorzy łatwo spadają na Ostatní POZIOM w hierarchii, ponieważ nadmiernie przejmują sie kwestią Sprzętu. Inni przechodzą Wprost do tworzenia świetnej Sztuki, ponieważ nie nie muszą przejmować sie Sprzętem – uważają, ZE właśnie ICH JEST najlepszy Z możliwych. Co Ciekawe, niewielu bogatych amatorów tworzy zwyczajne, przeciętne ZDJĘCIA. Ich Prace SA Albo świetne, Albo całkowicie Do dupy.

Onanista sprzętowy: Najniższy POZIOM 1 (odpowiednik “Piekła” w mitologii chrześcijańskiej)

Ci mężczyźni (do Tej GRUPY zaliczają sie wyłącznie mężczyźni) Nie interesują SIE SZTUKA Ani fotografią, ponieważ NIE posiadają Duszy. NIE mając Duszy, nie nie potrafią wyrazić swoich wyobrażeń Ani uczuc, dlatego Też Ich ZDJĘCIA – o ile w ogóle Jakieś robią – sa do niczego.

Większość uprawia techniczne zawody – Sa wśród nich inżynierowie, komputerowcy i Specjaliści od Nauk Ścisłych. LUDZIE CI tak BARDZO przejmują sie wystawianiem cyfrowych Ocen DLA różnych Rzeczy, ZE całkowicie zapominają o Tym drobnym fakcie, Iż aparat Czy się Tabela z wynikiem testów ma niewiele wspólnego z duchem obrazu. Ponieważ tak BARDZO interesują sie mierzeniem osiągów Aparatów, przezwaliśmy Ich “onanistami sprzętowymi”. Niestety, wielu nich Z trafia na moja strone KenRockwell.com poszukując informacji o osiągach Aparatów.

Wielu z nich Lubi Też bawić sie Sprzętem audio komputerami Czy się samochodami. Moga cieszyć sie z zabawek, takich Jak Aparaty, DLA samej przyjemności Ich posiadania. Rzadko, jeżeli w ogóle, korzystają oo nich wag celach, do jakich zostały stworzone.

Młodsi spośród nich graja w Gry Komputerowe, często “czatują” i surfują po Internecie. Starsi przyłączają sie Do klubów Miłośników Aparatów. (Należy zapisywać sie do klubów fotograficznych, ale Nigdy nie klubów Miłośników Aparatów Czy się jakichkolwiek klubów, które usiłują wystawiać punkty sztuce, ponieważ Sztuka żart czymś subiektywnym i nie nie moze byc oceniana ZA Pomocą cyferek). LUDZIE CI Nigdy nie nie stworzą niczego godnego uwagi, korzystając Ze swoich sprzętów. Ale z pewnością podnieca ICH Fakt posiadania, nabywania LuB opowiadania o nich innym ludziom.

Jedynym rodzajem wyposażenia, na ktory nie nie zwracają najmniejszej uwagi, żartować dziesięć sprzet, ktory żart rzeczywiście przydatny: Oświetlenie.

Interesują SIE Sprzętem DLA samego Sprzętu. Zagadają Cie na Smierc, jeżeli TYLKO im pozwolisz. Jednak GDY wyrazisz Chęć obejrzenia Ich Prac, Cala odwaga natychmiast Ich opuszcza. Moga także pomyśleć, ZE chcesz zobaczyć Firma Ich Aparaty.

Ktos portfolio posiadający przyzwoite NIE JEST sprzętowym onanista sprzętowym. Ktos posiadający WIĘCEJ Aparatów Niz porządnych zdjęć Moze NIM BYC. Zapewne SA Nimi osoby, których strony internetowe pełne SA artykułów o technice, pokazują BARDZO niewiele interesujących zdjęć.

Pod żadnym pozorem nie nie zadawaj sie z tymi ludźmi, Nie rozmawiaj z Nimi ANI NIE czytaj Ich Stron Internetowych. Dla nieuświadomionych jawią sie niczym niewyczerpane Zr Wiedzy. Ich chore, pozbawione Życia dusze z rozkoszą wciągną Cie Do Ich własnego piekła. Juz Nigdy nie nie uwolnisz sie od rozważań o Tym, Jak ostry naprawde żart TWÓJ Obiektyw. Jeżeli zaczniesz sie Tym martwić, Juz Nigdy NIE sfotografujesz niczego Poza murem z cegieł Czy się Kartą testowa.

LUDZIE CI SA łatwi do zidentyfikowania. Jeżeli doczytałeś AŻ zrobić Tego miejsca, zapewne widziałeś Ich strony internetowe. ZAWSZE Maja mnóstwo informacji o sprzęcie, ale niewiele zdjęć. Strzeż SIE informacji pochodzących Ze stron, na których Nie ma wielkiej ilości zdjęć, które ci sie podobają.

Musiałem zdjąć większość zdjęć Sprzętu z mojej Strony internetowej, ponieważ CI LUDZIE poświęcali WIĘCEJ Czasu na oglądanie mojego Sprzętu Niz na oglądanie moich Prac! Pasmo dostępu, ZA które miejsce, zajmowali ci idioci, gapiąc sie na moje obiektywy zamiast oglądać ZDJĘCIA – DLA których właśnie ta strona powstała. Dlatego WSZYSTKIE Fragmenty o sprzęcie SA w kolorze żółtym, ABY bolały Ich oczy, GDY BEDA tracić ZBYT Kalwaria Czasu na śrubki i motorki.

Wielu ludzi, którzy Pisza do MNIE mejle, należy niestety nie Tej najgorszej, nieoświeconej GRUPY. Mnóstwo z nich grasuje po Internecie i poświęca cale godziny na “wnoszenie własnego wkładu” do stron poświęconych technice oraz gadając na czatach takich Jak Photo.net, http://www.dpreview.com, photocritique.net Czy się na niemieckim forum DLA Osób posiadających i zbierających Nikony, zamiast Robic Własne ZDJĘCIA. Ci goscie tutaj NIE SA Tacy źli.

Member

Taaaa, i jaki to poziom sobie przypisać?

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.