Strona główna Fora Foto Sprzęt Sigma 18-250 OS HSM vs Tamron 18-250 dla Sony

Sigma 18-250 OS HSM vs Tamron 18-250 dla Sony

Sprzęt

Member

Miałem dzisiaj możliwość przetestowania obydwu obiektywów w tych samych warunkach (Tamrona mam od dwóch lat, Sigmę właśnie rzucili do sklepów). Tamron 18-250 jest genialnym obiektywem, ale przy 250mm jego rewelacyjna w zakresie 18-135mm ostrość w centrum dostaje zadyszki – owszem, nadal mozna robić fajne pełnoklatkowe sceny, ale gdy trzeba mocno kadrować to już nie jest obrazek na 6, a zaledwie na 3-4.

Sigma jest dwa lata nowsza i bardzo podobna optycznie – taka sama beczka na szerokim kacie i poduszka przy “normalnych” 35mm – trzeba zręcznie cyrklować w zakresie 20-24mm aby zrobić proste linie proste. Identyczne niewielkie ślady aberracji chromatycznej przy max tele – charakterystyczne 1-2 piksele przebarwione na zielono lub fioletowo wokół przepalonego jasnego obszaru w narożniku.

Ostrość Sigmy niestety na dlugim końcu Tamronowi 18-250 trochę ustępuje. Na pocieszenie 200 gramów więcej (630 vs 430 g), droższe filtry (72 zamiast 62) i dość szybki, cichy autofokus zamiast wolnego Tamronowego “brzęczka”. Warto dodać, ze w obydwu równie dokładny. Jest też w obydwu blokada zoomu, rzecz przydatna, aby tego podwójnego tubusu nie urwać sobie np. jadąc na rowerze.

Wreszcie mamy OS w obiektywie dla Sony. Próbowałem, próbowałem, mozna sobie włączyć jeden, drugi albo obydwa naraz. Wynik pozostaje nierozstrzygnięty, na 30 prób odnotowałem minimalna przewage w skuteczności wbudowanego SSS, ale byc może to przypadek.

Viewing 0 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.