Strona główna Fora Foto Technika fotografowania skala ekspozycji

skala ekspozycji

Technika fotografowania

Member

Witam

mam takie zapytanie. w moim aparacie Nikon D40 jest coś takiego jak skala ekspozycji która pokazuje czy zdjęcie będzie prześwietlone czy nie. robiąc fotkę ustawiam to zawsze na zero. czy to spowoduje że zdjęcie będzie idealne ???

Member

teoretycznie powinno być:-) wg światłomierza aparatu ekspozycja jest poprawnie naświetlona a efekty musisz ocenić sam

Member

Miałem tak samo w cannonie. Ustawienie 0 to zdjęcia były przeważnie prześwietlone. Ustawiłem na -1 i jest lepiej. Z pomocą forumowiczów z fdv eksperymentuję i też się uczę.

Member

Raczej w zdecydowanej mniejszości wypadków światłomierz wskazuje idealnie, zawsze jest albo trochę niedoświetlone albo prześwietlone, więc bym się na tym nie opierał robiąc zdjęcia.

Member

ok czyli nie można zaufać skali ekspozycji. a jak w takim razie powinien wyglądać histogram dobrze wykonanego zdjęcia? czy w prawidłowo wykonanym zdjęciu skala nie powinna być największa na środku ??

Member
Nikon40 wrote:
czy w prawidłowo wykonanym zdjęciu skala nie powinna być największa na środku ??

Zgadza się. W telegraficznym skrócie “góra” ma być widoczna w centralnej części histogramu :-) Boki w miarę możliwości puste.

Member

pamietaj, że aparat to tylko maszyna a nasze oko jest zdecydowanie doskonalszym “urządzeniem”

Member
Michal_Kucyrka wrote:
Zgadza się. W telegraficznym skrócie “góra” ma być widoczna w centralnej części histogramu :-) Boki w miarę możliwości puste.

Oj nie czytało się Krajobrazów? ;)

Tam piszą, że najlepiej, żeby histogram był przesunięty w prawo, ale tak, żeby nie kleił się do prawej krawędzi. Czyli górka w prawo, bez odcięcia świateł.

Member

Zależy jaki efekt chce się uzyskać, osobiście bardzo żadko patrzę na histogram po wykonaniu zdjęcia.

Member

roccodaone a masz jakiegoś linka do artykułu o histogramie ???
to ciekawe z tą prawą stroną. Z chęcią przeczytałbym coś na ten temat

Member

Ja o tym wyczytałem w Krajobrazach. Szczerze mówiąc wcześniej się z tym nie spotkałem. O samym histogramie masz tutaj https://www.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=114

Była też cała dyskusja o tym na forum, ale niestety nie mogę znaleźć.

E. Tu poczytaj https://www.dfv.pl/forum/viewtopic.php?id=2118&p=1

Member

w każdej książce o ekspozycji znajdziesz o histogramach, poza tym drabinka w aparacie jak będzie na 0 wcale nie oznacza, ze ekspozycja jest ok – zależy to m.in. od sposobu pomiaru światła

Member

No właśnie. Histogram a nasze oko. Histogram to chyba auto. Olać to. Jak widzisz tak czujesz a jeżeli komuś się to nie podoba to niech spada. Tu oceny, tu światło, tu ekspozycja. Pikasso za życia też był dupkiem a Rubens zmarł w nędzy. Olać

Member
Nikon40 wrote:
roccodaone a masz jakiegoś linka do artykułu o histogramie ???
to ciekawe z tą prawą stroną. Z chęcią przeczytałbym coś na ten temat

Hi, nawet w czerwcowym DFV było coś, co można “ożenić” z tą prawą stroną histogramu. Strona 69- Perfekcyjne naświetlanie. Trzeba czytać ulubioną gazetkę :) Od deski do deski najlepiej, bo można się nie tylko dowiedzieć, że lepiej jak histogram leży bliżej prawej krawędzi, ale też zrozumieć dlaczego lepiej, żeby tak było.

Member

Witam! Podaję link, gdzie obrazowo podają jak aparat dokonuje pomiaru światła :http://fotopolis.pl/index.php?n=5388

Z zasady pomiar wg wbudowanego światłomierza uśrednia wszystko do 18% szrości i w ten sposób lekko fałszuje, gdyż biel wychodzi szaro i czerń również szaro. Dlatego trzeba wprowadzać korektę prześwietlenia w przypadku bieli o 1 do 1 1/3 przysłony a w przypadku czerni odwrotnie, niedoświetlamy o taką samą wartość. Oczywiście pomiaru trzeba dokonać punktowo, gdyż w innym przypadku procesor aparatu znowu uśredni wynik (:. Natomiast wykres histogramu może mieć różne kształty i tak jeśli fotografowana scena jest o dużej ilości ciemniejszych detali to tzw. górka będzie bliżej lewej krawędzi a jeśli przeważają jasne elementy to górka wypada bliżej prawej krawędzi. Sumarycznie obojętnie z jakim kształtem mamy do czynienia trzeba tak dobrać wartości ekspozycji aby prawa strona histogramu (obojętnie, czy górka wypadła zlewej czy z prawej strony) była jak najbliżej prawej krawędzi. Osobiście wykonuję mały trik zanim wprowadzę korektę : kieruję podświetlony punkt pomiarowy najpierw na najciemniejszy detal (zapamiętuję wartość ekspozycji) następnie kieruję punkt pomiarowy na najjaśniejszy element kadru (również zapamiętuję parametry) i uśredniam wartość uzyskując optymalną rozpiętość ekspozycji. Po wykonaniu zdjęcia patrzę na histogram i jeśli trzeba dokonuję kompensacji naświetlenia na plus lub minus. To mniej więcej wszystko ale trzeba samemu poeksperymentować i po nabraniu wprawy można szybko określić kiedy trzeba prześwietlić lub niedoświetlić i o ile działek przysłony lub zmiany czasu naświetlania jeśli nie chcemy zmieniać wartości przysłony chcąc zachować odpowiednią głębię ostrości. Pozdrawiam i życzę miłej zabawy z eksperymentowaniem :)

Member

Tutaj jeszcze jeden ciekawy link na powyższy temat: http://www.fotoporadnik.pl/funkcje-aparatu-histogram.html

i jeszcze jeden: http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Digital_Imaging/Histogram_01.htm

Pozdrawiam

Keymaster
paswal wrote:
No właśnie. Histogram a nasze oko. Histogram to chyba auto. Olać to. Jak widzisz tak czujesz

Jak widzisz, to ci się tylko wydaje :) Tam, gdzie dla ciebie jest dość jasno, dla aparatu będzie prześwietlone w piguły. Gdzie dla ciebie jest przyjemny półcień, dla aparatu będzie smolista czerń bez śladu szczegółów. Nie, histogram to nie żadne auto. To informacja, ile aparat widzi.

Quote:
a jeżeli komuś się to nie podoba to niech spada. Tu oceny, tu światło, tu ekspozycja. Pikasso za życia też był dupkiem a Rubens zmarł w nędzy. Olać

Lubię takie podejście.

Viewing 16 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.