Strona główna Fora Foto Sprzęt Skaner do zdjęć i klisz JAKI WYBRAĆ !!!

Skaner do zdjęć i klisz JAKI WYBRAĆ !!!

Sprzęt

Member

Szukam skanera do zdjęć i klisz i mam prośbe o wasze opinie jaki wybrać . Szukać jednego urządzenia czy dwoch oddzielnie do zdjęc oddzielnie do klisz . Czy jest jeden dobry do obu , ceny około 1000 lub do 2000 zł. Zdjęcia max 10×15 , klisze od przedwojny do dziś .

ach73@wp.pl

Keymaster

Procedura nieco uciążliwa, ale efekty lepsze niż z każdego skanera poniżej bębnowych, no i bez wątpienia taniej:
https://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=430

Member

Widziałem ten artykuł i niestety musze posłuzyć się skanerem – i pytanie jaki wybrać pozostaje nadal aktualne

Keymaster

Do negatywów i slajdów to np. jakiś Nikon Coolscan, ale to nie w tym budżecie. Przystawki skanujące do skanerów płaskich to raczej namiastka, choć jeśli chcesz skanować odbitki, to właśnie skaner płaski potrzebujesz, ale uzyskanie dobrych efektów nie będzie łatwe.

Member

Ja bym rozważył: EPSON Perfection 4490 Photo. Kosztuje jakieś 900zl i umożliwia skany filmów do średniego formatu włącznie. Ponieważ ostatnio bawię się od czasu do czasu w fotografowanie średnim formatem to aby się nie zrujnować na odbitkach przymierzam się właśnie do niego. Z opinii jakie udało mi się znaleźć na jego temat przeważają pozytywne. Oczywiście jakościowo na pewno nie jest taki jak dedykowane do filmów skanery Nikona ale te kosztują w tysiącach :]

A co do tego artykułu Piotrze to próbowałem tego i metoda ta nie wypaliła, ponieważ używałem lustrzanki Nikona :] i nie problemem było nieostrzenie na nieskończoność ale fakt, że nie mogłem tak oddalić aparatu od przystawki ze slajdem aby objąć całą klatkę. Używałem zarówno Pentacona 50mm jak i 58mm Heliosa. Ostatecznie jakoś oddaliłem ale całość była tak niestabilna (punkt ciężkości był daleko od statywu) że nie miało to w ogóle sensu. Chyba jak jakoś tam dobrze pamiętam aby wszystko było ok potrzebowałbym obiektywu o ogniskowej około 65-70mm a takich na M42 nie ma :/

Member

Bardzo ważne, by skaner miał możliwość własnej kalibracji (załączone testy IT8) Osobiście pracuję na skanerze Epson 4990 Photo – ceny nie pamiętam, kupowałem go już czas temu. Z jakości skanowania jestem bardzo zadowolony. Po kalibracji na wykresach pokazał niebywałe wyniki. Dodatkowym atutem jest oprogramowanie Silfer Fast, które dołączone jest do skanera. Tak na marginesie, ten program to jakby FF w śród matryc… ;) Do skanowania klisz ma tam przystawki, przy pewnej wprawie dasz radę ;)

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.