Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Słowa kluczowe zdjęć – jak dodać???

Słowa kluczowe zdjęć – jak dodać???

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam
Mam pytanie odnośnie słów kluczowych, po których można wyszukiwać zdjęcia.
Chciałbym dodać do zdjęć takie słowa klucze, ale w ten sposób aby różne programy to odczytywały. Znalazłem taką możliwość w różnych przeglądarkach, lecz słowa wpisane w jednej przeglądarce zdjęć nie są odczytywane w drugiej.

W jaki sposób dodać słowa kluczowe, aby różne przeglądarki graficzne, lub programy do archiwizacji mogły te słowa odczytywać?
Pozdrawiam
Paweł

Member

Obawiam się, że żądasz rzeczy niemożliwej.
Tak teoretycznie, to są dwa systemy metadanych zdjęcia: IPTC oraz EXIF. (No w sumie jeszcze trzeci: komentarz JPEG, ale to trudno nazwać pełnym systemem.) W obu jest miejsce na słowa kluczowe. Teoretycznie, to IPTC powinno służyć do tego, żeby zdjęcia najróżniejszych fotografów mogły być opisane w ten sam, czytelny dla wszystkich sposób. No i w zasadzie to robi. Kwestia tylko w tym, czy dany program obsługuje dany system. No i tu dochodzimy do sedna problemu. Niektóre programy korzystają z danych IPTC i edytują je – dodane przez nie do pliku słowa kluczowe prawie na pewno będą odczytywane przez inne programy tego typu. To jest na przykład IMatch. Z darmowych chyba PixVue, ale głowy w tej chwili nie dam, trzeba by sprawdzić.
Inne programy zapisują słowa kluczowe w swoim własnym systemie i / lub przechowują je w swojej własnej bazie danych. Niestety, robi tak znakomita większość programów. Dodane przez nie tagi nie będą kompatybilne z innymi. Niemożliwość polega na tym, że nie jesteś w stanie zmusić przeglądarek i programów archiwizujących do obsługi IPTC. Pewna szansa tkwi w wykorzystaniu komentarzy JPEG, bo większość przeglądarek je obsługuje, ale nie licz, że oznakowanie jakie w ten sposób wprowadzisz będzie uniwersalne.

Member

Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Pozdrawiam

Member

Ja ze swojej strony,niesmialo, proponuje sledzic postepy implementacji Fotera (http://www.fotofoter.org). Przypuszczam, ze wkrotce ( wkrotce – pewno po wakacjach ) pojawi sie odsluga IPTC w imporcie jaki i exporcie, sprawa ta od dawna tkwi mi w glowie, kumpel pisze juz odpowiednia biblioteke do obslugi tych pol (odczyt dziala juz bardzo dobrze) .. pozyjemy, zobaczymy
Pozdrawiam

Member

Dla zainteresowanych – najnowsza ( ciagle w rozwoju ) wersja Fotera 1.o. Troche sie zmienilo od poprzedniej wersji i w GUI i szybkosci importu. Zapraszam do ogladniecia i licze na komentarze, opisy błędów itd.

http://www.fotofoter.org

Pozdrawiam serdecznie

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.