Strona główna Fora Foto Sprzęt Sony Alpha 300

Sony Alpha 300

Sprzęt

Member

Mam pytanie do posiadaczy lustrzanek sony: Czy sony alpha 300 to dobry wybór. Chodzi mi o wytrzymałość korpusu, i jakość obiektywu kitowego. W wytrzymałości chodzi mi o to, by pod ciężarem dużego teleobiektywu korpus się nie złamał ;). A może macie jakieś inne propozycje co do lustrzanki?? A tak przy okazji: może ktoś by mi skomentował fotki w galerii ;) ??

Keymaster

Wszystkie lustrzanki mają stalowy (lepsze nawet magnezowy) szkielet, a plastik to jedynie okładzina. Potrzebujesz prasy hydraulicznej, żeby złamać korpus. Teoretycznie po zamocowaniu naprawdę ciężkiego teleobiektywu można wyrwać bagnet z korpusu, ale musiałbyś po przypięciu tego teleobiektywu trzymać całość tylko za korpus, tak aby ten teleobiektyw „wisiał” podparty tylko na mocowaniu do korpusu. Nie wiem, czy masz dość silne przedramiona do czegoś takiego :) Ponadto takie traktowanie nie miałoby nic wspólnego z normalnym używaniem aparatu. Jak masz cięższy obiektyw, to podtrzymujesz lewą ręką w środku ciężkości obiektywu i na lewej ręce spoczywa cały ciężar, a prawą, trzymającą korpus, jedynie korygujesz pozycję aparatu.
O lustrzankach dla początkujących, w tym i Sony A300, było ostatnio sporo na forum.
Komentując zdjęcia innych znacząco zwiększasz szansę, że ktoś skomentuje Twoje :)

Member

Dzięki Piotr za odpowiedź. Bo w necie czytałem, że a300 ma bagnet plastikowy i sie może złamać. A o a300 czytałem dużo na forum.

Keymaster

Jeśli powiesisz 5-kilowy obiektyw i będziesz trzymał tylko za korpus – bardzo możliwe, że wyrwiesz gniazdo. Tylko musiałbyś to zrobić specjalnie i złośliwie, bo jak masz 5-kilowy obiektyw, to trzymasz zawsze za obiektyw pod jego środkiem ciężkości. I na statywie też mocujesz obiektyw – wszystkie większe obiektywy mają pierścień, którym przykręcasz do statywu obiektyw, a aparat wówczas „wisi” za obiektywem. Ciężar samego aparatu z pewnościa nie wyrwie gniazda.

Member

Luckygrey nie wierz we wszystko to co piszą w necie.
Bagnet w lustrzankach składa się z kilku elementów,a w Sony tylko jeden z tych elementów jest z tworzywa.Przed tym elementem i za nim są części z metalu,więc raczej mało prawdopodobne aby pierścień z tworzywa mógł się złamac,jeśli opiera się o inny metalowy.
Opinie o możliwości uszkodzenia takiego bagnetu najczęściej szerzą zwolennicy konkurencyjnych systemów.
Faktem jest,że już Minolta stosowała taki sam bagnet w kilku lustrzankach,a jakoś nie słychac aby ktoś się skarżył na urwany lub uszkodzony bagnet.Nawet jakiś czas temu próbowałem szukac w necie chociaż jednego przypadku uszkodzenia bagnetu w lustrach Sonego lub Minolty.I znalazłem jedynie wyrwany cały bagnet z korpusu…..Nikona D80 :)

Member

mam sony alpha 350 i obiektyw sigma 105 macro czy pierscienie posrednie pomoga mi w jakosci zdjec macro?

Member

Pierścienie pośrednie na jakośc optyczną chyba nie wpływają,a jedynie oddalają obiektyw od korpusu,dzięki czemu zwiększa się powiększenie jakie daje obiektyw.
Chyba też zabierają trochę światła,co ma wpływ na czasy migawki.

Member

jaki sprzet poczebuje do takich zdjec
http://benas.atspace.com/images/max120.jpg
http://benas.atspace.com/images/max131.jpg

Member

Dokładnie to potrzebujesz Sony H5,konwerter makro Raynox DCR-250 i coś do zrobienia dyfuzora na lampę wbudowaną.Dokładnie takim sprzętem robi zdjęcia Benas,który jest autorem tego co w linkach podanych przez Ciebie.
Sam zobacz jego sprzęt – jak widac sprawdza się powiedzenie,że to nie aparat robi zdjęcia,a fotograf :)
Jeśli chcesz zobaczyc więcej zdjęc tego autora,to np. tutaj jest ich dużo.

Member

chcesz powiedziec ze sony alphom 350 i obiektywem sigma 105 f2.8 macro nie poszaleje za bardzo:D

Keymaster

Jak najbardziej poszalejesz, ale jak widzisz, wystarczy nawet znacznie słabszy i tańszy sprzęt, pod warunkiem wsparcia go odrobinką talentu :)

Member

A nie chce zaczynać nowego postu, więc zadam pytanie tu: czy jak chcę robić zdjęcia makro to jest sens podłączać do kita a300 konwerter Raynox DCR-250??

Member

Można zastosowac Raynoxa z kitem 18-70,ale chyba lepsze efekty uzyskasz z teleobiektywem,tzn. uzyskasz wtedy większe powiększenia.

Viewing 12 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.