Obróbka i archiwizacja zdjęć
Hello,
Ostatnio zabrałem się za zdjęcia wykonane w zeszłym roku, co by je obrobić na oryginałach (wcześniej zmniejszałem wymiary, co by się szybciej obrabiały, a i nie zamierzałem ich wywoływać. Po prostu były pod galerie internetowe).
W tym konkretnym przypadku chodzi mi o jedno.
Pierwotnie miało 4,04 MB; po obróbce 5,55. Zauważyłem jednak, że otwierając w XnView i zapisując ponownie (bez wprowadzania żadnych zmian), obraz traci na masie i spada do 2,15 MB. Z ciekawości to samo zdjęcie (5,55 MB) otworzyłem w PhotoScape i zapisując ponownie (bez wprowadzania zmian), obraz nawet nieco zyskuje, bo ma 5,73 MB.
A zaczęło się od tego, gdy chciałem zapisać zdjęcie pod nową nazwą, jednak widzę, że nawet bez tego jego masa spada.
Wiecie może czym to jest spowodowane? Może powód jest prosty, ale ja nie mam pojęcia jaki.
W programie (mowa o XnView) zaznaczona jest bezstratna. Zresztą jak zaznaczyłem “Stratna – wysoka jakość”, to nie ma żadnej różnicy.
Nie usuwa, choć jak zaznaczysz, to usunie. Noo różnica mniejsza jeśli patrzeć na ilość, to tylko 150 kB, ale w procentach, to 200. W moim przypadku różnica to 258%.
A XnView to mój ulubiony, od lat używany program do przeglądania moich wypocin i wprowadzania drobnych zmian.
Czyżby miał teraz służyć tylko do przeglądania?
Z definicji formatu jpeg jest zawsze stratny. Różnice wynikają z tego, że program zapisując jpega _zawsze_go_kompresuje_ ‘swoją’ implementacją algorytmu, ale tak, żeby był zgodny ze standartem. Stąd jeden doda, a drugi odejmie z rozmiaru, mimo że w nazwie jest ‘bezstratna’ kompresja.
Czyli co, lepiej zapisywać do png? Gdy przed chwilą zapisałem do png, to z 5,55 zrobiło się bagatela 15
Chodzi mi o sytuację, gdy chcemy zdjęcia zanieść do labu, bo do galerii internetowych i tak zmniejszamy do 500 kB.
Aha, mam na myśli w tym wypadku sytuację, gdy chcemy wywołać w większym formacie jak 15×10.
Hm, mam nienajnowszą wersję XnView (1.91 z 2007 r. – nie aktualizuję, bo raczej nie używam) i z ciekawości sprawdziłem na przykładowym zdjęciu 7 MPix (w formacie JPEG). Miał 3,2 MB, a po ponownym zapisaniu z kompresją najwyższej jakości ( nie ma kompresji JPEG bezstratnej) wielkość pliku WZROSŁA do 4,1 MB. Jeśli chcesz zachowywać obrobione fotki w bezstratnym formacie, to polecam format TIFF, który w wersji kompresji bezstratnej pozwala utrzymać “rozsądne” wielkości plików. Ponadto, format TIFF jest rozpoznawany przez większość programów, a także naświetlarki fotolabów.
Popieram.
- You must be logged in to reply to this topic.