Strona główna Fora Foto Sprzęt Średni format

Średni format

Sprzęt

Member

Witam, po dłuugiej nieobecności, wracam do Państwa z pytaniem, czy Pentacon Six jest odpowiednią kamerą do rozpoczęcia nowego etapu w fotografii, czym dla mnie jest właśnie średni format. Kolejnym pytaniem które mnie nurtuje jest kwota za jaką można go kupić, czy 250 zł za sam korpus (na giełdzie w Warszawie) to dobra cena i oczywiście na jakie rzeczy mam zwracać uwagę dokonując zakupu?

Member

W porównaniu z cyfrowym średnim formatem, jakikolwiek analogowy to zabawa za darmo. Jak już zajmować się średnim formatem to jak najbardziej może być. Należy tylko pamiętać, że z domyślnym kominkiem widzimy obraz odwrócony (bo po drodze jest tylko lustro odbijające obraz odwrócony przez obiektyw) co trochę utrudnia kadrowanie :) można za to dokupić do niego pryzmat, który odwraca obraz z powrotem. Aha i domyślnie nie ma pomiaru światła. Są też pryzmaty do niego ze światłomierzem.

250zł za korpus na giełdzie fotograficznej w Warszawie? Jeżeli to jakaś konkretna/prawdziwa oferta to jeżeli korpus jest w pełni sprawny to dobra oferta. Kiedyś nabyłem ten aparat na allegro i co prawda z obiektywem ale kosztował mnie ze 3 razy (nie pamiętam dokładnie) drożej.

Należy zwracać uwagę czy mechanika działa. Dodatkowo naczytałem się kiedyś o problemach tego aparatu a) z trzymaniem czasów migawki dla danego ustawienia oraz b) z naciągiem, który źle działał i klatki się potrafiły nałożyć na siebie – dlatego niektóre aparaty mają przerobiony naciąg tak, że płynnie się przesuwa film, co z jednej strony oczywiście daje możliwość uniknięcia problemu nakładania się klatek ale z drugiej jest pewne marnotractwo bo trudno zgadnąć o ile przesunąć film ręcznie aby naświetlone klatki były dokładnie obok siebie.

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.