Strona główna Fora Foto Technika fotografowania stabilizacja obrazu i statyw

stabilizacja obrazu i statyw

Technika fotografowania

Member

wszędzie czytam, że podczas robienia zdjęć ze statywu należy wyłączyć stabilizację obrazu? Mam sigme 18-200 z OS i właściwie nie zauważyłem różnicy bez czy “z”.

Keymaster

Idealnie stabilne obiektywy wyposażone w funkcję stabilizacji “nie mogą uwierzyć”, że są całkiem nieruchome i zaczynają same generować drobne poruszenia. Teoretycznie od pewnego czasu nowe generacje stablizacji powinny wykrywać statyw i się wyłączać, ale np. Canon 70-300 IS dalej “pływa” na statywie. Jeśli ta Sigma nie ma takich problemów, to pewnie skutecznie wykrywa statyw.

Member

z tego co wiem to właśnie nowe obiektywy już się domyślają (fajnie brzmi w odniesieniu do przedmiotu …) kiedy są na statywie, czy kiedy się nimi panoramuje. Ale jak to zazwyczaj bywa nie do konca, więc ja bym jednak wyłączał stabilizację, żeby uniknąć tego o czym Piotr mówi.

Member
piekarok wrote:
wszędzie czytam, że podczas robienia zdjęć ze statywu należy wyłączyć stabilizację obrazu? Mam sigme 18-200 z OS i właściwie nie zauważyłem różnicy bez czy “z”.

Stara szkoła (Piotr) mówi wyłączyć, bo nie wiadomo jak jest w konkretnym przypadku. Nowa szkoła (autofocus) mówi, że w niektórych przypadkach jest lepiej. Te niektóre przypadki to Sony Alfa 200, 300 i 350, które przy włączonym stabilizatorze lepiej niwelują skutki klapnięcia lustra. Te lustrzanki nie mają wstępnego podnoszenia lustra więc stabilizacja to jedyny sposób na zdjęcia ze statywu przy czasach 1/200-1/10 s. W pozostałych przypadkach proponuję stosować starą szkołę ;-))

Keymaster

Ano własnie, najlepiej sprawdzić: aparat na statyw, stabilizacja włączona, długa ogniskowa, wciskamy spust do połowy, łapiemy ostrość na cokolwiek i patrzymy w wizjer. Jeśli po 4-5 sekundach nadal nie ma efektu powolnego pływania obrazu, to znaczy, że stabilizacja wykryła statyw i nie psuje zdjęć.
Stabilizacja może się przydać także, jeśli jest statyw jest drugiej stabilności, przy silnym wietrze lub mało stabilnym podłożu. No i jak napisał Marcin – gdy nie ma możliwości wstępnego podniesienia lustra.
Przy okazji, najnowsza generacja stabilizacji w obiektywach Canona już wykrywa poprawnie statyw (24-105L).

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.