Strona główna Fora Foto Sprzęt Studyjne lampy błyskowe

Studyjne lampy błyskowe

Sprzęt

Member

Musze kupić lampy błyskowe do studia oraz resztę wyposażenia. Mogę na to przeznaczyć około 6500 zł. Wstępnie oglądałem lampy dwóch firm. Mianowicie:
-Menik oraz drugi producent
– Quantuum

Czy ktoś z was używał tych lamp i może coś o nich więcej powiedzieć.

Jakiś czas temu miałem okazję pracować na lampach firmy Profoto. Ale jak wiadomo to jest ekstra liga wśród lamp. Tak wiec nie mam żadnego porównania.

Docelowo chcę kupić 4 lampy. Dwie mocne np 800ws lub 1000wa i dwie słabsze np 400-500ws.
O takich rzeczach jak softy, okty, strumienice, garnki i beauty dish nie wspominam bo to oczywistość.

Dodam, że lampy które kupię mają służyć w studio oraz w razie potrzeby w innych miejscach, a nawet w plenerze.

Jestem raczej osobą z doświadczeniem w pracy studyjnej. Realizowałem nie jedną sesje. Jednak nadszedł czas na zrobienia własnego studio.

Member

Ja bym zaczał od poszukania akcesoriów i zobaczenia ile kasy zostanie Ci na lampy. Bo te akcesoria mogą okazać się bardzo drogie ;) A same lampy same z siebie średnio uzyteczne.

Member
SzymonD200 wrote:
Musze kupić lampy błyskowe do studia oraz resztę wyposażenia. Mogę na to przeznaczyć około 6500 zł. […]

Wybierasz się na targi do Łodzi? Chyba idealne miejsce na takie łowy. Będziesz mógł pogadać z Norbertem, który przerobił ze 3 tony lamp studyjnych, a później biegusiem lecieć do przedstawiciela firmy na targach i dowiedzieć się, co, ile i dlaczego tak drogo ;-))

Member
Mystik wrote:
Ja bym zaczał od poszukania akcesoriów i zobaczenia ile kasy zostanie Ci na lampy. Bo te akcesoria mogą okazać się bardzo drogie ;) A same lampy same z siebie średnio uzyteczne.

Właśnie sam się zdziwiłem bo te akcesoria wcale nie były takie drogie. Na przykład duża okta (120 lub 150 cm) kosztuje 220 zł. Beauty dish 70 cm z dyfuzorem i plastrem miodu koło 300zł, strumienica 60 zł. Tak więc ceny całkiem znośnie.

W innym sklepie jak robili mi wycenę sprzętu to w cenie 5800 zł był jeszcze stół bezcieniowy 120x200cm i wyzwalacz lamp Pocket Wizard Plus.

Member

Niby tak. Ale ty plaster tam dłuzszy softbox tutaj jeszcze jakiś ringflash by sie przydał tu blenda tu głupi stojak tu zarówka modelująca na zapas, WIATRAK (przydatna sprawa) i się zbieram. Mi jeszcze trochę brak sprzętu :D ale zakładam że po wakacjach się uzupełni luki.

A na sam poczatek proponowałbym kupić 3 lampy i ewentualnie zostawić sobie środki na jeszcze jedną :) (choć też zależy od studia i rodzaju zdjęć jakie będziesz robić)

Member

W planach mam zamiar kupić 4 lampy. Dwie mocniejsze na przykład 800 Ws lub 1000 Ws oraz dwie słabsze o mocy 300 Ws. Zdjęcia jakie będę wykonywać to główne sesje rodzinne, dziecięce, portrety. Może trochę mody, glamour. czasem może jakaś sesja produktowa na stole bezcieniowym.

Keymaster

Tymi lampami 1000 Ws to będziesz TIR-y i samoloty fotografował?

Member
Piotr wrote:
Tymi lampami 1000 Ws to będziesz TIR-y i samoloty fotografował?

To jakie by Pan Piotr sugerował kupić. Dodam, że nie wykluczam używania lamp po za studiem (plener, lub inne pomieszczenia).Planuje też używać jednej z lamp z w miarę dużym softboxem oktagonalnym o średnicy 120 cm. I właśnie tu się boję że przy słabszych lampach może zabraknąć mocy do tego softa.
Z jednej strony nie ma co przesadzać z mocą. Jednak boję się że może jej czasem zabraknąć. Mocną lampę zawsze można skręcić na minimum w razie potrzeby.

Dodam,że podczas studiów w Akademii Fotografii używałem lamp 1500 Ws i 750 Ws w studio o pow. około 35 mkw i nie narzekałem na nadmiar mocy.

jednak prosze o więcej porad gdyż jest to ważna dla mnie sprawa.

Keymaster

No właśnie pytanie, jak bardzo da się skręcić te lampy. Tanie chińczyki da się skręcić do 1/16 mocy, te lepsze do 1/32, a drogie i firmowe do 1/64, czyli regulujesz w zakresie od 4 do 6 EV. Zwróć na to uwagę, bo, owszem, dobra lampa 1000 Ws z regulację do 1/64 mocy da możliwość skręcenia do tej samej mocy, co lampa 250 Ws z regulacją do 1/16, ale jak ten 1000 Ws będzie miał zakres regulacji tylko do 1/16 mocy, to już zdjęć na przysłonie f/1.8 sobie nie porobisz, a nawet z f/2.8 możesz mieć duże problemy.

Member

dziękuję za podpowiedz. Właśnie sprawdziłem. Ta lampy, które planuję kupić można regulować w zakresie od pełnej mocy 1/1 do 1/32.
Jak wiadomo nie ma co przesadzać, Jednak chcę kupić taki zestaw, który da się wykorzystać w wielu sytuacjach.

Member

Właśnie jestem p konsultacji z przedstawicielem Quantuum. Doradzili mi następująco: aby kupić 3 lampy po 600 Ws i jedną 300Ws lub 2×600 Ws i 2×300 Ws

Jednaj dalsze porady i sugestie mile widziane.
Pozdrawiam

Member

a może lepiej kupić najpierw jedną 300 Ws i sprawdzić we własnym studio, choćby na koledze, jakich energii i przesłon używasz zakładając różne modyfikatory? Dokupić armatę zdążysz, tylko zobacz czy wykorzystasz ją :)

Viewing 11 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.