Strona główna Fora Foto Uwagi do serwisu www.dfv.pl SUPER pomysł z cyfrową ciemnią…

SUPER pomysł z cyfrową ciemnią…

Uwagi do serwisu www.dfv.pl

Member

Witam,
gratuluję pomysłu z cyfrową ciemnią. Zamieszczanie krótkich filmików to strzał w 10 dla początkujących fotoamatorów i nie tylko. Czytanie opisów porad, kursów PShopa nie do końca wyjaśnia używanie skomplikowanych narzędzi czy przedzieranie się przez gąszcz funkcji… Ja wcześniej korzystałem z innych małych prostych programików, kilkukrotna próba przesiadki na Photoshopa nie powiodła się zrażałem się ilością rozbudowanych funkcji, ale odkąd zaczęliście zamieszczać filmiki zacząłem ostro ćwiczyć i nie mogę się doczekać się zamieczszenia nowych…

Keymaster

Cieszę się, że materiały się przydają.

andrzej816 wrote:
nie mogę się doczekać się zamieczszenia nowych…

Proszę bardzo – w Cyfrowej ciemni jest film o symulowaniu słynnego slajdu Velvia, czyli poprawa kolorów za pomocą miksera kanałów.

Member

Super, właśnie obejrzałem i teraz pilnie ćwiczę… Jesteście super!!! tak trzymać !!!

Member

Filmiki szkoleniowe to również dla mnie nieoceniona pomoc. Niestety filmik dotyczący skalowania w Photoshopie na płycie, którą otrzymałam z ostatnim magazynem, zawiesza się po odtworzeniu ok. 1/3. Dlatego mam ogromną prośbę, aby zamiścić go także w “Cyfrowej ciemni”. Wielkie dzięki dla pani Ewy i za filmy szkoleniowe i za konstruktywną krytykę i porady w galerii.

Member

Też mam problem z tym filmikiem, ale poradziłem sobie. Po uruchomieniu trzeba zatrzymać projekcję i ręcznie przesunąć suwak za krytyczne miejsce, pojedzie do końca (prawie).
Niemniej jednak mam pytanie, czy na którymś etapie nie trzeba ostrzyć? Zetknąłem się też z poglądem, że zmiejszać trzeba stopniowo i za każdym razem lekko ostrzyć! Przykładowe operacje są z tiffem, jeżeli mam plik jpg to wiem jak zmniejszyć, ale jak obniżyć wagę? Przepraszam za tyle pytań jednocześnie, następnym razem się poprawię.

Member

Próbowałam tak jak napisał Sewo – nic z tego.

Member

Rozumiem, że oba pytania dotyczą Photoshopa. Przykro mi, że film się zacina… u mnie chodził… To już kolejny który trzeba będzie poprawiać, coś z tą techniką nam nie wychodzi. Ale do rzeczy i po kolei.

Co do ostrzenia: zasadniczo przydaje się, ale tym razem nie. To zależy od metody skalowania Jeśli ustawi się metodę skalowania na Bicubic sharper (Dwusześcienna ostrzejsza), PS sam lekko wyostrza po przeskalowaniu i to jest w zupełności wystarczające. Kolejne ostrzenie nie pomoże, najwyżej artefaktów dorobi.
Pogląd o stopniowym zmniejszaniu pokutuje po sieci, niestety. Też kiedyś słyszałam że daje super efekty i postanowiłam tak suuuper zmniejszyć zdjęcie wnętrza barokowego kościoła. Te wszystkie rzeźby, detale, złocenia na pewno są warte starannego zmniejszania, w krokach co 10%. Ale fantastyczna kaszana wyszła! Jedna biało-złota kaszka. Program przy każdym zmniejszaniu przelicza piksele na nowo, a każde wyostrzanie (to jest zwykłe USM, nie żadne magiczne cuda) dodaje trochę nowych artefaktów. W kolejnym zmniejszaniu program nie wie, czy te dodane w ostrzeniu szczegóły są istotne czy nie. Więc stara się zachować wszystkie równo – te prawdziwe i te dodane od siebie. Oczywiście że się wszystkie nie zmieszczą na mniejszej rozdzielczości, więc powstają przekłamania. Skalowanie psuje szczegóły, a wielokrotne ostrzenie dodaje artefakty na gładkich powierzchniach. Im większa różnica rozdzielczości między początkowym a końcowym obrazkiem, tym większa kaszana.
Co do obniżania wagi, to przy rozdzielczości takiej, żeby się dobrze oglądało na ekranie (czyli dłuższy bok nie więcej niż 1024) jpeg nie powinien być większy niż przepisowe 512k. Photoshop przy zapisywaniu w formacie jpeg pyta, w jakiej jakości ma być plik. Wartość 8 (max jest 12) do internetu w zupełności wystarczy. Im niższa ta wartość, tym mniejszy plik, ale większe szanse na artefakty jpegowe. Jeśli komuś zależy na maksymalnym odchudzeniu, powinien obniżać wartość po jednym i przy włączonym podglądzie patrzeć, czy mu się dziwne rzeczy z obrazkiem nie robią. Poniżej 5 w każdym razie schodzić nie należy, bo już przestaje być cokolwiek widać.

Member

Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź. Może mogłaby Pani napisać więcej – w miesięczniku – o takich internetowych mitach odnośnie ostrzenia, np. o przejściu do trybu LAB, wyostrzeniu i powrocie do RGB (Kelby), jak ostrzyć tiffy, czy tak samo jak jpgi. Jestem spragniony informacji a spotkanie z waszym czasposismem to jak dojście do oazy z żywą wodą.

Member

Dziękuję za miłe słowa.
Na jedno z tych pytań można odpowiedzieć krótko: tak, tify się ostrzy tak samo jak jpegi.
A co do Kelby’ego, to ogólnie rzecz biorąc nie mam do niego zaufania i uważam, że uprawia szamaństwo a nie edycję. Ale zaklęcie z LAB-em mu akurat wyszło (BTW nie wymyślił go sam). Rzeczywiście, wyostrzenie samego kanału L (czyli jasności) w trybie LAB daje w niektórych przypadkach o wiele lepsze efekty niż normalne wyostrzanie w RGB. Dzieje się tak przy zdjęciach mało czystych (powstają szare plamki zamiast kolorowych, więc nie rzucają się tak bardzo w oczy) lub takich, gdzie są kolorowe krawędzie, a z jakichś powodów potrzebujemy mocno wyostrzyć. Paint Shop Pro od kilku wersji ma w oknie USM takie pole “Luminance only”, które pozwala wyostrzać sam kanał L bez kombinacji ze zmianą trybów. W Photoshopie jeszcze na to nie wpadli, ale wszystko przed nami.
Natomiast to co Kelby proponuje w najnowszych książkach, czyli żeby ostrzyć na kanale L, ale najpierw zaznaczyć obszary przez ctrl+Alt+1 bodajże, to już czysta magia. Czasem pomaga, czasem szkodzi, a nigdy z góry nie wiadomo, kóry efekt da tym razem.

Member

Chyba będę musiał wyhamować, bo inaczej forum zamieni się w dialog, więc tylko króciutko, podzielam Pani poglądy na temat Kelby’ego, zdjęcia obrabiam właśnie w PSP, przypadkowo właśnie dziś kupiłem wersję X2. I zawsze zastanawiałem się nad tym polem Luminance only – teraz już wiem. Dziękuję.
Druga opcja nad którą się zastanawiam to Clarify – ??? Efekt bardzo ciekawy, ale na czym on polega???
PS. Mój problem polega na tym, że pracuję z PSP X ale z powiodu braku literatury czytam o Photoshopie, łącznie z Kelby’m i oglądaniem Państwa filmików, po czym przekładam to na interface PSP.

Member

No ja też prywatnie używam PSPX :)
Ostrzegam, że w PSP X2 zupełnie zepsuli krzywe i nie nadają się one teraz do użytku. I dlatego ja zostaję przy X.
Clarify wzmacnia kontrast miejscowy, czyli trochę tak jak w filmie “Poprawa kontrastu przez wyostrzanie” robi się z filtrem USM, tylko delikatniej. Ogólnie bardzo przydatne szczególnie przy zdjęciach, gdzie jest dużo szczegółów do wyciągnięcia i mały kontrast.

Member

Dopiero teraz miałem czas na to, aby sprawdzić, faktycznie zepsuli krzywe. Czym się kierowali, trudno powiedzieć. Myślałem że będzie jakaś poprawka, ale na razie cisza. Ale pudełko ładne, i grafitowe tło też. Pewnie w X3 to naprawią. Kanadyjczycy to dziwni ludzie.

Member

Obawiam się, że “its not a bug, its a feature”. Nie naprawią, chyba że im ludzie jakąś bumbę wyślą. Im się wydaje, że tak jest dobrze. Dodali wyświetlanie histogramu na wykresie przecież i takie śliczne przyciski jak w PSie są…
W PSP XI ten numer już też był i dlatego straciłam nadzieję.
Żeby było śmieszniej, aż do PSP9 niemal taka sama funkcjonalność (czyli przyciski pipetowe z możliwością przypisywania kolorów) była w osobnym narzędziu, które Corel skasował w X, razem z balansem RGB i bardzo fajnym balansem bieli w kelwinach. A teraz dodali je do krzywych, jednocześnie usuwając prawdziwą funkcjonalnść krzywych. Ja zupełnie nie rozumiem, dlaczego w ogóle firma w nowej wersji programu _usuwa_ narzędzia z programu. W dodatku sprawnie działające i przydatne.

Member

Jak się tak nad tym zastanawiam, to dochodzę do wniosku że “features” uciekają do Czech. W Polsce jest tylko Zoner 8, tu już mamy Zonera 10, posiadającego większość funkcji, które stracił PSP!!!!! Plus ciekawy HDR, wykonywany z jednego RAWa, użytkownik tylko sam ustawia rozpiętość korekcji. Wracając do tematu, usuwanie narzędzi może być realizacją powiedzenia mówiącego że każda zmiana jest na gorsze, tylko nie wszyscy się od razu połapią. Najlepiej było za Franciszka Józefa.

Member
sewo wrote:
usuwanie narzędzi może być realizacją powiedzenia mówiącego że każda zmiana jest na gorsze, tylko nie wszyscy się od razu połapią. Najlepiej było za Franciszka Józefa.

Oj święte słowa! I firmy się nawzajem nie podkupywały za Franciszka Józefa ;)
Zoner 10 ma w Polsce też niedługo być, tylko pewnie jeszcze go tłumaczą. Swego czasu (była to bodaj wersja 6 czy 7) pozytywnie mnie zaskoczył ilością i jakością funkcji. Nie słyszałam legend o wspaniałych czeskich programistach, a tu coś takiego. Oby nikt nie wykupił Zonera!

Member

Legend o programistach nie trzeba, lepsze są wyniki. Trzy anytwirusy z pierwszej dziesiątki są z Czech, konkretnie z Brna, Avast, AVG i NOD. AVG teraz kupił konkurenta, Exploit Prevention Labs z USA, więc kierunek ekspansji jest odwrotny.
Z kolei Zoner też ma filie w USA i Japonii, tam dystrybuuje 9 a na nas w Czechach testuje 10. Lubię ten program, jest szybki i ma kilka rzeczy, które zawstydzają gigantów, na przykład cropa z integrowanym trójpodziałem lub złotym podziałem. Wiem że to trochę nie na temat, ale chyba wybaczycie mi małą dozę szowinizmu.

Member

jak sie robi takie filmiki z PS’a? bo chyba nie za pomocą kamery ustawionej przed monitorem? :D
czy mozna jakos przekazac administracji wlasny filmik? być może mógłbym dodać parę rozwiązań pomocnych dla innych użytkowników

Member
Skagen wrote:
jak sie robi takie filmiki z PS’a? bo chyba nie za pomocą kamery ustawionej przed monitorem? :D
czy mozna jakos przekazac administracji wlasny filmik? być może mógłbym dodać parę rozwiązań pomocnych dla innych użytkowników

Używamy do tego programu BB FlashBack (http://www.bbsoftware.co.uk/BBFlashBack.aspx). Wersja demonstracyjna wystarczy do wrzucenia propozycji. Proszę o kontakt na adres m.bojko(malpa)dfv.pl w celu dogrania szczegółów.

Member

ok, dzieki
zastanowie sie co moglym przygotowac jak czas pozwoli i sie odezwe
pozdrawiam

Member
Piotr wrote:
Cieszę się, że materiały się przydają.
Proszę bardzo – w Cyfrowej ciemni jest film o symulowaniu słynnego slajdu Velvia, czyli poprawa kolorów za pomocą miksera kanałów.

witam,
probowalem wykonac manewr w Gimpie… i nie bardzo sie udalo, to znaczy, efekt byl marny – zdjecie ewidentnie popsute…

czy w Gimpie nie da si etego zrobic?

Jan
http://www.mejling.pl

Member

hmm, na moim GIMPie działa. To jest taki sam algorytm jak w PS i daje taki sam efekt. Powody problemów mogę sobie wyobrazić dwa:
– zaznacz pole “Zachowaj luminancję” – przy niektórych zdjeciach to może mieć znaczenie
– oryginalny obrazek już ma bardzo jaskrawe kolory, wtedy mikser zgrabnie usuwa szczegóły, pozostawiając tylko jednorodne, jaskrawe plamy. Dlatego jaskrawych kwiatów czy np. czerwonych bluzek nie należy traktować tą metodą.
Jeśli dalej nie wiesz co jest nie tak, zamieść to zdjęcie.

Member

ok, chyba to zle robie, tzn. uzywam nie tego naredzia co potrzeba.
W gimpie nie widze miksera (takiego jak na filmie z PhotoShopa), wiec probowalem w balansie kolorow… to tam?
nie ma tam kanalow: Red, Blue i Green, lecz srednie tony, cienie i janosci…
Gdzie wiec tego szukac?

Jan
http://www.mejling.pl

Member

Kolory | Składowe | Mikser kanałów – tam jest w najnowszym Gimpie, wcześniej to menu wyglądało inaczej, ale nazwa jest taka sama.

balans RGB to faktycznie całkiem co innego.

Member

:) dzieki

działa jak trzeba

Jan
http://www.mejling.pl

Member
Ewa wrote:
No ja też prywatnie używam PSPX :)
Ostrzegam, że w PSP X2 zupełnie zepsuli krzywe i nie nadają się one teraz do użytku. I dlatego ja zostaję przy X.

Dopiero teraz dotarł do mnie numer 02/2008. Najbardziej zaciekawił mnie artykuł o Adobe Elements, szczególnie informacja o pluginie – wtyczce Smart Curves autorstwa Aloisa Zingla z Austrii. Dlaczego piszę o tym w tym wątku – otóż zainstalowałem ją w Corelu PSP X2 i działa, dzięki czemu problem z zepsutymi krzywymi został rozwiązany. Wtyczka działa z całym szeregiem innych programów, od Zonera po Irfana.
Najnowszy numer DFV bardzo mi się podoba, szczególnie test plecaków. Pozdrowienia dla redakcji.

Member

W imieniu redakcji dziękuję za pozdrowienia :)
A w imieniu całej reszty użytkowników za sprawdzenie działania Smart Curves z innymi programami. Super, że znalazła się rada i na Corela.

Member

Witam
Dlaczego zmienili Państwo sposób prezentacji filmów na stronie www?
Często powtarzałem fragmenty filmów, teraz nie ma takiej możliwości (brak suwaczka). Można go odsłuchać i obejrzeć jeszcze raz w całości, co mnie trochę irytuje.
Pozdrowienia

Keymaster

To nie jest celowa zmiana tylko błąd, który pojawił się przy tworzeniu nowe interfejsu dla filmów.

Viewing 27 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.