Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Szukam programu do katalogowania zdjęć pod Linuxem

Szukam programu do katalogowania zdjęć pod Linuxem

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam Wszystkich,

od jakiegoś czasu próbuje wygrzebać jakiś fajny program do katalogowania zdjęć pod Linuxa (program nie musi być darmowy – ważne, żeby nie kosztował tyle co Adobe LR) – niestety z marnym skutkiem.

Czego oczekuje od oprogramowania:

– stworzenia biblioteki/katalogu w każdym razie obiektu, do którego zostaną zaczytane miniaturki plus dane EXIF i dane będą dostępne mimo braku dostępu do źródła;
– zaczytanie drzewa katalogów z fotami;
– tworzenie wirtualnych albumów;

Uogólniając – prosty jak Picassa z możliwością przeglądania metadanych zdjęcia i “pamięcią” tego co już zaczytał do swojej bazy.

Problem z programikami, które testowałem jest taki, że po odłączeniu dysku ze zdjęciami programy “gubią” to co zaczytywały przez godzinę, biblioteki, albumy… po ponownym podłączeniu dysku … zaczytują wszystko raz jeszcze.

Mam nadzieje, że za bardzo nie zamieszałem ;-)

Member

Sprawdź przede wszystkim program o nazwie digiKam, podobno jest znacznie lepszy, niż Picasa. Swoją drogą, o ile wiem, istnieje też wersja Picasy pod Linuksa. Trzecia ewentualność to F-Spot, ale zdecydowanie trzecia.

O tym digiKamie słyszałem wiele dobrego, mam kolegę, który głównie z tego względu używa Linuksa do zarządzania zdjęciami (a nawet do wywoływania rawów). Sam używam tradycyjnych “okienek”, więc tylko powtarzam Ci to, co słyszałem.

Member

polecam digikam. Nie wiem czy znajdziesz coś lepszego.

Member

Dzięki za informacje. Znam te programy ale niestety nie mają “przetrzymywania” danych tak jak LR.
Nic to w takim razie będę musiał zmienić podejście i trzymać foty na kompie a na zewnętrznym dysku będzie backup.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.