Strona główna Fora Foto Sprzęt Tablet – uszkodzona powierzchnia

Tablet – uszkodzona powierzchnia

Sprzęt

Member

Witam.

Chciałem zapytać bardziej doświadczonych użytkowników tabletu, czy kiedykolwiek spotkali się z problemem podobnym do mojego. Chodzi o uszkodzoną powierzchnię tabletu bamboo 3 P&T.
Poniżej zamieszczam linki do zdjęć z prośbą o informację, czy mieliście podobny przypadek, czy ta powierzchnia jest w moim przypadku źle nałożona? Kontaktowałem się z firmą, która serwisuje tablety wacom, oni zwrócili się bezpośrednio do producenta i odpowiedź dostałem taką, że nie podlega to gwarancji. Sugerują się tym, że rysik jest starty na ostro i to rysuje powierzchnię, tylko samo przez się mówi, że skoro rysik jest stary jedną stroną, tzn że tylko pod jednym kątem pracuję i to jest oczywiste!! Jaki sens mając przyciski pod kciukiem jest obracać pióro i rysować ostrą krawędzią po tablecie?
Pod koniec października minie 2 lata od zakupu, w tym czasie tablet mógł obrobić ok.300-400 zdj max.

http://yassu.strefa.pl/Tablet/DSC_2192aaa.jpg
http://yassu.strefa.pl/Tablet/DSC_2193aaa.jpg
http://yassu.strefa.pl/Tablet/DSC_2194aaa.jpg
http://yassu.strefa.pl/Tablet/DSC_2196aaa.jpg

Z góry dziękuję za informację.

Member

ja mam tablet wacom bamboo i pomimo już pracy na nim (6 lat) prawie nie widać śladów na powierzchni ( a trochę tych fot obrabiam) jedyne ślady pracy widać na startym rysiku, ale to naturalne.
Strasznie zjechana ta Twoja powierzchnia.

Member
fotoamator wrote:
ja mam tablet wacom bamboo i pomimo już pracy na nim (6 lat) prawie nie widać śladów na powierzchni ( a trochę tych fot obrabiam) jedyne ślady pracy widać na startym rysiku, ale to naturalne.
Strasznie zjechana ta Twoja powierzchnia.

mogę się podpisać pod wypowiedzią kolegi – czyli u mnie: “prawie nie widać śladów na powierzchni ( a trochę tych fot obrabiam) jedyne ślady pracy widać na startym rysiku, ale to naturalne”

pisząc więcej uraziłbym autora wątku a tego bym nie chciał

Member

Panowie, czy Wasza końcówka rysika też jest starta pod jednym kątem?

Member
Yassu wrote:
Panowie, czy Wasza końcówka rysika też jest starta pod jednym kątem?

dokładnie tak samo się ściera

Member

Waszym zdaniem reklamacja powinna być uwzględniona przez sklep/serwis/producenta?

Member
Yassu wrote:
Waszym zdaniem reklamacja powinna być uwzględniona przez sklep/serwis/producenta?

drążysz ^^ więc napiszę więcej…

mój tablet pomimo intensywnego używania posiada jedynie bardziej wytartą powierzchnię roboczą
i to bardziej w sposób wygłaskania (tak jak wyślizgane miejsca na kierownicy po kilku latach w samochodzie)
wacom intuos4 + piórko ze standardowymi (fabrycznymi rysikami), które się ścierają

BTW – najbliższa analogia to zakup niefirmowych klocków hamulcowych do markowego auta – są dużo “trwalsze” od fabrycznych z małym ale, że w końcówce ich użytkowania są również do wymiany tarcze hamulcowe (lub bębny), bo materiał ścierny był nieco inny niż w oryginalnych…

Member

AC – ale ja mam oryginalne rysiki i jest to pierwszy rysik, który był włożony do pióra :)

Member
Yassu wrote:
AC – ale ja mam oryginalne rysiki i jest to pierwszy rysik, który był włożony do pióra :)

coś jest nie tak, przerobiłem już kilka rysików, ale ścierały się podobnie

nie bardzo rozumiem dlaczego jest tylko jedno ostro wytarte miejsce na tablecie (a raczej, że w ogóle tam jest) / a zarysowania – to nie za duża siła nacisku na piórko?

no i ja biegam z rysikiem po całej powierzchni

ps.
nie jestem specjalistą w zakresie tabletów i ich użytkowania – poczekałbym na info kogoś następnego w temacie wątku
ps2. mój tablet przebił więcej zdjęć z pewnością

Member

AC – nie naciskam piórem mocno, raczej normalnie, jak chciałem zrobić szerszą kreskę to nie przyciskałem mocniej pióro, tylko zwiększałem wielkość pędzla. Ostrą krawędzią też nie jeździłem po tablecie, bo byłem świadom tego, że może uszkodzić powierzchnię. Obrabiam zdjęcia na dużym powiększeniu, dlatego głównie działa tablet w centralnej części, ale to nie powinien być powód tego, że się starła tak powierzchnia. Poza tym, tak na chłopski rozum, skoro rysik zjechał się pod kątem to pracuje po tablecie jedną większą powierzchnią, więc tym bardziej nie powinno się takie coś wydarzyć.
Czekam aż ktoś jeszcze napisze coś w tym temacie, może “szefostwo” coś doradzi? ;)

Member

Mnie to wygląda jakby rysik był ostry, jak nóż. Normalny rysik, nawet ten z tych bardziej szorstkich, nie ma prawa mieć tak ostrych krawędzi. Jesteś pewny że to oryginalny rysik? Mój tablet jest taki trochę powycierany “w kreski” ale nie takie głębokie.
A rysik daje się od czasu do czasu obrócić, mój dzięki temu nie ma szpica.
Można też wymienić folię. No i może ten rysik jest jakiś felerny? Jakieś grubsze ziarno się w nim znalazło, które zamiast się grzecznie zetrzeć, rysuje powierzchnię? Rysik jest czarny – zgaduję, że szorstki. Może zmień na biały, gładki.

Member

Rysik jest oryginalny z zestawu, przynajmniej ja nic z nim nie robiłem, nawet nigdy nie próbowałem wymieniać na inny, to mój pierwszy tablet, więc nie wiedziałem, że następuje takie zużycie rysika.
Ewa – Twoim zdaniem producent/serwis/sklep powinien przyjąć urządzenie w ramach reklamacji?

Member

@Yassu

Mówiąc krótko i dosadnie,
wyrypałeś dziurę na niewielkim obszarze powierzchni tabletu (obrabiałeś jedno jedyne zdjęcie czy co!?),
na reszcie powierzchni nie widać rys a tylko normalne ślady rysika,
żadna w tym wina producenta sprzętu.

Member

Uszkodzenie ewidentnie mechaniczne, wynikające z nietypowego użytkowania? Nie sądzę żeby była szansa na reklamację.

Member

pixelmanna – możesz mi powiedzieć w takim razie dlaczego tylko na środku się zużyła powierzchnia? Kiepska powierzchnia, skoro jeden rysik dał radę powierzchni to co powiedzieć o drugim, trzecim rysiku? Jeśli użytkuję pióro praktycznie w jednej pozycji, pod jednym kątem? Dla mnie to dziwne zużycie to raz, a dwa nie widzę sensu katować sobie powierzchnię, jeśli może być negatywna odpowiedź serwisu.

Member

Może dlatego, że została wstępnie zarysowana kluczami, monetą, bransoletką, zegarkiem, klamrą od torby, spinką od mankietu, pilniczkiem…
… a może dlatego, że coś na nią kapnęło taki np. zmywacz do paznokci, domestos lub coś takiego!?

Gdyby reklamacja nastąpiła przy pojawianiu się pierwszych rys w tym małym obszarze – wtedy powinna zostać uznana – wada fabryczna powierzchni.
Ale w stanie w jakim mamy ją na podlinkowanych zdjęciach jest o tysiące rys za późno.

Możesz oddać próbki materiału z plamy i innych miejsc do analizy specjalistom od tworzyw sztucznych i budowy pojemnościowych “ekranów dotykowych” żeby porównali czy są takie same :-)

Na piórko już też zwalić winy się nie da – rypałeś i rypałeś w jednym miejscu (tak to wygląda) – co było na zdjęciu? ;-P

Member

Pixelmanna – nic z powyższych rzeczy nie nastąpiło, czyli nie było zarysowania kluczami, nic nie kapnęło etc. O tablet, jak zresztą o wszystko dbam i tutaj powierzchnia była tylko przecierana wilgotną ściereczką z kurzu i to zawsze przed pracą. Dodam, że wcześniej mnie to nie denerwowało, ponieważ tablet pracował normalnie, tylko teraz na przejściach dobra/zła powierzchnia następuje przerywanie pracy pomimo, że jest styk i to jest drażniące, dlatego wcześniej nie myślałem o reklamacji (jako laik, nawet nie wiedziałem, że takie coś nie powinno mieć miejsca).
Zdjęcia jak zdjęcia, zawsze robię na dużym powiększeniu, więc automatycznie obszar pracy zawęża się do części środkowej, ale tak jak mówię, mój znajomy ma najtańszy tablet bamboo 2 za ~200zł i przerobił już jak z nim ostatnio rozmawiałem to mówił, że spokojnie ok.7tys zdjęć i u niego powierzchnia jest tylko delikatnie zarysowana.

Member

@Yassu

Po prostu o wiele za późno zabrałeś się o myśleniu o reklamacji – czy to tabletu czy to piórka (gdyby wadliwe było piórko tablet byłby “cały” porysowany).
Był na to czas gdy zarys tej plamy zaczął się wyłaniać.
Było minęło. Niestety.

Viewing 17 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.