Strona główna Fora Foto Sprzęt Tablet

Tablet

Sprzęt

Member

Proszę o rade w wyborze Tabletu. Przedział cenowy do ~400 pln.
Zastanawiam się nad tabletami Wacom. (graphire4, Bamboo – czy wielkie są różnice między tymi dwoma ??? )
Chodzi głównie o obróbkę zdjęć.
Czy te tablety nadają się do takich zadań czy dopiero sprzęt kilka razy droższy ???

Member

Mam Wacoma Intuous A5, miałam też okazję pracować na graphire A6. Między tymi modelami różnica (jesli chodzi o obróbkę zdjęć, o cadach nie mówię) jest minimalna. Intuous ma bardziej ergonomicznie rozmieszczone przyciski, ale nie wiem czy za to warto dopłacać. Graphire było całkiem OK jeśli chodzi o działanie piórka, jest wygodne i solidne. Modelu bamboo nie miałam okazji macać, ale jak widzę na stronie te małe okrągłe przyciski u góry, to nie wydaje mi się to wygodne. Graphire ma duże płaskie przyciski, które można łatwo złapać nawet kciukiem. Z bamboo w grę wchodzi tylko wersja fun.
W wyborze tabletu ważna jest firma (znaczy: powinien to być Wacom albo Wacom, żadne tam Pentagramy) i wielkość. Dla mnie A5 jest w sam raz, A6 było trochę małe. Może to być kwestia przyzwyczajenia. Chodzi o to, że ekran jest zawsze rzutowany na tablet, niezależnie od jego wielkości. Więc krótkie pociągnięcie pióra na małym tablecie daje dłuższą kreskę na ekranie. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do drobnych ruchów myszką, A6 może mu wystarczać. Wydaje mi się jednak, że A5 daje lepszą precyzję kontroli. I nie jest to kwestia rozdzielczości czy czułości samego tabletu, tylko precyzji ruchów ręki.
Funkcjonalność Graphire i bamboo będzie prawdopodobnie podobna, różnica może być w wygodzie. Radziłabym pójść do jakiegoś sklepu i obejrzeć: prawą ręką machać piórkiem po ekranie, a lewą spróbować w tym czasie wciskać przyciski.

Member

Obecnie posiadam Wacom Volito 2 (albo jakoś tak) i jestem bardzo zadowolony. Jakieś 2 miesiące temu był w Vobisie w promocji za 230zł… gorąco go polecam. Plusem tego tabletu jest to, że piórko działa bez zasilania!!!

Member

Piórko bez zasilania to faktycznie fajna rzecz. Wszystkie Wacomy tak mają na szczęście (w przeciwieństwie do Pentagramów). Trzeba raczej zwrócić uwagę, żeby tablet był przeznaczony do rysowania / obróbki graficznej. Te najprostsze są do biur – służą raczej do podpisywania się i robienia notatek. W związku z tym sterowanie grubością i kształtem kreski poprzez piórko może być (i prawie na pewno jest) ograniczone, a w obróbce foto to jest najważniejsze.
A ta promocja to chyba była tak naprawdę wyprzedaż. Wacom już nie prowadzi linii Volito. Zdaje się, że Bamboo ma ją zastępować.

Member
Ewa wrote:
Mam Wacoma Intuous A5, …
Dla mnie A5 jest w sam raz, A6 było trochę małe. ….. Chodzi o to, że ekran jest zawsze rzutowany na tablet, niezależnie od jego wielkości.

na jakim monitorze Pani pracuje?
ja pracuje na 27” i stoje przed wyborem Wacoma wielkosc S czy M? bo A4 to chyba przesada?
grafikiem nie jestem, chce go uzywac do edycji foto

po zapoznaniu sie z prezentacja tabletu S chyba decyzja pada na M
http://www.youtube.com/watch?v=yrluTOhZ6AM

Member

Ja mam monitor 24 cale. Ważniejsze jest chyba przyzwyczajenie ręki niż sama wielkość monitora. Też uważam, że rozmiar M jest w sam raz dla „myszowców”. Dla analogowych malarzy ;) przyzwyczajonych do zamalowywania dużych płócien pewnie byłby za mały. Z kolei dla kogoś, kto zwykle przemieszcza kursor ruchami samej tylko dłoni, machanie całą ręką byłoby niewygodne.

Member

Ja używałem, krótko bo krótko ale jednak, bamboo A5 i jak dla mnie jest toto zdecydowanie za małe. Jak dla mnie conajmniej A4 ale za to cena też jest powalająca.

Member

_Co najmniej_ A4? Wydawało mi się, że A4 to są te największe? Na pewno nie mylisz oznaczeń wielkości? Najmniejsze to A6 – pocztówka. Średnie to A5 – szkolny zeszyt. Przy czym chodzi o wielkość samego obszaru roboczego, z ramką to jest dużo większe.

Member
Ewa wrote:
_Co najmniej_ A4? Wydawało mi się, że A4 to są te największe? Na pewno nie mylisz oznaczeń wielkości? Najmniejsze to A6 – pocztówka. Średnie to A5 – szkolny zeszyt. Przy czym chodzi o wielkość samego obszaru roboczego, z ramką to jest dużo większe.

Nie nie mylę:) Mówię, że krótko go używałem, pewnie dlatego mi przeszkadzało, bo jestem przyzwyczajony do znacznie większych powierzchni. Większe są jeszcze – monitory działające jako tablet (tak, wiem ile kosztują). Ale jak ktoś by kupował to A6 to jak dla mnie lekka przesada, nie wyobrażam sobie żeby dało się na tym komfortowo pracować. Chociaż w sumie zależy kto co będzie robił. Do rysowania takie mało coś zdecydowanie nie wystarcza.

Member
molp wrote:
mi przeszkadzało, bo jestem przyzwyczajony do znacznie większych powierzchni.

No tak, to wiele wyjaśnia. Właśnie jeśli ktoś jest przyzwyczajony do rysowania szerokimi ruchami, to A4 albo Cintiq (no ale ta cena). Dla mnie byłby za duży. Podkładkę pod myszkę też mam mniejszą niż A4 :)

Member

Pod mysz to mam – uwaga – katalog nikona, ale ruchy przy kompie sprowadzają się tylko do ruszania nadgarstkiem. Za to przy rysowaniu to już co innego. A4 do projektów, a co najmniej B2 do rysunków.

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.