Strona główna Fora Foto Sprzęt Tokina 12-24/4 i Cokin P.

Tokina 12-24/4 i Cokin P.

Sprzęt

Member

Jak się ma system Cokin P do obiektywu Tokina 12-24/4, w jakim zakresie ogniskowych pojawia się winieta? Jeśli ktoś ma doświadczenie w tym temacie proszę o odpowiedż.

Member

Standardowy uchwyt “P” Cokin zaleca powyżej 28mm dla filmu 35mm (czyli powyżej 18mm dla lustrzanek cyfrowych). Jest też uchwyt na szerszy kąt, zdaje się P299 – Wide Angle Holder. Ten jest zalecany powyżej 20mm dla analoga, czyli ok 14mm dla cyfrówek. Czyli w przypadku tej Tokiny należy liczyć się z winietowaniem w najszerszym końcu i jego najbliższych okolicach.

Member

Z tego co się orientuje to wystarczy obciąć ostatnią szyne mocowania filtra i już nie będzie winietować :)

Chyba że stać Cię na wersje slim, która jest o wieeeeele droższa…

Keymaster

Standardowy uchwyt nie winietuje na 10 mm, jeśli jest ustawiony idealnie równo. Jeśli się go nieco obróci, to zaczyna być widoczny w kadrze. Natomiast po obcięciu dwóch zewnętrznych prowadnic i zostawieniu tylko jednej prowadnicy, można swobodnie obracać – na 10 mm, czyli w tej Tokinie po obcięciu uchwytu nie będzie problemów.
Zakładam, że chcesz stosować filtry połówkowe szare, bo tylko takie są użyteczne w czasach cyfrowych. W zasadzie te dodatkowe uchwyty służą łączeniu efektu działania kilku filtrów, ale jeśli nawet taka potrzeba się pojawia, to praktycznie nigdy nie ma sytuacji, gdy drugi filtr stosuje się w tej samej płaszczyźnie. Czyli jedno mocowanie wystarczy, a jak chcesz zastosować drugi filtr połówkowy, to trzymasz go w ręce i obracasz w tę stronę, w którą chcesz.
Jeśli jeszcze jesteś przed zakupem filtr – system Cokina tak, filtry Cokina – nie. Polecam dowolnego innego producenta, bo u Cokina szary tak naprawdę jest brązowy.

Member

Na Canonie winietowanie może się i nie pojawia, ale na aparatach z większą matrycą już tak…

Member

Prawdę powiedziawszy, na analogu, przy 28mm, ze standardowym “P”, miałem lekko ciemniejsze w rogach slajdy. Trudno powiedzieć od czego to zależy. Może od tego, czy te 28mm to faktycznie 28mm? :) Tak samo jak z tymi przebarwieniami samych filtrów… Mam połówkowy szary i on jest… szary :) Widać trafiło się ślepej kurze ziarno :) Słyszałem o “brązowych” szarych, jak również o niebiesko-zielonych polaryzacyjnych Cokina… Może i faktycznie lepiej same “szkła” ominąć” z daleka, chociaż cena filtrów innych firm może trochę zniechęcić :)

Keymaster
jaad75 wrote:
Na Canonie winietowanie może się i nie pojawia, ale na aparatach z większą matrycą już tak…

Skoro na Canonie 10 mm nie winietuje, to na czymkolwiek z mnożnikiem 1,5 nie powinno winietować też 12 mm.

Member

Dziękuję za odpowiedzi. Jestem jeszcze przed zakupem, system ma współpracować z D-80. Decyduję się na standardowy uchwyt Cokin P i filtr Hitech Grad ND 0,6 lub 0,9 soft.
Pozdrowienia.

Member

Ja wiem na 100%, że holder (nawet obcięty) winietuje z Nikkorem 12-24…

Member

Skoro winietuje z Nikkorem 12-24, to bębzie to samo z Tokiną 12-24. Dzięki.

Viewing 9 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.