Strona główna Fora Foto Inne Traveler 4/09

Traveler 4/09

Inne

Keymaster

Jakoś tak od zawsze, jeszcze zanim pojawiła się polska edycja, National Geographic (i niejako z rozpędu firmowane przez nich wydawnictwa, w tym i Traveler) były wyznacznikiem, jak się robi zdjęcia, szczególnie przyrodnicze i krajobrazowe. Nawet nie chodzi o techniczną doskonałość, bo tam się trafiały materiały robione na szybkich filmach, a i papier gazetowy ma swoje ograniczenia, ale jakoś stylistycznie wyznaczali poziom. Nawet pomimo wpadki ze słynnym fotomontażem z piramidami :)
Z polskim NG jest coś dziwnego. Ja nie mam nic przeciwko HDR-owi jako technice, jeśli jest to technika używana właściwie, czyli albo nie krzyczy z 10 metrów “Photomatix” albo owszem, krzyczy, ale ma to uzasadnienie estetyczne. Słonie ze s. 119 jak dla mnie tego uzasadnienia nie mają. Dolna część s. 117 też wygląda… dziwnie, otwieracz do słoni niech już będzie, trochę ze zgrzytaniem zębów. Niektóre zdjęcia przy Egipcie też u mnie wywołują mieszane uczucia. Trochę mam wrażenie, jakby szef zespołu grafików właśnie odkrył efekt HDR i bardzo go on bawił.

Z pozytywów – bardzo bardzo ciekawy jest artykuł Agnieszki Franus o Egipcie, a jeszcze ciekawszy jest, jak się czyta między wierszami i weźmie poprawkę na to, że pisma podróżnicze u nas redagowane są przez różowe okulary. Aż przekartkowałem Travelera dwa razy, żeby sprawdzić, czy anons z okładki: “Egipt – gwarancja wymarzony wakacji” na pewno odnosi się do tekstu Franus, czy może jest jeszcze jakiś inny artykuł o Egipcie :))

Member

…z kolei czasopismo “Poznaj Świat” – podobno ma bardzo dobry materiał tekstowy wg. niektórych / np. mojego teścia :)) / najlepszy w kraju – ja od pewnego czasu zwracam uwagę na szatę graficzną – oczywiście fotografie – i są coraz lepsze, samo pismo przeszło bardzo pozytywne przeobrażenia, z kolei w “dzienniku” jest drugi artykuł o polskich podróżnikach z czasów dwudziestolecia międzywojennego – oczywiście na fotografiach bardzo sfatygowanych…co do NG – piszą strasznie dziecięcym językiem/ ?/ może chodzi o to by zawsze był dostępny pod “strzechą”…intelektualną , za mało dla mnie fotografii – za dużo reklam / na odwrót jest…na DFV :)) /

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.