Tryb M i S

Technika fotografowania

Member

Mam pytanko dlaczego w trybie M i S zdjecia wychodza czarne nie ma na nich nic, jakie ustawienia trzeba wtedy zrobic zeby dokonac zdjecia w tych trybach

Member

Prawdopodobnie musisz zmienić (wydłużyć) czas naświetlania. Zdjęcia wychodzą czarne, bo czas naświetlania jest stanowczo zbyt krótki. W obu trybach możesz jeszcze zwiększyć czułość ISO, a w trybie manualnym dodatkowo otworzyć szerzej przysłonę.

Keymaster

Albo jeszcze z innej strony. W trybie M możesz ustawić dowolną kombinację czasu naświetlania i wartości przysłony – od takich, gdzie zdjęcie będzie za ciemne, do takich, gdzie będzie za jasne. Aparat sugeruje, co “myśli” o wybranych parametrach pokazując wskaźnik na drabince na dole wizjera. Jak jest na “0”, to wg. aparatu ustawienia są poprawne, jeśli na lewo od “0”, to jest za ciemno, a jeśli na prawo – za jasno. To jednak Ty decydujesz, jakie wartości ustawisz.
W trybie S ustawiasz sobie czas naświetlania, a aparat dobiera do tego otwór przysłony, jednak tylko w takim zakresie, w jakim pozwala na to obiektyw. Jeśli wyjdzie, że przy wybranym przez Ciebie czasie naświetlania otwór przysłony powinien być f/1.0, a Twój obiektyw ma na tej ogniskowej nie jaśniej niż f/5.6, to będzie za ciemno, bo bardziej niż do f/5.6 nie da się przysłony otworzyć.

Viewing 2 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.