Strona główna Fora Foto Sprzęt Ustawianie back i front focus

Ustawianie back i front focus

Sprzęt

Member

Kiedyś w DFV był o tym cały artykuł o tym, na temat FF i BF też były informacje, ale był to tylko jeden z elementów badania całego sprzętu. Była tam informacja, że należy ustawić tablicę z papieru milimetrowego pod kątem 45 stopni i tak metodą prób i błędów badać sprzęt i za pomocą mikrokalibracji zastosować odpowiednie korekty.
Zastosowałem się, zrobiłem sobie tabelę sam, z braku papieru mm:) Tylko że jest pewien problem, mianowicie wyniki różnią się w zależności od kąta ustawienia (ustawiałem też pod innymi kątami niz 45 stopni) aparatu względem testowej tablicy.
Moje pytania brzmią:
1. Czy jest jakiś uniwesalny kąt ustawienia obiektywu względem tablicy?
2. Czy ma znaczenie, jak robimy zdjęcia, pionowo, czy poziomo?
3. Czy ma znaczenie użycie lampy błyskowej lub w ogóle wspomagania AF?
3.1. Jezeli ma, to czy lepiej robić ze wspomaganiem, czy bez…?

Jedno z wielu zdjęć tablicy zamieszczam tutaj: https://www.dfv.pl/gallery/v/Inne/Kalibracja.jpg.html

Ustawienie AF zawsze pośrodku czerwonej linii w środkowej kolumnie.

Member

‘Po pierwsze primo’ na takim wzorcu to sobie przetestujesz chyba tylko wielkość czujnika AF – w miejscu, na które ostrzysz powinna być _jedna_linia_! Kolor czerwony czy czarny nie ma wpływu na AF ;-)
Po drugie testy takie zakładają, że będziesz ostrzył z minimalnej odległości, co nijak się ma do praktyki (chyba że zawsze robisz makro ;-))
Po trzecie w wywodach zamieszczonych tutaj (przy okazji tablica do testów do pobrania;-)) stoi, że ‘system AF nie lubi kąta 45 stopni’ co mnie akurat w żaden sposób nie przekonuje. Zresztą dalej wyłuszczono, że ‘All that the AF system sees is that single black line and it doesn’t make ANY difference whether the surface of that line is angled or not.’ Dlaczego więc nie 30? Albo 60? Po prostu przy 45 stopniach najłatwiej zdefiniować skalę obok i najlepiej chyba widać problem.
Lampę wyjaśnij sobie sam ;-) podpowiem, że jak masz za mało światła to każdy AF zgłupieje. A problem z lampą przy takiej odległości – może być zasłonięta obiektywem. Popartz na zdjęcie w linku – lampa podniesiona ;-)
A na koniec, jako że używasz Canona, zalecenia tegoż co do testowania AF:
* Mount the camera on a good tripod.
* Set up a target for the camera to focus on. The reference target should have sufficient contrast for the AF system to detect. It should be flat and parallel to the camera’s focal plane, and centred.
* Lighting should be bright / even.
* Camera-to-subject distance should be no less than 50 times the focal length of the lens. For a 50mm lens, that would be at least 2.5 meters.
* Set the lens for AF and the camera for One-Shot AF, and manually select the centre focusing point.
* Shoot at the maximum aperture of the lens via manual mode or aperture-priority. Adjust exposure level to get an accurate exposure. Use low ISO setting.
* If the lens has an image stabilizer, turn it off.
* Use a remote switch or the camera’s self-timer to fire the shutter. Use mirror lock up as well.
* Take three sets of images at microadjustment settings of -5, 0 and +5, i.e, three consecutive images at -5, three consecutive images at 0, and three consecutive images at +5.
* Look at the images on your screen at 100% magnification.
* Take additional sets of test images at different microadjustment settings if necessary until the sharpest image is achieved.
* Register the corresponding microadjustment settings in the camera.

Proste, prawda? Chyba najważniejsza jest odległość od obiektu – 50*ogniskowa, dla obiektywu 50mm = 2,5 metra.
I statyw ;-)

Member

http://www.accord-foto.pl/index.php?artykul=280
Osobiście polecam test z kartami do gry, wydaje mi się że jest dużo prostrzy i bardziej obiektywny niż tablice testowe z paskami.

Member

Uuu, widzę, że temat bardziej złożony niż się spodziewałem. Póki co zapoznam się z podaną lekturą.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.