Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Ustawienie balansu bieli według wzorca vs korekta ekspozycji.

Ustawienie balansu bieli według wzorca vs korekta ekspozycji.

Technika fotografowania

Member

Witam mam takie pytanie.Kidy ustawiam WB według wzornika-białej kartki-to jak powinienem ustawić korekcję ekspozycji? Mam możliwość ustawiania od -2 do +2EV w skokach co 0,3.Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

Keymaster

W zasadzie ustawianie balansu bieli według wzorca mierzonego na kartkę nie ma nic wspólnego z ustawianiem ekspozycji. Możesz jednak tę samą kartkę użyć do pomiaru światła, ale to wymaga pewnego doświadczenia i można sobie zepsuć zdjęcie. Do pomiaru światła kartka musiałaby być ustawiona tam, gdzie chcemy mieć poprawną ekspozycję i wówczas dajemy korekcję ekspozycji +1,5 EV.

Member

No ok ale chodzilo mi o to ze kartka jest (a przynajmniej z zalozenie powinna byc) biala a jesli ustawie EV na 0 to czy aparat nie zinterpretuje jej jako neutralnie szarej??

Member

Zależy co to za “biała kartka”. Jeśli biała strona “szarej karty Kodaka” (czy inny biały wzornik) to odbija ona ok 90% światła i od 18% szarości dzieli ją ok 2,3EV i dokonując pomiaru od takiej karty (ustawionej tak, by odbijała jak najwięcej światła) o tyle powinieneś prześwietlić. Ale 2EV też wystarczy (leciutko niedoświetlone, ale do wyciągnięcia, jakby co). A jeżeli to jest inna biała kartka, to nie wiadomo raczej JAK ona jest biała. Zrób po prostu test :)

Member

Czy zależy ci na białości (czyli jasności) tej karty? Bo jeśli chcesz tylko ustalić wzorzec balansu bieli, to korekcja ekspozycji nie ma znaczenia (trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby nie prześwietlić całkiem). Możesz zostawić 0EV, na zdjęciu kartka będzie szara, ale aparat dobrze zinterpretuje balans bieli. I następne zdjęcia już będą miały go prawidłowo. A ekspozycja to inna para kaloszy, ustawianie jej _tylko_ na białą kartę (bez szarej i czarnej) może być mylące.

Member

Chodzi mi o balans kolorów.Miałem na mysli zwykla kartke od bloku rysunkowego:) Dzieki za odpowiedz podrawiam

Member

Jeśli ta kartka z bloku jest faktycznie biała i nie ma żadnego odcienia… Najczęściej jest tak, że to, co uznamy za białe, nasz mózg interpretuje jako białe. A aparat nie. Jeśli kartka ma jakiś ukryty odcień (najczęściej żółtawy, chociaż czasem dodaje się niebieskiego barwnika, żeby biel była bielsza :)) i według niej ustawisz balans, aparat “wytnie” ten kolorek z fotografowanych obiektów. Różnica w zdecydowanej większości przypadków jest w zasadzie niezauważalna, ale… Spróbuj zrobić zdjęcie z “trefnym” balansem bieli pannie młodej, która ma suknię w delikatnym odcieniu ecri… :) (nie wiem jak to się pisze)

Member

Zwykła kartka z bloku na pewno będzie lepsza, niż nic albo automatyczny WB. Są różne domowe sposoby na naprawdę białą biel. Ja biorę kawałek papieru fotograficznego i jest ok (tylko nie może być za stary ;-)
Skuteczne jest pomalowanie dowolnej kartki farbą typu Śnieżynka, taką do sufitów. Jeśli ktoś robi malowanie, to może sobie przy okazji białą kartkę naszykować.

Member

O, to to… Papier fotograficzny jest ok. Też również polecam. A z farbą… Ciekawy pomysł, nie próbowałem :) Może se chałupę wyremontować? I żona się ucieszy… :)

Member

Ok dzieki wieeelkie za rady! na razie wypróbuje z papierem fotograficznym bo farby na razie nie posiadam :)

Viewing 9 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.