Strona główna Fora Foto Sprzęt warto zmienić pentax k10 na k20?

warto zmienić pentax k10 na k20?

Sprzęt

Member

jakie są różnice w szumach matrycy.

Member

Wiatm.
Jestem posiadaczem k10 i jakiś czas temu zastanawiałem się nad pytaniem pstawionym w tytule tego postu. Oczywiście odpowiedź jest uzależniona również od tego,czego zdjęcia ktoś robi,ja bym nie zamieniał korpusu:
1. Matryca 10 Mpx kontra 14,6 przy słąbym obiektywie nawet nie odczuje sie różnicy matryca CMOS w K20 CCD w K10
2. W k20 iso do 6400 ale szumy i tak pewnie nie pozwolą Ci wykorzystać nawet 1600
3. 3 klatki na sekunde to taki sam wynik jak w k10
4. Trochę większy wyświetlacz ale o takiej samej rozdzielczości jak w k10 na plus LiveView w k20
5. Wygląd i rozmieszcenie wszystkich przycisków, wyświetlacz górny takie same w k10 jak i k20
6. Duży plus dla k20 za możliwość korekcji backfront focusa dla 20 szkieł
Tak naprawdę ja bym poczekał na pełną klatke zrobioną przez Pentaxa !!! Takie moje marzenie ;)))
Moim zdaniem k10 to bardzo udany aparat i zmiana na k20 to byłby zbędny wydatek…Ale to moje osobiste przemyslenia…

Member

Jestem tego samego zdania co Qster. Różnice między k10 a k20 nie są na tyle wielkie żeby przesiadać się na nowszy sprzęt a zaoszczędzone pieniądze może lepiej zainwestować w dobry obiektyw, lampę, statyw czy coś innego do k10. Qster, co do pełnej klatki Pentaxa to mam obawy, że nieprędko sie pojawi o ile w ogóle pojawi się. Cóż, trzeba czekać na jakieś plotki ;)

Member

Kadyszka jest na tyle udanym aparatem, że na razie nie warto jej zmieniać. Lepiej poczekać na k30.
Według testów na optycznych rzeczywista rozdzielczość matrycy k20 jest taka sama co k10. Szumami bym się w ogóle nie przejmował (nie mam pojęcia skąd się bierze ta szumofobia…) bo ISO1600 w Pentaxach jest w pełni użyteczne. A jeśli potrzebujesz niskoszumnych wysokich czułości to tylko d700 lub d3… reszta to półśrodki.

Keymaster

To ja z perspektywy innej 15-megapikselowej lustrzanki APS-C dodam, że dla megapikseli zdecydowanie nie warto, chyba że się ma naprawdę dobre obiektywy, które uzyskują optimum nie później niż przy f/8. Dlaczego? Dyfrakcja.
Teoretyczne limity dyfrakcyjne to jedna sprawa, ale praktycznie dla matrycy APS-C 10 megapikseli dostrzega się problem powyżej f/11, a dla APS-C 15 megapikseli – powyżej f/8. Owszem, po przymknięciu do f/11 rośnie głębia ostrości, ale efektywna rozdzielczość spada pi razy oko do poziomu około 10 megapikseli. Czyli pełne 15 megapikseli prawdziwych detali mamy przy względnie jasnych i bardzo dobrych obiektywach.
Sytuacja nie jest tak całkiem jednoznaczna, przy dużej matrycy nawet przymknięcie powyżej granicy dyfrakcji daje pewne korzyści w postaci drobniejszego szumu, mniejszych artefaktów itp., ale mimo wszystko przesiadanie się tylko dla megapikseli może się skończyć rozczarowaniem.

Member

Witam.
Mam podobny problem, tylko nie z K10, a z K100 Super.
Mogę odkupć lekko używanego Pentaksa K20 za niewielkie pieniądze. Zastanawiam się czy warto i co mi da ta przesiadka. Ze zdjęć zrobionych K100S jestem zadowolony. Aparat leży dobrze w ręku, jest “wszystkomający” itp. K20 ma lepszą ergonomię. Jaśniejszy wizjer i jest szybszy (AF).
Można jaśniej wyjaśnić problem dyfrakcji?
Z góry dziękuję.

Member

Dzięki Roccodaone :)

Member

No problemo. Co do samej zamiany, ja bym się zdecydował “za małe pieniądze”, ale to ja.

Viewing 8 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.