Strona główna Fora Foto Sprzęt Współpraca D90 z pilotem ML-L3

Współpraca D90 z pilotem ML-L3

Sprzęt

Member

Mam problem z współpracą aparatu D90 z pilotem ML-L3.
Aparat podczas fotografowania za pomocą pilota (kadrowanie przez wizjer)bardzo często przed wyzwoleniem migawki nie ustawia ostrości (robi nieostre zdjęcia). Nie jest to sprawa komunikacji pomiędzy pilotem, a aparatem ponieważ migawkę wyzwala zawsze.
Działa też w trybie M i wyborze „–„ po pierwszym naciśnięciu przycisku pilota migawka otwiera się a po drugim naciśnięciu przycisku migawka zamyka się.
Przy fotografowaniu za pomocą przycisku na korpusie aparat sprawnie ustawia ostrość przed wyzwoleniem migawki. Również fotografując przy pomocy pilota w trybie „Lv” (podgląd na żywo) powyższego problemu nie zauważyłem, aparat przed wyzwoleniem migawki ustawia ostrość.
Uprzejmie proszę o informację czy ktoś jeszcze spotkał się z takim problemem, a może zna rozwiązanie problemu byłbym wdzięczny za informację.
Ireneusz

Member

Po naciśnięciu przycisku na pilocie aparat najpierw ustawia ostrość a potem robi zdjęcie. Też mam D90 i nawet nieorginalnego pilota i wszystko działa bez zarzutu.

Nie ustawienie ostrości a zrobienie nieostrego zdjęcia to dwie różne rzeczy. Aparat może źle ustawić ostrość (ustawić na co innego niż się chce), zdjęcie może wyjść poruszone (np. statyw na którym stoi jest niestabilny).

Sprawdź czy aparat stoi stabilnie i czy to nie efekt zwykłego poruszenia. Potem sprawdź w trybie manualnego ustawienia ostrości (ustaw ostrość ręcznie) czy wszystko jest ok. Jeżeli po tych próbach wszystko jest ok, to ja bym porobił parę prób np. ustawił obiekt blisko a ostrość ustawił ręcznie na nieskończoność i wciskając pilota patrzył co się dzieje w wizjerze (bo może on ustawia ostrość ale nie na to co chcesz i główny obiekt jest potem nieostry.

Oczywiście zawsze warto upewnić się, że ma się na korpusie i obiektywie włączone “AF” a nie tryb manualny.

Jak by to wszystko nic nie dało to był spróbował przywrócić domyślne ustawienia w aparacie (default). Niby nie znalazłem żadnej opcji typu “podczas sterowania pilotem ustawiaj/nie ustawiaj AF” ale może coś tam jest w tym gąszczu menu w D90

P.S. Sprawdziłem jeszcze raz i jest ok. Wciskam przycisk pilota a aparat najpierw ustawia ostrość a potem robi zdjęcie

Member

Dziekuję za odpowiedź. Przy próbach ustawiłem dla pewności AF na “pojedynczy punkt”. Dzisiaj wykonałem ponownie kilka prób z pilotem. Kilkanaście zdjęć aparat zrobił ok. najpierw ustawił ostrość – nawet bez statywu. Jednak później się zaciął i nie próbował nawet ustawić ostrości, gdyż natychmiast po wciśnieciu pilota wyzwalał migawkę.
Ustawienia o których piszesz wykonałem. Bez zmian dalej aparat potrafi działać poprawnie z pilotem jednak do casu “zacięcia. Zacięcie likwiduję próbując ustawić ostrość na gładkiej powierzchni (sufit) przy pomocy przycisku na korpusie. Po tym zabiegu aparat znowu współdziala poprawnie z pilotem.

Bez użycia pilota aparat wszystko robi dobrze.

Member

A próbowałeś robić próby z innym obiektywem? A co to w ogóle za obiektyw? Ma silniczek ultradźwiękowy czy AF sterowany jest z korpusu?

Ewentualnie to trochę wygląda tak jak by się jakoś włączała blokada autofocusa.

Member

Obiektyw Nikkor AF-S 18-105 f/3.5-5.6G ED VR według opisu ma silniczek ultradźwiękowy. Z innym obiektywem nie sprawdzałem bo nie mam.
Podejrzewam coraz bardziej oprogramowanie bo zacina się tylko ostrzenie i tylko przy uzyciu pilota i kadrowaniu przez wizjer. Przy użyciu pilota i kadrowaniu przy podgladzie na żywo, zacięcie nie zdażyło się ani razu.
Napisałem do serwisu Nikona, jednak tam nie potwierdzają błędów oprogramowania i twierdzą, że do sprawdzenia musze im przesłać aparat. To nie bardzo mi się uśmiecha bo mam go niespelna 2 miesiące

Member

Ok pomyślmy. Oprogramowanie. Ja mam wersje (A, B i L) w wersji 1.0 Powinieneś mieć te same. U mnie nie ma żadnych problemów (nawet dziś porobiłem małą serię aby sprawdzić) ale ja nie mam 18-105 bo kupowałem samo body.

Jeżeli autofocus się nie zacina podczas zwykłego fotografowania to raczej nie jest to wadliwość układu ustawiającego ostrość nawet w trybie detekcji fazy.

Co ile zdjęć robionych pilotem autofocus się zacina? Jest jakaś regularność czy raz częściej raz rzadziej?

Może masz jakichś znajomych co też mają nikona i mogli by ci inny obiektyw pożyczyć, czy problem będzie nadal czy zniknie. Ja bym tak zrobił przed ewentualnym oddaniem do serwisu.

Member

Postaram się w najblizszym czasie sprawdzić z innym obiektywem.

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.