Strona główna Fora Foto Sprzęt Wyświetlanie

Wyświetlanie

Sprzęt

Member

Fotografia to nie tylko aparat a że większosć z nas robi w cyfrze wiec pierwszym miejscem na którym oglądamy efekty na poważnie jest monitor lub lcd, czego urzywacie , jak kalibrujecie itd.
Ja ostatnio będąc w dobrym labie dostałęm zestaw do kalibracji monitora pod laba. Skłąda sie z 5 zdjeć i płyty CD poustawiałem żeby to co na zdjeciu było max wierne temu co na LCD. Odbitki z laba wychodzą OK za to jak popatrze na swoje prezentacje internetowe na innym monitorze niż własny to zdjeć nie poznaje :(. Dodatkowo jak drukuje coś w domu ( HP PSC 1510) to nie jest najlepiej. Macie jakieś pomysły ???

Member

Owszem. Po pierwsze, odkręcić to co poustawiałeś. Ale zanim przejdziemy do konkretów, może wyjaśnisz, co i gdzie dokładnie zmieniłeś?

Member

Zmieniłem jedynie takie parametry jak jkasnoś, kontrast, tem bieli , i balans kolorów wszystko w ustawieniach wyświetlacza LCD ( Samsung 206B) Nie grzebałem nić w ustawienaich gamy czy innych .

Member

A robiłeś to guziczkami na wyświetlaczu, czy w programie?
Czy może na tej płycie z labu był jakiś plik icc albo icm? Przydałby się. Właściwie profil icc to wszystko, co potrzeba.
To jest w skrócie tak: dopasowałeś wyświetlanie na Twoim monitorze do maszyny drukarskiej labu. Z tego niestety wynika, że NIE jest ono dopasowane ani do wyglądu obrazka na standardowo skalibrowanym monitorze, ani do Twojej własnej drukarki. Jeśli wstawisz takie zdjęcie do Galerii, inni zobaczą niewłaściwe kolory. To już zauważyłeś.
Kalibrację do labu należy stosować wtedy i tylko wtedy, gdy wysyłasz zdjęcia do tegoż labu. Bierzesz normalny plik, zmieniasz mu kolory tak żeby pasowały do labu i zapisujesz jako kopię. Jeśli na tak przekalibrowanym monitorze jaki masz w tej chwili będziesz edytować zdjęcia, to okaże sie później, że musisz to robić jeszcze raz. Metodą na włączanie “labowej” kalibracji tylko na chwilę jest plik z profilem icc, który lab powinien udostępnić. Oprócz tego potrzebny jest program obsługujący zarządzanie kolorem, czyli Photoshop albo nowy GIMP.
Nawiasem: Standardowe ustawienia wyświetlacza LCD to: temp.bieli 6500, kontrast max i jasność około 100.

Member

Dziękuje :)
Już wiem

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.