Strona główna Fora Foto Inne Zapraszam do odwiedzenia Powiatu Łęczyckiego

Zapraszam do odwiedzenia Powiatu Łęczyckiego

Inne

Member

Witam. Mieszkam w Łęczycy i zapraszam wszystkich do odwiedzenia tej miejscowości. W najbliższym czasie umieszczę kilka informacji o zabytkach.

Member

To czekamy. ;)

Member

Mieszkam w Bydgoszczy i również zapraszam :)

Member

Dąbrowa Górnicza dołącza do zaproszeń :)

Member

Witam
Jak wszyscy zapraszają to ja też :)
Zapraszam do miejscowości Bytom Odrzański, położonej w woj. Lubuskim. Znajduję się w nim wiele obiektów architektury z XVII i XVIII wieku, ładne krajobrazy z odrą w tle.
Przykładowe zdjęcia można zobaczyć na stronie:
http://www.bytomodrzanski.info.pl/index.php/galerie.html

Member

Miasto Łęczyca znajduje się w województwie łódzkim, około 40km do Łodzi. Każdy kto podróżuje drogą krajową nr. 1 z Zakopanego do Gdańska (z Gdańska do Zakopanego) musi przejechać przez Łęczycę.
Poniżej link do mapy z lokalizacją miasta:
http://mapy.google.pl/maps?q=%C5%82%C4%99czyca&hl=pl&ie=UTF8&ll=52.059668,19.210968&spn=0.211933,0.441513&sll=52.025459,19.204102&sspn=6.789581,14.128418&hnear=%C5%81%C4%99czyca,+%C5%82%C4%99czycki,+%C5%82%C3%B3dzkie&t=m&z=11
W poniższym linku można zobaczyć plan miasta.
http://leczyca.info.pl/plan/plan/leczyca.php.

Za jakiś czas krótki opis zabytków.

Member

Łęczyca należy do najstarszych polskich miast.

Już od VI wieku Łęczyca stanowiła ważny ośrodek władzy, prawdopodobnie była nawet stolicą państewka plemiennego.

Po wprowadzeniu chrześcijaństwa stała się stolicą jednej z siedmiu prowincji tworzących państwo polskie. Gród stał się siedzibą kasztelanów i ważnym ośrodkiem życia politycznego i religijnego. W archikolegiacie w Tumie (znajdującym się 2 km od Łęczycy) odbywały się synody, które uważane są za początki polskiego parlamentaryzmu.

Od 1229 roku prowincja łęczycka zaczęła występować jako księstwo, które w 1263 roku rozpadło się na dwa księstwa: łęczyckie i sieradzkie.

Pierwsza lokacja miasta na prawie niemieckim miała miejsce przed 1267 rokiem, a rozkwit Łęczycy nastąpił w XIV wieku za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Kazimierz Wielki wybudował istniejący do dnia dzisiejszego zamek i otoczył miasto murami. Po zjednoczeniu państwa przez króla Władysława Łokietka księstwo łęczyckie stało się samodzielnym województwem. W XV wieku dokonał się podział województwa na trzy powiaty: łęczycki, orłowski i brzezinski.

W 1409 roku Władysław Jagiełło zwołał w Łęczycy zjazd koronny, a w 1414 roku właśnie tu wypowiedział wojnę Krzyżakom. W Łęczycy w 1420 roku Czesi zaoferowali mu swą koronę. W 1448 roku nadano Statut Łęczycki i tutaj Kazimierz Jagiellończyk przyjął poselstwo Ludwika księcia Bawarskiego, proszące o rękę jego córki Jadwigi.

Lokacja miasta na prawie niemieckim przyczyniła się do rozwoju i pewnych przywilejów, z których najważniejszymi były prawo do odbywania targów i jarmarków. Łęczyca doskonale wykorzystała te przywileje, a jej atrakcyjna oferta handlowa i położenie sprawiły, że do miasta ściągali kupcy z kraju i zagranicy.

Upadek miasta nastąpił w okresie “potopu” szwedzkiego. Dość powiedzieć, że w tym okresie przetrwały tylko trzy domy. W następnych latach Łęczycę nękały liczne pożary, a spustoszenia dokonywały maszerujące wojska i zarazy.

Łęczyca traciła na znaczeniu, ale wartym odnotowania faktem jest to, że to właśnie łęczyccy posłowie u boku Rejtana protestowali przeciw rozbiorowi Polski, a mieszkańcy miasta brali udział w powstaniach narodowych.

W okresie Księstwa Warszawskiego, w Łęczycy Cesarz Napoleon wyznaczył dla swej armii zaplecze kwatermistrzowskie.

W czasie Królestwa Kongresowego usiłowano w mieście stworzyć ważny ośrodek gospodarczy, wyznaczając miasto na stolicę tworzonego okręgu sukienniczego, którą to rolę w późniejszym czasie przejęła Łódź.

Podczas I wojny światowej w mieście toczyły się walki, a tuż po jej zakończeniu mieszkańcy miasta rozbrajali żołnierzy niemieckich w miejscu, gdzie obecnie znajduje się pomnik Matki Boskiej.

Natomiast we wrześniu 1939 roku w okolicach miasta rozegrała się największa bitwa w wojnie obronnej, zwana pod nazwą Bitwy nad Bzurą.

Member
cinekp wrote:
Natomiast we wrześniu 1939 roku w okolicach miasta rozegrała się największa bitwa w wojnie obronnej, zwana pod nazwą Bitwy nad Bzurą.

Byłem w jednostce przy tej ulicy, noo podobnej, “Bohaterów Bitwy nad Bzurą” – tak mi się przypomniało :)

Viewing 7 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.