Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Zdjęcia “nocne” w biały dzień.

Zdjęcia “nocne” w biały dzień.

Technika fotografowania

Member

Czy ktoś ma pomysł, jak zrobić zdjęcie w biały dzień, aby wyglądało na zrobione w nocy, w świetle księżyca?

Member

Ogólnie mówiąc, powinno być raczej ciemne, niskokontrastowe i mocno niebieskie. To ostatnie można załatwić przestawiając balans bieli na żarówkę albo nawet jeszcze niżej (jak najmniej Kelvinów). Na pewno jest jeszcze kwestia pogody: przy ostrym słońcu nie bardzo, bo są za duże kontrasty. Przy całkowitym zachmurzeniu z kolei nie będzie cieni, które to światło księżyca powinno tworzyć. Więc powinno być światło słońca, ale trochę przytłumione. Obawiam się jednak, że bezpośrednio w aparacie trudno będzie osiągnąć od razu właściwy efekt. Postaram się przygotować tutorial na ten temat.

Member

Nie jestem pewien czy chcesz ten efekt uzyskać z “poziomu” aparatu czy korzystając z jakiegoś programu graficznego . Moim zdaniem jeżeli ma to być zrobione przy użyciu aparatu to możesz mieć nie lada ” zagwozdkę ” . Używając programów sprawa jest prostsza . COREL PAINT SHOP PRO PHOTO XI na przykład posiada funkcję zmiany temperatury Kelwina a także filtry które dają taki ( no może nie do końca ale w zupełności zadowalające ) efekt o który pytasz . Trzeba tylko trochę przy tym posiedzieć . Z pionierskim pozdrowieniem SMIS ;)

Member

Witam wszystkich.
Jeśli nie w programie graficznym to spróbuj tak:
Pomysł miałem dawno temu jak jeszcze istniała tylko fotografia analogowa i sprawdził sie w 100%, ale teraz w dobie cyfry nie sprawdzałem ale myślę,że będzie działał.
Załóż na obiektyw filtr polaryzacyjny a na ten filtr jeszcze jeden -czyli dwa polaryzacyjne i zacznij skręcać je w stosunku do siebie jak i w stosunku do obiektywu a osiągniesz efekt od światła dziennego do efektu nocy w dzień z możliwością kontroli zaistniałego efektu.
Jest niestety podwójny minus w całej tej zabawie, po pierwsze koszt filtrów ,który rośnie proporcjonalnie do jakości i zastosowanej średnicy obiektywu oraz drastycznym spadku czasu ekspozycji co w konsekwencji wiąże się z użyciem statywu.
Jeśli chodzi o ustawienie balansu bieli to metodą prób i błędów spokojnie dojdziesz do zadowalajacego efektu.

Member

Dziękuję wszystkim, będę próbować.

Member

No ale pochwalisz się efektami?
Powodzenia.

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.