Strona główna Fora Foto Sprzęt Zdjęcia wykonane Olympusem E-3

Zdjęcia wykonane Olympusem E-3

Sprzęt

Member

Witajcie,

W ostatni czwartek miałem okazję pofotografować trochę najnowszą lustrzanką cyfrową Olympusa – profesjonalnym E-3. Wybrane zdjęcia (także w pełnej rozdzielczości, po kliknięciu na miniaturkę) umieściłem tutaj.

Zachęcam do komentowania – przede wszystkim pod względem jakości zdjęć (za co odpowiedzialny jest głównie aparat). Oczywiście nie obrażę się też za krytykę wartości samych zdjęć (za co odpowiedzialny jestem ja), tylko miejcie na uwadze, że wszystkie powstały w ciągu jednego dnia ;-)

Warto zaznaczyć, że nie była to jeszcze finalna wersja tego aparatu, ale już prawie prawie (firmware 0.9). No i łatwo się też domyślić, jaki aparat zostanie opisany w najbliższym numerze Digital Foto Video… ;-)

Member

Witam.
Jak na mój gust,to przy ISO 800 i 1600 szum jest za duży oraz spora strata ostrości i szczegółów.Utrata szczegółów to zapewne działanie odszumiacza.Osobiście jeśli już to wolę kontrolowane odszumianie solidnym programem na komputerze niż czymś co usuwa szum z 10 mpix w ułamku sekundy w aparacie.
Kolejna sprawa,która mocno rzuca się w oczy,to już nie sam aparat,a jedynie obiektyw 8mm Fisheye-straszne aberracje chromatyczne i kiepska ostrość.Oczywiście słaba ostrość może być spowodowana poruszeniem,bo czasy migawki są dość długie,ale wtedy to oznaczałoby,że stabilizacja nie działa tak pięknie jak zapewniał Olympus (zakładam,że zdjęcia tym obiektywem robione były z włączoną stabilizacją).
W sumie to po obejrzeniu wszystkich zdjęć najbardziej razi brak szczegółów na zdjęciach nawet już przy ISO 200-odnoszę wrażenie,że odszumiacz działa już przy tak niskich czułościach.Jak dla mnie,to ten aparat jakością zdjęć nie odbiega od luster z przedziału do 3 tys.zł .

Member
johnas wrote:
Witam.
Jak na mój gust,to przy ISO 800 i 1600 szum jest za duży oraz spora strata ostrości i szczegółów.Utrata szczegółów to zapewne działanie odszumiacza. (…) W sumie to po obejrzeniu wszystkich zdjęć najbardziej razi brak szczegółów na zdjęciach nawet już przy ISO 200-odnoszę wrażenie,że odszumiacz działa już przy tak niskich czułościach.Jak dla mnie,to ten aparat jakością zdjęć nie odbiega od luster z przedziału do 3 tys.zł .

Szumy od ISO 800 rzeczywiście zaczynają być widoczne, choć muszę przyznać, że niezależnie od koloru tła ich poziom zaczynał mnie razić dopiero od ISO 3200. Szum szumowi nie równy ;) czyli bardziej na poważnie – E-3 moim zdaniem “szumi” ładnie, stylowo, ziarniście, bez kakafonii kolorów, która nijak nie przypomina ziarna. No i – jak pokazuje nasz test – również w wartościach bezwzględnych nie szumi dużo bardziej, niż np. 40D.
Ciekawszy jest drugi wniosek, który oczywiście też szanuję – utrata szczegółów. Wszystkie zaprezentowane zdjęcia rejestrowane były bezpośrednio jako JPEG (mam też wersję RAW niektórych z nich – rejestrowałem RAW+JPEG). Czemu to podkreślam: Olympus już w standardowym ustawieniu niezwykle wyostrza JPG-i, więc pierwsze moje pierwsze wrażenie było zupełnie inne – łał, jaka ostrość. Później okazało się, że z tą ostrością nie jest już tak różowo, jeśli weźmiemy pod lupę RAW-y, które sami podostrzymy w jakichś stałych, wybranych przez nas ustawieniach. Ale i tak nie jest najgorzej. Wracając znów do punktu odniesienia – EOS-a 40D – E-3 wygrał z nim pojedynek na rozdzielczość zdjęć, jeśli braliśmy pod uwagę JPEG-i, i przegrał w identycznie podostrzanych plikach RAW.
No i bronię systemu odszumiającego – w naszym teście laboratoryjnym okazało się, że dopiero od ISO 1600 da się zauważyć wyraźny spadek ostrości. To bardzo dobry wynik.

johnas wrote:
Witam.
Kolejna sprawa,która mocno rzuca się w oczy,to już nie sam aparat,a jedynie obiektyw 8mm Fisheye-straszne aberracje chromatyczne i kiepska ostrość.Oczywiście słaba ostrość może być spowodowana poruszeniem,bo czasy migawki są dość długie,ale wtedy to oznaczałoby,że stabilizacja nie działa tak pięknie jak zapewniał Olympus (zakładam,że zdjęcia tym obiektywem robione były z włączoną stabilizacją).

W pełni się zgadzam. Zdjęcia były robione z włączonym systemem stabilizacji, moim zdaniem jednym z najlepszych obecnie na rynku. Zaletą rybiego oka 8 mm jest efekt, jaki daje, natomiast aberracja chromatyczna rzeczywiście rzuca się w oczy od razu. Swoją drogą, na plikach RAW jest już lepiej – to znów efekt dość agresywnego wyostrzannia JPEG-ów nawet przy neutralnych ustawieniach aparatu.

Member

nie jest zle, juz zamowiony …

Member

No to gratulacje :)

Viewing 4 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.