Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Zdjęcia z kompakta do labu – bez przycinania?

Zdjęcia z kompakta do labu – bez przycinania?

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Zauważyłem, że chcąc pobrać z labu odbitke wielkości 15 na 20 cm nie musze nic przycinać na zdjęciu w programie graficznym.Zdjecia ma proporcje 3:4 – więc tym bardziej jest to dziwne ale czy normalne?I czy odbitka bedzie wygladała jak odbitka a nie jak prawie-kwadrat?

Member

Jak tak sobe liczę na palcach to mi wynika, że 15x 20 to jest 3:4, więc to całkiem normalne że nic nie przycina.

Member

No tak…ostatnio przeczytałem artykuł na ten temat i wszyscy tam straszyli ze proporcje 3:4 sie nie nadają do odbitek a jednak się nadają tylko troszkę większych :)

Keymaster

Każdy format się nadaje, tylko trzeba zaznaczyć, żeby lab robił z marginesami, a nie sam przycinał co mu się wydaje, żeby wyrównać do formatu 3:2.

Member

No tak ale jeśli ja nie chce marginesów i przycinania zdjęć?Wtedy rozumiem mam problem…

Member

zalezy od formatu zdjecia jesli masz 10 na 15 to masz stosunek 2 do 3
jesli masz 9 na 13 to masz stosunek 3 do 4.25 wiec tu moga Ci marginesy zrobic albo przyciac albo jak chcesz to rozciagna :) przybnajmniej tak jest labach Media markt

Ja raz nawet poszerzałem zdjecie :) i mi wyszedł stosunek 2.1 do 3 :) i pani sie zdziwiła jak moze byc taki stosunek zdjecia skoro zaden aparat takich zdjec nie robi (miała wytyczne jaki stosunek bokow jest z jakich aparatow) i ze nie moze takiego czegos przyjac bo to sie nie miesci w zakresie “jej kompetencji” to myslałem ze padne ze smiechu. potem przyszedł normalny człowiek i powiedział ze bedzie za 10 minut i ze przeprasza za kolezanke :D ale miałem potem ubaw bo jak nastepnego dnia poszedłem wywołac inne zdjecia to sie speszyła i juz o nic nie pytała tylko była czerwona jak burak :D

Member

Zgadza się – nie chcąc aby zostawili Ci marginesy z formatu 3:4 na 10×15 zgadzasz się na niekontrolowane cięcia. Jak nie chcesz ani jednego ani drugiego, wybierasz większą odbitkę – np 15×20 – wynika to z proporcji boków prostokąta – czyli kłania się matematyka ze szkoły podstawowej, jest też rozwiązanie alternatywne – poprosić o rozciągnięcie zdjęcia :) ale wiadomo o co chodzi. Najpewniej jest po prostu przygotować sobie zdjęcia przed wywołaniem u siebie w programie graficznym, na komputerze – kalibrując przedtem monitor z odbitkami z Labu (wcześniejszymi).
Podejrzewam, że wywołując serię zdjęć z wakacji, czy urlopu – typowo pamiątkowych i tak w 99% nie ma znaczenia, czy kadr jest idealnie taki jaki sobie ustawiliśmy te pare % w tą czy w tą nie robi różnicy ważne że na zdjęciu jest Ta osoba w Tym miejscu, w Tym czasie.

Sama idea kompaktów i ich umiejscowienia wizjera gwarantuje ciut inny kadr niż widzimy, niestety w lustrzankach też występuje podobny problem – choć w mniejszym stopniu. Tak więc podsumowując – albo fotografie przed wywołaniem dopracowywujemy, łącznie z kadrem, albo wywołujemy jak leci ale wtedy pare procent kadru innego już nie ma znaczenia. Pozdrawiam

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.