Strona główna Fora Foto Inne Zestaw czyszczący

Zestaw czyszczący

Inne

Member

Wiam. Czy ktoś może mi doradzić dobry i niedrogi zesaw czyszczący do obiektywów

Member
miecio74 wrote:
Wiam. Czy ktoś może mi doradzić dobry i niedrogi zesaw czyszczący do obiektywów

najtanszy to koszulka – najlepiej bawełniana…
potem sa chusteczki z mikrofibry ktore rozdaja w salonach z okularami… dorzucaja do gazet i mozna kupic po pare zł na allegro i w 50% sklepach z elektroniką :P a na pewno w sklepach foto :)
mozna dokupic jeszcze taki płyn do okuklarów (ja osobisice uzywam) ale sporo osob sie burzy ze im zaraz powieszchnie antyrefleksyjne wystrzela w kosmos :P

Member

Wycierac mozna wszystkim miekkim byle wczesniej zdmuchnac potencjalny piasek ze szkla (by go nie wetrzec w powloki) – i gruszka, a nie zeby opluc :)

Member

Ja polecam chusteczki higieniczne, ja tylko ich używam i nie narzekam:)

Member

A jakieś płyny do czyszczeni?

Member

Dobre są również te dodawane do czyszczenia okularów, jednak uważaj na niewiadomego pochodzenia, czasami niszczą powłokę antyrefleksyjną.

Member

Ja uzywam tych firmowanych przez Vision Express

Member

Tak jak poprzednicy, dobry płyn u optyka i ściereczka(nie wszystkie tzw. mikrofibry są dobre ja np dostałem ściereczkę do okularów za ponad 200 zł która zostawiała masę kłaczków, wydawać by się mogło że do takich szkiełek powinni dać już coś lepszego a jednak nie.Te dobre to raczej są gładkie, śliskie podobne do jedwabiu Jeśli już czyszczę to raczej gruchą zdmuchuje drobne pyłki, ścierka i płyn zazwyczaj gdy zostaje nalot w formie obwódki po wyschniętych kroplach wody.Wewnętrznej soczewki jeszcze nie czyściłem ale tutaj to trzeba bardzo uważać bo lekka prawie niewidoczna rysa(często zrobiona przez złe czyszczenie) odbije się na jakości zdjęć.

Member

Lekkie rysy na obiektywie nie pogorszą zdjęć. Gigantyczna rysa na soczewkach raczej też nie będzie widoczna na soczewkach

Member

Sprawdzają się dobrze wszelkie środki do czyszczenia okularów.Kiedyś używałem takiego płynu ,który był dołączony w zestawie do czyszczenia obiektywów ,ale jakoś mnie wkurzał,pozostawiał jakieś smugi.Potem użyłem zwyklych takich ściereczek do okularów(kupione w optyku) i efekt był dużo lepszy.Przyda się też solidna ,dobra gruszka do wydmuchiwania wszelkich paprochów:)

Member

Już było mówione:)

Member

Używam papierowych ściereczek do czyszczenia szkła optycznego i oczywiście gruszki. Chusteczki sprawdzają się znakomicie, nie pozostawiają żadnych kłaczków, są tanie i można je dostać w większości sklepów ze sprzętem foto. Sprzedawane są w różnych ilościach i pakowane “w zeszyt”. Wyrywasz jedną a reszta zostaje.

Member

przydadza mi się te informacje!!!

Member
molp wrote:
Lekkie rysy na obiektywie nie pogorszą zdjęć. Gigantyczna rysa na soczewkach raczej też nie będzie widoczna na soczewkach

Nawet spore nie pogorszą wyraźnie zdjęć, pod jednym wszakże warunkiem – że będą na przedniej soczewce. Tylnej nie radziłbym rysować ani brudzić.
Na co dzień do czyszczenia powinna wystarczyć gruszka (lub spray ze sprężonym powietrzem). Każde czyszczenie optyki zaczynamy od przedmuchania (o czym było wyżej). W przypadku “paluchów” i wyschniętych plam po deszczu wystarczy natomiast… chuch – niekoniecznie po spożyciu ;) – i przetarcie miękką (i czystą!!! – noszony T-shirt odpada) szmatką (mikrofibra, flanela, bawełna itd) lub chusteczką higieniczną. Współczesne powłoki antyrefleksyjne są dość trwałe, więc bez paniki (co innego w sprzęcie kolekcjonerskim z lat 50.-60.) Używanie na co dzień osłony przeciwsłonecznej i kapturka (w przerwach między zdjęciami) sprawie, że wystarcza przedmuchanie. Aha, zamiast przedmuchiwanie można użyć miękkiego pędzelka (np. takiego, jaki jest na drugim końcu Lens Pena) i delikatnie zmieść paprochy. W ten sposób udaje się usunąć nawet te, które nie chcą poddać się strumieniowi powietrza (np. naelektryzowane).

Viewing 13 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.