Ogłoszono zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2019

0

17 kwietnia 2019 r. — Ogłoszono zwycięzców prestiżowego, organizowanego przez World Photography Organisation konkursu Sony World Photography Awards 2019.

Główną nagrodę — tytuł Fotografa Roku i 25 tysięcy dolarów — otrzymał na uroczystej gali w Londynie włoski artysta Federico Borella za serię zdjęć zatytułowaną Five Degrees (Pięć stopni).Jury doceniło jego wrażliwość, techniczną doskonałość i sposób wykorzystania sztuki dla zwrócenia uwagi na globalny problem. Konkurs Sony World Photography Awards to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią, dająca wgląd we współczesne trendy w tej dziedzinie sztuki. Uczestniczący w nim fotografowie — zarówno uznani, jak i początkujący — mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.

Federico Borella został wybrany spośród dziesięciorga zwycięzców kategorii tematycznych konkursu profesjonalnego, których nazwiska również zostały ogłoszone na gali, razem ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc w każdej z kategorii. Na uroczystości w Londynie ogłoszono także zwycięzców konkursu otwartego (nagrody za najlepsze pojedyncze zdjęcie), młodzieżowego i studenckiego. Nagrodę Za wybitny wkład w fotografię odebrał jej tegoroczny laureat Nadav Kander. Wszyscy zwycięzcy otrzymali najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony, a ich prace opublikowano w księdze laureatów konkursu i zaprezentowano na wystawie Sony World Photography Awards 2019 w londyńskim Somerset House.

Jurorzy chwalili tegorocznych laureatów za umiejętność wyrażania i interpretacji spraw dotyczących ludzkiego życia i globalnych problemów. Mike Trow, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego, mówi, że tegoroczne zgłoszenia „wywołały wiele dyskusji i głębokie zainteresowanie jurorów”. Jego zdaniem prace „przekraczały granice fotografii, stanowiąc wyzwanie dla percepcji widza”.

Organizowany przez World Photography Organisation konkurs fotograficzny Sony World Photography Awards należy do największych i najbardziej prestiżowych imprez tego rodzaju na świecie. Na 12. edycję fotografowie ze 195 krajów i terytoriów zgłosili rekordową liczbę 326 997 prac, wśród których znalazły się najwybitniejsze światowe fotografie z ubiegłego roku.

Fotograf Roku — Federico Borella, Włochy

Autorem projektu Five Degrees (Pięć stopni) jest 35-letni włoski fotograf mieszkający w Bolonii — Federico Borella. Borella ukończył studia w dziedzinie literatury klasycznej, ma również tytuł magistra fotoreportażu. Obecnie od dziesięciu lat jest fotoreporterem-freelancerem, a jego zdjęcia publikowane są w wielu krajach. Prowadzi także kursy fotografii i fotoreportażu.

India, Tamil Nadu, May 2018. Rasathi, 56, the wife of Selvarasy, 65, a farmer who committed suicide on May 2017 by hanging himself in his field. He got into debt with a Cooperative Society. According to a study carried out by Tamma A. Carleton, the warming over the last
30 years is responsible for 59.300 suicides in India. She estimates that fluctuations in climate, particularly temperature, significantly
influence suicide rates.

Seria Five Degrees (Pięć stopni) ukazuje zjawisko samobójstw mężczyzn w stanie Tamilnadu na południu Indii — regionie dotkniętym przez najgorszą suszę od 140 lat. Borella zainteresował się badaniami naukowców z uniwersytetu w Berkeley, którzy znaleźli korelację pomiędzy zmianami klimatu a zwiększoną liczbą samobójstw wśród indyjskich rolników. Fotograf ukazuje wpływ zmian klimatu na ten głównie rolniczy region Indii i zamieszkujących go ludzi poprzez mieszankę zdjęć ukazujących gospodarstwa rolne, pamiątki po zmarłych rolnikach i portrety ich bliskich.

Globalne ocieplenie coraz szybciej zmienia obraz życia na Ziemi, zwłaszcza w jej najbiedniejszych, rozwijających się regionach — komentuje Mike Trow — Dlatego prace artystów takich jak Federico Borella są bardzo potrzebne.

Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych

Wymienieni poniżej artyści zostali wyróżnieni przez jury złożone z ekspertów w dziedzinie fotografii za znakomite umiejętności fotograficzne i profesjonalizm. Nagradzano serie składające się z 5 do 10 zdjęć w dziesięciu kategoriach tematycznych:

Architektura: Zwycięzca: Stephan Zirwes (Niemcy) za serię Cut Outs — Pools 2018 (Wycinanki — baseny 2018)

2. Miejsce: Tuomas Uusheimo (Finlandia) / 3. miejsce: Peter Franck (Niemcy)

Zadanie: Zwycięzca: Rebecca Fertinel (Belgia) za serię Ubuntu — I Am Because We Are (Ubuntu — jestem, ponieważ jesteśmy)
2. miejsce: Christina Stohn (Niemcy) / 3. miejsce: Edward Thompson (Wielka Brytania)

Kreatywność: Zwycięzca: Marinka Masséus (Holandia) za serię Chosen [not] to be (Wybrani aby [nie] być)

2. miejsce: Leah Schretenthaler (USA) / 3. miejsce Pol Kurucz (Francja)

Odkrycie: Zwycięzcy: Jean-Marc Caimi i Valentina Piccinni (Włochy) za serię Güle Güle (Do widzenia)
2. miejsce: Boyuan Zhang (Chiny kontynentalne) / 3. miejsce: Karina Bikbulatova (Rosja)

Dokument: Zwycięzca: Federico Borella (Włochy) za serię Five Degrees (Pięć stopni)2. miejsce: Brent Stirton (RPA) / 3. miejsce: Mustafa Hassona (Palestyna)

Krajobraz: Zwycięzca: Yan Wang Preston (Wielka Brytania) za serię To the South of the Colourful Clouds (Na południe od kolorowych chmur)
2. miejsce: Marco Kesseler (Wielka Brytania) / 3. miejsce: Kieran Dodds (Wielka Brytania)

Świat natury i dzika przyroda: Zwycięzca: Jasper Doest (Holandia) za serię Meet Bob (Poznajcie Boba)
2. miejsce: Christian Vizl (Meksyk) / 3. miejsce: Maela Ohana (Francja)

Portret: Zwycięzca: Álvaro Laiz (Hiszpania) za serię The Edge (Krawędź)
2. miejsce: Massimo Giovannini (Włochy) / 3. miejsce: Laetitia Vançon (Francja)

Sport: Zwycięzca: Alessandro Grassani (Włochy) za serię Boxing Against Violence: The Female Boxers Of Goma (Boks przeciwko przemocy: kobiety-bokserki z Goma)
2. miejsce: Kohei Ueno (Japonia) / 3. miejsce Thomas Nielsen (Dania)

Martwa natura: Zwycięzcy: Nicolas Gaspardel i Pauline Baert (Francja) za serię Yuck (Fuj!)
2. miejsce: Yiming Zhang (Chiny kontynentalne) / 3. miejsce: Cletus Nelson Nwadike (Szwecja)

Fotograf Roku w konkursie otwartym — Christy Lee Rogers (USA)

W konkursie otwartym jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcia. Zwycięskie prace wybierane są ze względu na zdolność tworzenia wyjątkowej narracji wizualnej w połączeniu z techniczną doskonałością fotografii. Spośród dziesięciorga zwycięzców kategorii konkursu otwartego za autorkę najbardziej poruszającego pojedynczego zdjęcia uznano pochodzącą z Hawajów, a pracującą w Nashville fotograf Christy Lee Rogers — i to ona właśnie otrzymała tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym za zdjęcie zatytułowane Harmony (Harmonia). Nagroda związana z tym tytułem wynosi 5 tysięcy dolarów. Prace Rogers wystawiane są na całym świecie, a charakterystyczną cechą jej twórczości jest wykorzystanie w fotografii wody i światła w celu tworzenia wyjątkowych, dramatycznych ujęć.

Harmony to obraz z serii zatytułowanej Muses (Muzy), zainspirowanej pięknem i delikatnością rodzaju ludzkiego. Rogers użyła w tym zdjęciu kontrastu światła i ciemności, koloru, ruchu i unoszących się pod wodą ludzkich ciał, by wykreować eteryczną scenę przypominającą nieco barokowe obrazy.

— To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałam doceniona jako fotograf — mówi autorka zdjęcia. — Przez wiele lat uważano mnie raczej za malarkę albo przedstawicielkę jakiejś innej dyscypliny sztuki. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam stać się częścią fotograficznej wspólnoty i zdobyć tę wspaniałą nagrodę!

Fotograf Roku w konkursie młodzieżowym — Zelle Westfall (USA), 18 lat

Mieszkająca w Atlancie amerykańska uczennica Zelle Westfall została nagrodzona za zdjęcie zatytułowane Abuot, poruszający obraz z kategorii „Różnorodność”. — Abuot jest moją koleżanką ze szkoły — wyjaśnia Westfall — i jedną z najzabawniejszych osób, jakie znam. W dzisiejszym świecie, w którym taką furorę robią kosmetyki wybielające skórę, a media zalewa fala dyskryminacji ze względu na kolor, chciałam pokazać piękno ciemnoskórych kobiet, które często słyszą, że są „zbyt ciemne”. W konkursie młodzieżowym mogły brać udział osoby w wieku od 12 do 19 lat.

Processed with VSCO with al1 preset

Fotograf Roku w konkursie studenckim — Sergi Villanueva (Hiszpania), Universidad Jaume I, 25 lat

Sergi Villanueva, student z Walencji, został uznany przez jurorów za Fotografa Roku w konkursie studenckim. Jest autorem serii zdjęć zatytułowanej La Terreta, będącej sugestywnym portretem jego rodzinnych terenów. Fotografie ukazują uprawę sadów pomarańczowych i zbiory owoców.Villanueva reprezentował Universidad Jaume I. Jego uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 30 tysięcy euro.

Nagroda za wybitny wkład w fotografię — Nadav Kander

Pracujący w Londynie Nadav Kadar, uznany współczesny fotograf, uważany jest za jednego z najważniejszych artystów swojego pokolenia. Jego prace obejmują różne gatunki — od nastrojowych krajobrazów po portrety celebrytów. Jurorzy SWPA docenili jego wszechstronny, znaczący i przemyślany wkład w tę dziedzinę sztuki.

Brak komentarzy do "Ogłoszono zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2019"

Skomentuj